Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 24-11-2004
Анарркайста: Обивательські пропозиції до організаторів.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1101291710.html

Анарркайста
Обивательські пропозиції до організаторів.Я теж провів сьогоднішній день (вівторок) на вулицях. Хочу висунути ряд тактичних пропозицій до організаторів протестних акцій.

– Не тримайте натовп на вулиці постійно. Якщо доїти корову 7 разів на день, то молока не буде більше, лише корова здохне. На п’ятий день чверть протестантів лежатиме застужена, а чверть перевтомлена. Оголосіть “призыв” добровольців, які могли б бути напоготові весь час, а решту скликайте в екстрені моменти – у вас є Інтернет, є 5-й канал, можна зробити СМС-розсилку. Я не можу кинути роботу, але якщо отримаю повідомлення: “через годину мобілізація під ВР, будемо блокувати її протягом двох годин”, то я відпрошуся і прийду. Так і цілі досягатимуться, і люди витримають довше. Бо боюся я, нам протестувати ще місяць як мінімум.
– Зробіть же ж, нарешті, СМС-розсилку для демонстрантів!!!
(нагадуємо, СМС-розсилка на "Майдані" - існує. Як зареєструватись - читайте <a href="http://maidan.org.ua/news/view.php3?bn=maidan_draft&trs=-1&key=1098108263&first=1101111280&last=1100165919#zahysty">тут</a> М-І)
– сформуйте інформаційно-координаційні групи. Виділіть сотню розумних людей, яким ви довіряєте, дайте їм рації (мобілки не працюють в натовпі) і мегафони, дайте їм якісь позначки – кепку форменну, наприклад – і хай в натовпі ці люди розповсюджують інформацію, мобілізують чи заспокоюють людей. Ось я під АП ввечері стояв: ну паршиво себе почував, повірте! Попереду менти, де депутати – невідомо, що далі робити, скільки стояти, чого вимагати? А якби стояв тут правильний чувак, було б зовсім інше діло. Ось вам метафора: натовп – це тіло з примітивною нервовою системою (м’язи є, але воно лише повзе чи судомно трясеться), а інформаційно-координаційні активісти, пов’язані між собою – це вже спинний мозок; тіло стає рухливим і скоординованим.
– Під час пауз між походами і концертами, які (паузи) часом тривають по пару годин, люди швидко втомлюються, занепадають духом, розгублюються (“стою-стою, холодно, навколо чужі люди, чого чекаємо неясно” і т.п.). Це Важливо в такі моменти організовувати людей на якусь взаємодію. Наприклад, хай той самий інформ.активіст прочитає свіжу статтю і запропонує обговорити; або “давайте напишемо звернення до громадян Донбасу”, або привезіть стенд і кольорові маркери – хай всі бажаючі малюють плакати проти Янича; або конкурс хорового співу патріотичних пісень організуйте. Короче, що завгодно, тільки щоби людина відчувала себе потрібною і щоби вона ДІЯЛА.

Так, краще, щоби люди самі це організовували, але ясно вже, що люди цього не вміють; значить, треба організаторам цим зайнятися. В кінці кінців, попросіть Пластунів або студентів соціальної роботи з Могилянки, вони повинні це вміти.

– менше лозунгів з трибун! З 9-ї до 13-ї я стояв під сценою на Майдані, а з 4-ї до 6-ї під ВР, і практично кожен оратор – від якихось студентів до Юлі Тимошенко – мене намагався в чомусь загітувати, скандував, накручував штучний ентузіазм (тільки Луценко нормально говорив). Не треба мене агітувати – я сам кого хош загітую! Мені потрібні обговорення і роз’яснення – хто ми і чого хочемо, які наші дії на найближчу годину і найближчий рік, де поставити інформстенд і як переконати Луганську область. Лозунговість – це ознака маніпулювання, а маніпульована людина хоч і слухняна, але ненадійна. Я розумна людина, не треба мене накручувати як пацана на футбольному матчі. Поважайте мій розум, блін!


А ще “в нагрузку” ось вам мої сумбурні стратегічно-політичні роздуми. Зразу скажу – я Ющенку союзник, але не друг. Я за нього лише в тій мірі, в якій він сприятиме демократизації суспільства.

Загальна політична ситуація є нічим іншим як надуванням двох величезних мильних бульбашок. У Януковича є ресурси, але у його людей нема ні віри, ні енергії; у Ющенка є маса ентузіастів, але не вистачає ресурсів – матеріальних і організаційних. Обидві сили є порожніми всередині. Виглядає так, що ні та, ні та сторона довго не витримають – Янукович не зможе довго тримати в напрузі своїх підпитих бойовиків, а Ющенко не зможе тримати на морозі неорганізованих людей. Таким чином, виграє той, хто або:
– довше протримається (а тут перевага у Януковича, ), або
– зможе наповнити “бульбашку” внутрішньою структурою. У випадку Януковича це – термінове формулювання якоїсь “ідеології”, яка б у випадку Ющенка – це формування внутрішніх самоуправлінських структур!

Детальніше про структури. Всі кажуть, що на вулицях народ; це і правда, і не правда. На вулицях нема ГРОМАД. Є маса окремих особистостей (в основному свідомих і відповідальних), які складаються у натовп (атомізований і часто несвідомий). А тільки в громадах можуть формулюватися лозунги, ідеологія протесаного руху, формуватися паралельні владним структури самоуправління і взаємодопомоги. Індивід і натовп в боротьбі є слабкими, а громади – витривалі гнучкі. Звичайно, це проблема нашого суспільства взагалі, але Ющенко – державний діяч і лідер опозиції – за кілька років нічого не зробив для розвитку громад в суспільстві (одним з показників цього є те, що “Наша Україна”, маючи сильну фракцію в парламенті, дуже слабко представлена в місцевих радах!). І ось тепер він пожинає гнилі плоди власних недоробок: атомізовані люди можуть швидко втомитися і розчаруватися, і тоді ніщо не спасе нашу недоношену демократію. Ілюстрація на цю тему: я ходив по вулицях сьогодні 13 годин підряд, і слухав лозунги. 95% скандувань – це “Ю-щен-ко!”. Нема ні “Де-мо-кратії”, ні “Влада народу”, ні “Україну – в Європу” – ЖОДНОГО лозунгу, який би мав позитивний сенс. “Свободу не спинити” – це красиво, але що це значить?! “Банду – геть” – правильно, але що замість неї?! Виглядає, що протестанти не усвідомлюють своїх інтересів, не мають позитивно сформульованої програми, вони сконцентровані лише на особі Ющенка; хай так, але чи достатньо буде цього для тривалої боротьби? І чи отримаємо ми у випадку перемоги ту саму демократію, за яку ніби боремось? Що це за демократія, яка залежить від однієї особистості, і не спирається на громадські структури?


Якщо потрібний загальний страйк – то закликайте до нього конкретно і цілеспрямовано, і з роз’ясненнями. Юлькін заклик до страйку вилетів в повітря, бо він був спрямований до всіх (а значить ні до кого) і не був обґрунтований. Наприклад, хай Кінах звернеться до приватних підприємців, типу “Колеги, припинимо діяльність на два дні, щоби потім не довелося платити бандитам за кришу як в 1993-му”, а Ющенко до банкірів.

Таким чином, якщо ми (не дай Боже) програємо, то поразки наша почалася не з позавчорашнього голосування, а з нашої (моєї! моєї!) пасивності у розвитку громадянського суспільства протягом всіх минулих років. Ми мусили зробити так, щоби у Кучми/Януковича не було ніякої опори у повсякденному житті людей, щоби всі соціальні, інформаційні, побутові, економічні функції суспільства були під контролем органів самоорганізації громад, і щоби бюрократичні паразитичні структури, на яких тримається Кучма/Янукович і значною мірою тримався Ющенко (так-так, визнаймо це) стали просто непотрібними. Тоді заколотник (а Янукович таким є) не мав би коренів в суспільстві, і ми б його просто здули. А зараз він ці корені має (визнаймо це), бо маса людей, що з радянських часів звикли жити під тотальним державним контролем, просто бояться залишитися без диктатора. А треба, щоби міліціонери були виборними (як шеріф в Штатах), щоби зібрані в селі податки розподілялися сільрадою, а не Тигіпком в Нацбанку, щоби телебачення жило з передплати глядачів і залежало від них, а не від темникописців...

Відсутність громадської демократичної традиції в команді Ющенка проявляється ще і в його політичних діях: він вперто намагається боротися на рівні загальнонаціональних структур – ВР, АП, ЦВК. Ну невже не ясно, що там він грає на чужому полі, і не має шансів?! Його підтримують людські маси на місцях – так на це і треба давити! Якщо він особисто закликає місцеві ради перебирати на себе владу, а людей приходити під ради і їх підтримувати – то дуже швидко вони всі його визнають, а про-янучарські центральні структури залишаться в вакуумі. Визнання місцевими радами буде найкращою легітимацією Ющенка як президента.

Люди не стануть, просто не зможуть ДОВГО боротися за ЮЩЕНКА. Ну тиждень. Довго боротися ми будемо тільки ЗА СЕБЕ і СВОЇХ БЛИЗКИХ. А заодно і Ющенка витягнемо. Тому в його інтересах допомогти людям усвідомити свій інтерес, в його інтересах негайно розгорнути громадянську дискусію про бачення майбутнього України. Не ЙОГО бачення, а НАШЕ.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1101291710.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua