Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 18-11-2004
Бі-Бі-Сі: Владика Ігор (Ісіченко) - про "релігійність" Януковича
Бі-Бі-Сі

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1100745406.html

Арихиєпископ Харківський та Полтавський Ігор (Української Автокефальної Православної церкви) застеріг виборців в Україні від підтримки кандидата у президенти, який спекулює питанням віри та церковною підтримкою.
На думку владики Ігоря (Ісіченка), політтехнологи використали церковну карту для пропагування підтримки Віктора Януковича Українською Православною Церквою Московського Патріархата.

Він сказав, що має приклади, коли як заохочення обіцяють передати УПЦ (МП) інші церковні приміщення і навіть заборонити інші православні церкви в Україні.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі владика Ігор засудив такі політ технології і втягнення церкви у передвиборну боротьбу.

Владика Ігор: Безперечним є те, що церква, незалежно від свого бажання, виявилася втягнутою у політичні баталії.

Бі-Бі-Сі: Один з кандидатів, Віктор Янукович, під час дебатів наголошував, що він єдиний отримав благословіння церкви Московського патріархату та благословіння духівників святого Афону та Єрусалиму. Опозиція звинувачує ієрархію Московського патріархату в втручанні до виборчого процесу, участі в поширенні пропаганди та агітації за Віктора Януковича. Чи не свідчить це про таке собі цивілізаційне протистояння за участі церков, де Московська церква, вслід за російським президентом, відверто лобіює Віктора Януковича?

Владика Ігор: Я не знаю, хто саме з політтехнологів готував такий сценарій, але очевидно, що він існує. Я не згоден з вами, що опозиція дистанціюється від Московського патріархату. Якраз навпаки. Відомо, що до складу проводу опозиційних сил належать люди, які входять до депутатської групи на підтримку Московського патріархату. Це насамперед Петро Порошенко, зрештою, Петро Ющенко. Сам Віктор Андрійович, відвідуючи різні міста, намагається відвідати храми Московського патріархату. Коли він був у Харкові минулої суботи, то він насамперед завітав до Благовіщенського собору і вклонився святиням, які там є. І, розумієте, для віруючої людини, коли кандидат говорить про власну релігійність, є швидше знаком небезпеки, оскільки християнська церковність, церковна самосвідомість виявляється на глибинних рівнях і не є декларативною. Я не знаю віруючої людини, яка сказала б про себе "я є глибоко віруючою людиною". Парадокс ситуації з цим благословенням, слова про яке пролунали на дебатах, полягають у тому, що буквально за пару днів перед тим прес-служба Московського патріархату в Україні спростовувала заяву штабу Віктора Андрійовича (Ющенка) про те, що він отримав благословення від владики Володимира Сабодана, пояснюючи, що благословення є такою інтимною річчю, яку розголошувати не варто. Хоча пан Ющенко дійсно відвідував владику Володимира Сабодана і дійсно, як віруюча людина, взяв у владики благословення. Заявляти про це прилюдно здалося прес-службі Московського патріархату недоречним. Я поки що не чув подібних спростувань після останніх дебатів.

Бі-Бі-Сі: Тобто ви вважаєте, що Віктору Януковичу також не випадало хвалитися благословенням від церковних ієрархів?

Владика Ігор: Принаймні мені здається, що для віруючих людей це стане радше застереженням у ставленні до нього як до християнина.

Бі-Бі-Сі: Наскільки ви, як архієпископ Харківський і Полтавський, вважаєте, що агітація священиків Московського патріархату на сході України допоможе Віктору Януковичу, який досі відставав за рівнем підтримки виборців від лідера опозиції?

Владика Ігор: Можливо, тут навіть річ не в агітації священиків. Церква виявляється включеною в певну структуру плекання страху. І це найстрашніше. Церква виявила, що у неї немає власної позиції. Бо говориться про заслуги тієї чи іншої людини перед церквою як структурою. І зовсім мало йдеться про євангельські засади або їхній брак у позиції кандидата, у його повсякденній моралі, у життєвій програмі, яку він буде реалізовувати як президент. І тут, як завжди, нагору підіймається найлегше - сміття, як під час збурення у навіть невеличких басейнах, а у нас все-таки політичне море. Мабуть, тому найгаласливіше сьогодні говорять люди, для яких їхнє релігійне переконання не є чимось по-справжньому значущим, прагматики, які шукають для себе вигоди, - і, звичайно, на цьому заробляють. Я знаю випадки, коли подібні політичні заяви дуже швидко діставали відповідну винагороду або її обіцянку в майбутньому. Власне, вся кампанія подібних осіб провадиться під гаслом майбутнього повернення Московському патріархату всіх храмів, використовуваних іншими конфесіями, обмежень на діяльність інших православних церков в Україні, аж до їхньої заборони в цілому і перетворення Московського патріархату на державну церкву. Очевидно, тут виявляється і острах самостійності, острах вибору і майбутнього, - те, що є для церкви завжди фатальним. Мабуть, для тих осіб, які мріють перекласти власну відповідальність на державу, це є зоряним часом - мабуть, останнім, бо ми не живемо в часи середньовіччя. У пост-модерному суспільстві люди не вибачають церкві зраду їхніх ідеалів, не вибачають священнослужителям перетворення на пропагандистів. Тому, на жаль, я впевнений, що за всі ці політичні гасла, заяви, які лунали в церквах, обіцянки накласти покуту на тих, хто не прийде голосувати або не проголосує за Януковича (а навіть таке траплялося на Донеччині), - за все це доведеться платити всій церкві. На жаль, не тільки Московському патріархатові.

Бі-Бі-Сі: На теледебатах питання церкви згадувалося Віктором Януковичем тільки в контексті його благословіння, але про духовне життя жоден з кандидатів так і не згадав. Яка ваша оцінка перспективи об'єднання православних церков України за президента Януковича і президента Ющенка?

Владика Ігор: Мало є у церковній політиці більш невдячних тем, ніж об'єднання церков. Я думаю, що після цих виборів про об'єднання церков треба забути на принаймні кілька років. Той конфлікт, який позначився на церковному житті, політичне протистояння, яке визначило позиції дуже багатьох у церквах, навіть в окремих єпархіях однієї церкви, - все це неодмінно позначатиметься на дальшому відцентровому русі церков. Хто б не намагався реанімувати це питання сьогодні в Україні, якщо він діятиме методами президента Кравчука, неодмінно програє. Так, не лунали теми духовного життя. Дуже важливо розрізняти церкву і віру. Церква не є самоціллю. Вона є надзвичайно важливим, потужним знаряддям спасіння, але тільки знаряддям. Вона не має бути самодостатньою силою. І коли мотивом для підтримки того чи іншого кандидата на виборах стає те, наскільки він дбає про церкву, - а це найчастіше означає про клир, про церковну ієрархію, - це втеча від теми, бо важливо для віруючої людини те, як кандидат дбає про спасіння душ свого народу, наскільки він здатний об'єднати цей народ, наскільки в ньому присутні здорові євангельські ідеї. Чи зможе він на них будувати свою політику? Чи здатен він вибачати, поводитися по-людяному навіть з опонентом? Саме в цьому для віруючої людини проходить вибір того, який саме із кандидатів здатен називатися не просто симпатиком тієї чи іншої виборчої конфесії, а саме християнином.

Бі-Бі-Сі: Пан Янукович згадав, що молитиметься за прощення гріхів свого опонента Віктора Ющенка, але чи ви вважаєте, що за президентства чи Ющенка, чи Януковича політичний фактор не буде визначальним в духовному житті православних церков?

Владика Ігор: Бачите, є така категорія старших жінок-парафіянок, які люблять часом на молебінь принести довгий список імен із проханням помолитися за своїх ворогів, і бажано, щоб священик уголос назвав цих ворогів і перелічив усі імена. Я не знаю, наскільки це молитва, а наскільки політичне звинувачення. Про релігію тут не йдеться. Я не хочу нічого сказати про Віктора Федоровича, але подібний прийом знайомий для кожного священнослужителя. Я думаю, на цих дебатах про вихід із духовної кризи не йшлося. Але мені здається, що вибори також дали нам потужний поштовх для пошуку цього виходу. Адже саме несправедливе ставлення до одного з кандидатів, інформаційна блокада, цензура і все інше дуже допомогли згуртуватися здоровим силам у суспільстві. Сьогодні ми можемо пишатися своїми співвітчизниками, які позбавилися від довгих років апатії і стагнації української держави. Сильнішим виявиться той кандидат, який зможе не придушувати ці пагінці здорового, ініціативного політичного вибору нашого народу, а зуміє їх використати, плекати ініціативу. Те, що не може зробити держава, до якої закликають ті, хто ладен відновити святкування 7 листопада і висловлюють ностальгію за Совєцьким Союзом.

Бі-Бі-Сі: Як би ви хотіли звернутися до слухачів та виборців напередодні другого туру?

Владика Ігор: Я хотів би всіх закликати йти на вибори з чистим серцем. Звільнитися від страху, постійного озирання назад, на свої плечі. Згадати Лотову жінку, яка не могла залишити проклятого місця і залишилася соляним стовпом неподалік Содому. Пам'ятати, що до нас простягається дорога до спасіння через наслідування Христа. А отже, життя за правдою. Як саме нам звільнитися від страху, від пристосовництва? Кожен вирішує сам. Для християнина найпевніша зброя в цьому - молитва. Я радив би всім нам ревно молитися в ці дні. Обов'язково відвідати службу Божу в день виборів, просити Бога про мудрість і відповідальність. І пам'ятати про досвід наших праотців, Адама і Єви, які мали унікальний шанс вибору, і тільки через свою миттєву слабкість вони, і ми вслід за ними, були приречені на важкі випробування. Хай же підступні голоси зміїв-облесників не перекриють у нашій свідомості голосу сумління, голосу Бога.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1100745406.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua