Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 16-11-2004
Ярослав Білик: Ющенко збільшує відрив

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1100595752.html

Народного кандидати підтримали соціалісти, комуністи, промисловці, зелені. На боці Януковича – Вітренко та радикальні націоналісти Козак з Базилюком

Ярослав Білик

Двадцятиденний проміжок між двома турами президентських перегонів виявився багатим на політичні союзи. І переможець першого туру Ющенко, і другий номер Янукович намагалися використати час, який залишився до головного забігу, для підсилення своїх команд, а, отже, для розширення кола прихильників. При цьому політологи відзначали цікаву особливість: Ющенку вдалося реально розширити коло прибічників та посилити протидію адмінресурсу та фальсифікаціям, а Янукович лише набрав масовку статистів з непевними голосами.

Янукович програв лівий фланг

Віктор Янукович не здобув великих успіхів на об’єднавчому поприщі. Його підтримали лише конотопська прогресивна соціалістка Вітренко. Також він може розраховувати на підтримку антиющенківських кандидатів - радикального націоналіста Козака і екзальтованого антиамериканіста Базилюка. Вони, щоправда, власних прихильників не мають, і можуть лише позбавити Януковича наявних прибічників. Що ж до „вічної революціонерки” Вітренко, то сумнівно, щоб її прибічники віддали голоси на користь кандидата від влади.
Найбільше надій чинний прем’єр покладав на ліві сили, які назбирали 31 жовтня майже 11 відсотків голосів. При цьому особливі сподівання стосувалися саме комуністів. „Залізним” аргументом для них мала стати нещодавня присутність російського лідера КПРФ Зюганова на представницькому фуршеті, який організовували у Білокам’яній російські піарщики Януковича. Втім, ідейні переконання українських комуністів виявилися сильнішими, і Симоненко офіційно закликав голосувати проти Януковича.
Фортуна посміхається переможцям
Віктор Ющенко виявився значно успішнішим, заручившись підтримкою більшості впливових політичних сил та завоювавши симпатії громадськості. Цьому сприяли кілька важливих факторів, головний з яких – перемога Ющенка в першому турі, адже більшість людей завжди роблять ставки на фаворита. Успіх Віктора Андрійовича у другому турі багатьма людьми сприймається як доконаний факт, і вони поспішають стати під знамена переможця. На підтвердження цієї тези згадаємо статистику, згідно якої усі без виключення вибори в Україні вигравав той, хто перемагав у Києві. А кияни 31 жовтня були дуже переконливими, віддавши за лідера коаліції „Сила народу” більше 60% голосів.
По-друге, на користь Ющенка зіграв фактор масштабної підтримки, адже він здобув перемогу у 17 регіонах України. На цьому тлі показники Януковича виглядають, м’яко кажучи, скромно. Третім чинником, який згуртував людей навколо переможця першого туру, стало роздратування та неприйняття масштабних фальсифікацій, організованих владою, яку поки ще уособлює Янукович.

Мороз і Кінах – в основному складі команди Ющенка

Найбільшим успіхом лідера коаліції „Сила народу” став союз з Олександром Морозом. Майже шестивідсотковий здобуток лідера СПУ, за оцінками експертів, принесе Ющенку переконливу перемогу в другому турі. Ще один важливий момент – харизматичність Мороза. Чимало аполітичних громадян прислухаються до його слів. Зокрема і про те, що „Ющенко зобов'язується наводити лад у державі, сприяти законному перегляду питань приватизації, судовому завершенню справ про політичні вбивства, поставити заслін шахрайствам із землею, гарантує проведення політичної реформи - інструменту для здійснення позитивних перемін у державі”.
Наступним важливим кроком до об’єднання демократичних сил стала угода з Анатолієм Кінахом, який виборов 31 жовтня шосте місце. Лідер Партії промисловців і підприємців України заявив, що підтримує Ющенка, щоб не допустити штучного поділу України за територіальним принципом по лінії Схід-Захід, а також припинити дискримінацію українських громадян за мовною, етнічною та конфесійною ознаками. Кінах популярний на Півдні і Сході, а тому його слово на користь Ющенка стане вагомим для мешканців цих регіонів.
Після цих угод українські політичні сили остаточно визначилися із фаворитом другого туру. Протягом кількох наступних днів Віктора Ющенка підтримали депутати парламентської групи „Центр”, екс-кандидат у президенти Леонід Черновецький, частина Народно-демократичної партії, Партія зелених України, штаб міського голови Києва Олександра Омельченка та багато інших політичних і громадських організацій.

Ющенко збільшив лаву запасних

На рішення багатьох політичних сил вплинула заява Віктора Ющенка про намір створити нову парламентську більшість і уряд народної довіри. За задумом лідера „Сили народу” в новий Кабмін мають увійти представники різних політичних сил, в тому числі СПУ, КПУ, промисловці Кінаха, аграрії спікера Верховної Ради Володимира Литвина. При цьому в питаннях соціального захисту, протидії корупції, земельної політики, відродження села, проведення конституційної реформи, виведення військових з Іраку, налагодження взаємовигідних відносин із Росією позиція Віктора Ющенка повністю збігається з представниками лівих сил.
Коментуючи вимоги до членів свого майбутнього уряду Віктор Ющенко неодноразово наголошував, що його не цікавить партійність міністрів: „Для мене важливі три критерії: професіоналізм, чесність і патріотизм. Це будуть порядні люди, в яких б’ється гаряче серце, що любить Україну”. Ця позиція вигідно відрізняє його від Януковича, адже у разі перемоги останнього нинішня найкорумпованіша у Європі влада не лише збережеться, а й примножиться “авторитетними” представниками з регіонів.

Підтримка дванадцятого гравця гарантована

Підтримка визначних особистостей, які претендують на титул „совість нації”, завжди відігравала значну роль на виборах. В цьому аспекті Віктор Ющенко переміг Януковича, згідно футбольної термінології останнього „із сухим рахунком”. Науковці, літератори, діячі культури, інтелектуали, які зазвичай перебувають поза політикою, в критичний для суспільства момент вийшли на перший план. Сьогодні представники вітчизняної еліти, серед яких – поетеса Ліна Костенко, академіки Олександр Шалiмов, Костянтин Ситник, Ігор Юхновський, лідери рок-гуртів “Океан Ельзи” і “ВВ” Святослав Вакарчук та Олег Скрипка, багато інших відомих особистостей віддали перевагу Ющенку.
Особливо показовою є позиція комуніста Бориса Олійника, який заявив, що підтримає того кандидата, який зокрема, повстане “супроти гендлювання землею”, не побоїться “привселюдно пообіцяти не просто боротися з крадіями в законі і поза ним, а зламає наскрізь корумповану систему, привселюдно зобов’яжеться поіменно викрити замовників і вбивць Гонгадзе, Александрова і, незважаючи на посади, віддати злочинців суду”. Цими словами патріарх Компартії сказав все, що мав сказати, не називаючи жодних прізвищ. Адже він повторив фактично тези з Плану дій Ющенка, які відсутні в програмі кандидата від влади. Безумовно, така позиція притаманна більшості однопартійців Бориса Ілліча і загалом відображає настрої лівого електорату.
Як бачимо, за кілька днів до другого туру чисельна перевага Віктора Ющенка беззаперечна. Чи вистачить її для перемоги після „фінального свистка” – залежить від того, наскільки об’єктивним буде суддівство, і наскільки активними будуть ті, заради кого, власне, і точиться боротьба – українські громадяни.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1100595752.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua