Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 11-11-2004
Заява: Комітету громадян України – членів Об’єднання українців Росії

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1100163293.html

ЗАЯВА
Комітету громадян України – членів Об’єднання українців Росії

Ситуація, яка склалася після першого туру виборів Президента України на території Російської Федерації, викликає занепокоєння виборців – громадян України, прихильників різних кандидатів на пост глави Української держави.
Немає враження, що було зроблене все необхідне для того, щоб виборці могли вільно виявити свою волю і заявити про свої політичні симпатії.
Як результат, на території Російської Федерації було відкрито тільки 4 виборчі дільниці, і проголосувати змогли зовсім мало з тих громадян України, які мають право голосу. Верховний Суд України цілком правильно скасував раптове створення 41 виборчої дільниці в Росії, бо це рішення Центральної виборчої комісії було прийнято з порушенням чинного законодавства. Але Посольство, генеральні консульства України в Росії, Міністерство закордонних справ України не провели ніякої підготовчої роботи, щоб на основі існуючих законів України залучити до виборів якомога більше українських громадян, які опинилися в Російській Федерації у день виборів.
Складається враження, що при поданні заявок до Центральної виборчої комісії про відкриття додаткових виборчих дільниць в Росії їх автори думали не про бажання громадян України взяти участь у голосуванні, а про щось інше. На таку думку наштовхує ознайомлення з географією розміщення додаткових дільниць. В багатьох місцях, де повинні були відкритися дільниці – Башкортостані, Мордовії, Калмикії, Орловській, Івановській, Липецькій, Костромській областях та деяких інших реґіонах – немає великих груп громадян України (натомість вони є у реґіонах Західного Сибіру, Далекого Сходу, Півночі Росії тощо).
Починаючи з понеділка, 25 жовтня, тобто з дня, коли згідно з законодавством України повинно було відбутися перше засідання виборчих комісій, члени Комітету приходили на дільниці в Костромі, Курську, селищі Кузьмоловському Ленінградської області, м. Митищах Московської області та інші. Власники приміщень нічого не знали про можливе відкриття дільниць. Годі говорити про присутність членів дільничних виборчих комісій, про списки виборців (щоб їх перевірити) та інші виборчі документи. У четвер, 28 жовтня (за 3 дні до виборів і ще до рішення Верховного Суду України!), становище не змінилося. Якщо це називається роботою по забезпеченню громадських і конституційних прав виборців, то як назвати нехтування цих прав? До цього можна додати, що на працюючих дільницях велика кількість громадян, які знаходяться на консульському обліку, не була внесена до виборчих списків. У Москві понад 200 таких громадян, заяви яких є у нас, прийшли на виборчу дільницю і не змогли проголосувати, бо їх не було в списку.
У цьому зв’язку дивними виглядають заяви речника МЗС України, що Міністерство лише подало документи до Центральної виборчої комісії, але не повинно оцінювати їх якість, або генерального консула України в Тюмені, якому досі не відомі причини відмови ЦВК у створенні дільниць у Сургуті, Ноябрьську, Новому Уренгої тощо. Ще 24 жовтня один з членів Центральної виборчої комісії заявив у пресі, що причина в тому, що значна кількість поданих Міністерством закордонних справ документів на створення дільниць оформлена з порушенням вимог чинного законодавства України.
Не можна не звернути увагу на те, що в Росії йде широкомасштабна і цілеспрямована агітаційна кампанія на користь лише одного з кандидатів. Тільки йому присвячені програми федеральних телевізійних каналів. Про інших кандидатів дається здебільшого негативна інформація. У Москві відбулося зібрання під назвою „з’їзд представників українських громадських організацій Росії”, на якому окремі громадяни Росії заявили про підтримку того ж кандидата і підняли гасла “Українці Росії – за Януковича”, “Українці Росії свій вибір зробили” – ясно, на чию користь (як відомо, закон України забороняє іноземцям участь в агітаційній кампанії). Якщо взяти до уваги, що федеральні організації російських українців – Об’єднання українців Росії і Федеральна національно-культурна автономія “Українці Росії” заявили про те, що не беруть ніякої участі у так званому „з’їзді” і невідомо, кого він представляє, ситуація стає ще більш дивною. Громадян України, які живуть в Росії і які, власне, повинні робити свій вибір, на цьому “з’їзді” також не було. Однак „з’їзд”, а скоріше передвиборчій мітинг, удостоївся широкого показу на федеральних російських телеканалах з відповідним коментарем.
Особливе місце в передвиборчій кампанії на території Росії зайняла створена так званими політтехнологами спеціально до виборів російськомовна газета „Час України”, яка вела брутальну пропаганду за одного кандидата (а, може, це була антипропаганда) і таку ж брутальну і бездоказову пропаганду проти його основного опонента.
Цю ситуацію, коли на території однієї країни вживаються такі неприйнятні методи втручання в виборчу кампанію в іншій країні, ніяк не можна назвати нормальною. Йдеться про створення хибної громадської думки, про відверту дезорієнтацію виборців на території Росії, які не могли не стати жертвою різних популістських заяв, були фактично позбавлені об’єктивної і всебічної інформації про перебіг підготовки до виборів Президента, про кандидатів на цю найважливішу державну посаду, їхні програми і прагнення.
На превеликий жаль, дипломатичні представництва України в Росії, органи української влади не тільки не відреагували належним чином на вказану ситуацію, але і долучалися до агітаційних акцій, а головне, не зробили все від них залежне, щоб українські громадяни в Росії могли зробити свідомий і неупереджений вибір і щоб якомога більше їх взяло участь у виборах.
Можна лише сподіватися, що у майбутньому такий стан речей буде виправлено.


Владислав Кириченко, Москва
Максим Вдовенко, Санкт-Петербург
Ірина Калуська, Мурманськ
Андрій Колісник, Москва
Володимир Масенко, Москва
Оксана Петрук, Петропавловськ-
Камчатський
Марія Сидорик, Петропавловськ-
Камчатський
Олег Соболь, Тюменська область,
Ханти-Мансійський округ, Сургут
Володимир Тащак, Тюменська область,
Ханти-Мансійський округ, Сургут
Тарас Федорович, Єкатеринбург


11 листопада 2004 року

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1100163293.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua