Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 22-11-2004
Міжнародна спостережна місія за виборами в Україні: Порушення лишились, а прозорості бракувало

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1101137695.html

Другий тур виборів Президента України не відповідав переважній більшості зобов’язань України перед ОБСЄ і Радою Європи, а також європейським стандартам демократичних виборів. Як і у першому турі, органи державної влади і ЦВК виявили брак волі до дійсно демократичних виборів.

У проміжку між першим і другим туром виборів Місія отримала повідомлення про численні випадки використання працівників державного сектору і студентів для підтримки Віктора Януковича. Проте, активне громадянське суспільство знову продемонструвало високий рівень зацікавленості і дієвості. Попри значний регрес виборчого процесу, виборці все ж мали можливість вибору, хоча й умови кампанії були далеко не рівними.

„Ще з більшим сумом у серці ніж три тижні тому я змушений повторити свої слова, сказані після першого туру: ці вибори не відповідали значній кількості міжнародних стандартів демократичних виборів”, - сказав Брюс Джордж, виконуючий обов’язки Президента Парламентської Асамблеї ОБСЄ. – „Недоліки не усунули. Тривало використання адмінресурсу і переважне висвітлення у ЗМІ на користь прем’єр-міністра.”

Голова делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи Дорос Хрістодулідес доповів: ”Порівняно з першим туром, з’явились певні обнадійливі новації, наприклад, теледебати кандидатів і певне, хоч і незначне, зменшення упередженості ЗМІ. Але нас глибоко засмутила образлива лексика кампанії, яка зросла з наближенням другого туру.”

Марек Шівєц, голова делегації Європейського Парламенту, додав: „Нагода виправити виборчий процес була втрачена. Проте, відбулись певні позитивні зрушення у сфері ЗМІ. Ми глибоко втішені тим, що громадяни України ще раз виявили глибокий інтерес до виборів і відданість ідеї демократії. Наша делегація подасть до Європейського Парламенту необхідні рекомендації."

"Цифри і факти неправомірного використання байдужості виборців, а також стрімкий зріст їхньої активності змушують сумніватись у правдивості результатів виборів. Більш того, результати явки більш ніж 98,5% на деяких ТВК у Донецьку, тобто на 21% більше ніж у першому турі, є фантастичними і вкрай підозрілими," – сказав Луціо Малан, Голова делегації Парламентської Асамблеї НАТО.

Пан Аренс, Голова Спостережної місія ОБСЄ, наголосив, що виборчому процесу бракувало прозорості, особливо у підрахунку голосів. "Хоча вибори були безсумнівно змагальними, але гра відбулась не за правилами. Проте, влада все ще має час переконати виборців у тому, що з їхніми голосами повелись належним чином."

Хоча самі вибори відбулись загалом спокійно, але спостерігачі оцінили день виборів негативніше, ніж під час першого туру, особливо у центральних і східних областях.

Спостерігачі відзначили серйозніші порушення, включаючи окремі випадки фізичного насилля, а також масове залякування спостерігачів, членів виборчих комісій і окремих виборців. У багатьох виборчих комісіях було усунено членів. У деяких випадках сторонні особи втручались у виборчий процес чи керували ним, або ж у інший спосіб намагались вплинути на виборців.

Спостерігачі дали підрахунку голосів нижчу оцінку, ніж під час першого туру через низьку якість загальної організації і повідомлення результатів за дільницями. Серед проблем спостерігачі відмітили брак належного рівня безпеки процесу обробки і підрахунку голосів. Майже на 40% дільниць були присутні сторонні особи, зокрема, міліція і представники місцевої влади.

Остаточний звіт буде оприлюднений приблизно через шість тижнів після завершення виборчого процесу.

Контактні особи:
Urdur Gunnarsdottir, OSCE/ODIHR Spokesperson: +48 603 683 122 or: +38
066 132 9089, Urdur@odihr.pl
Jan Jooren, Press Counsellor, OSCE Parliamentary Assembly: +45 4041
1641, jan@oscepa.dk
Vladimir Dronov, Council of Europe Parliamentary Assembly: +33 689 995
049, Vladimir.dronov@coe.int
Pietro Ducci, European Parliament, +32 2284 5666, pducci@europarl.eu.int
Svitlana Svyetova, NATO Parliamentary Assembly, +32 473 931 961,
ssvetova@nato-pa.int

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1101137695.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua