Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 21-11-2004
NeZar: "Смугастий рейс". Більше не буде!

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1100992342.html

В п’ятницю в Києві пройшов останній “смугастий рейс”. Востаннє активістам молодіжних рухів довелося крокувати по колу, склавши руки за спиною та потупивши очі донизу.

Таких акцій було проведено багато, в Києві їх вони проводились чи не кожної неділі. Пізніше добру задумку було “завезено” в інші міста України. “Смугастий рейс” пройшов вулицями Сімферополя, Дніпропетровська, Запоріжжя, Одеси, Чернігова, Черкас та Львова.

Цю акцію не варто трактувати тільки натяк на кримінальне минуле одного з кандидатів в Президенти. Скоріш це спроба показати майбутнє, котре чекає українців, якщо вони не візьмуть владу в країні в свої руки. Чорно-білий світ, безправність і мовчанка, постійний страх і потуплений погляд. Адже вже теперішні, а зовсім не минулі діяння провладного кандидата вказують на те, що він не вміє боротись чесно, і вдається здебільшого до брудних методів.

Страшно, коли в країні – розгул злочинності, коли страшно вийти з дому, коли всі двері броньовані, а за ними – джунглі з відповідним законом. Так, це страшно, але там чітко зрозуміло, де добро, а де зло. Але в нашій країні ще гірше – кримінал переплітається і зливається з владою, і вже немає криміналу – вони тепер диктують закони. Ти можеш жити в цій країні, заробляти добрі гроші, сито їсти та гарно вдягатися. Але борони Боже підняти голову, сказати слово. Прийдеться навчитись мовчати. Прийдеться привчити до цього власних дітей.

Але ми не хочемо такого майбутнього. І більшість українців – також не хочуть. Але зараз – мало не хотіти. Зараз – мало говорити про це на кухні. Зараз недостатньо тримати дулю в кишені. За право бути людиною потрібно боротися – саме зараз, і саме тут.

Смугастий рейс – це заклик не дозволити замотати Україну в колючий дріт. Це заклик відстояти право жити за законом, а не по “понятіям”.

Акції були здебільшого веселими. Але були й сумні. Наприклад, в Харкові “смугастий рейс” так і не відбувся. Коли п’ятнадцятеро учасників зібралися для її проведення, всі вони були грубо заарештовані і відвезені в міліцію. Там вони просиділи декілька днів. За що, питається? Були порушені якісь закони? В жодному разі. Заарештовані вони були з одною метою – не дати харківчанам думати, не дати їм побачити майбутнє, котре їм готують.

Один з цих п’ятнадцяти мій товариш. Коли я почув, що затримали його, я був здивований, наскільки спокійно це сприйняв. Людина звикає до всього. Останні тижні перед виборами репресії відбуваються по всій Україні. Виходиш на “Майдан” – і рідко коли не побачиш повідомлення про нове затримання. Телефонуєш в відділок, спілкуєшся з черговими. Ніде більш так не зрозумієш, наскільки єдина Україна – на Сході і на Заході, на Півдні і на Півночі. Чернігів, Луганськ, Ужгород, Ялта. І кожного разу щось тяжке падає на душу, і все менше залишається терпіння, і все міцніше зціплюєш зуби. Тримаєш себе в руках.

Але були й веселі “рейси”. Скажімо, в Києві в акцію органічно вписався білий автобус, котрий кожні вихідні пресував киян низькоякісними пісеньками. Це співак Балашов агітує за Януковича. Особливо сподобалось “зекам”, коли названий діяч вирішив таки поспілкуватися з виборцями. Поки він пояснював народу, чому ж треба голосувати саме за Віктора Федоровича, учасники акції палко його підтримали. Коли Бала шов провів бліц опитування: “Хто тут за Ющенка? – ліс рук – “а хто за Януковича – “ура! Наш кандидат!” – закричали псевдозеки.

Також весело було нести здоровенну шапочку до Кабміну. Активісти дізналися, що Віктор Федорович був колись наскільки незабезпечений головними уборами, що внаслідок крадіжки шапки безневинно потрапив до колонії. Тепер він не матиме цих проблем – смугастим головним убором він забезпечений.

І не тільки він. Шапочки з останньої акції були запаковані та відправлені посилкою до Кабміну. Щиро віримо, що дуже скоро багатьом міністрам вони знадобляться.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1100992342.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua