Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 26-11-2004
Юлія Тищенко: Помаранчеві в Україні

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1101481322.html

В Україні відбувається революція. Осінній Київ вибухнув помаранчевим кольором, а на київських вулицях, Майдані Незалежності обличчя у людей наповнені радісним сяйвом. Народ виграв, хоча б від того, що такого підйому, такої впевненості та надії, народної мудрості не можна було побачити раніше. Сьогодні на Майдані Незалежності в Києві, екс-площі Жовтневої Революції народжується щось нове, йдеться власне про наповнення терміну Конституції - Український народ. Він, як політична нація виникає саме сьогодні, перед нашими очима. Народ як цілісність український народ, як політична нація. На Майдані поруч знаходяться кримськотатарські національні прапори разом з прапорами, на яких назви українських міст. Можливо від нашого народу такого ніхто не очікував, не передбачав. Соціологи впевнено й авторитетно твердили про відсутність протестного потенціалу щодо українських громадян. Але нині на Майдані вибухнули традиційні утиски, приниження, зневага народу з боку власної влади. І сьогодні однією з найпоширеніших тез, які лунають на Майдані, є те, що джерелом влади в Україні є народ. Порушення під час виборів, фальсифікація результатів стали тією краплею, яка фактично вивела український народ на київські й не тільки вулиці.

ЦВК

21 листопада в Україні відбувся другий тур президентських виборів. 24 листопада ЦВК оголосила переможцем президентських виборів в Україні Віктора Януковича. За оприлюдненими результатами повторного голосування 21 листопада за В. Януковича проголосувало 15 млн. 093 тис. 691 громадян, тобто 49,46% виборців. За Віктора Ющенка проголосувало 14 млн. 222 тис. 289 громадян - тобто 46,61%. Жодного кандидата не підтримали 707 тис. 284 виборця - тобто 2,31%. Загалом оголошення підсумків повторного голосування супроводжувалося скандуванням прихильників опозиційного кандидата "Ганьба!". Три члени ЦВК не підписали відповідного рішення, один мав окрему думку.

Відповідне рішення було зроблено фактично на тлі ігнорування фактів чисельних порушень та фальсифікацій, які мали місце під час виборів. Спостерігачі Місії ОБСЄ визнали, що і другий тур виборів Президента України не відповідав європейським стандартам. Констатувалися численні факти зловживання адміністративним ресурсом на користь одного з кандидатів - прем'єр-міністра України Віктора Януковича, масові голосування за відкріпними талонами. Як негатив, характеризувалася й неможливість підрахувати кількість виданих та використаних відкріпних посвідчень. Ще одним порушенням, яке збереглося з першого туру, місія називає ненадання місцевою владою точних списків виборців. Також місія відзначає явно упереджену позицію державних засобів інформації, які продовжували надавати перевагу висвітленню діяльності прем'єр-міністра В.Януковича, що не давало іншому кандидату проводити свою передвиборчу кампанію на рівних умовах.

Місія спостерігачів ПАРЄ 22 листопада заявила, що результати другого туру виборів Президента України мають бути відкритими для вивчення громадськості. Вивченню мають підлягати не лише кінцеві результати, оприлюднені ЦВК, але й усі протоколи дільничних і територіальних виборчих комісій. Від імені місії ПАРЄ її голова висловив жаль, що під час передвиборчої кампанії не завжди поважалися свобода волевиявлення та свобода слова, які є необхідними для розвитку демократії.

Реакція світу. Зміна акцентів

Після оприлюднення з боку ЦВК даних, які фактично узаконили спірні результати виборів, пролунала низка заяв з боку країн Заходу, якими фактично ставиться під сумнів легітимність українських виборів. Зокрема, прозвучала заява державного секретаря Сполучених Штатів Америки, Коліна Пауелла. "Це критичний момент для української влади. Вона повинна вирішити: вона на боці демократії чи ні, вона на боці українського народу чи ні. Якщо українська влада негайно не відреагує на ситуацію, ми повинні будемо переглянути наші відносини з Україною. Йдеться про атлантичну інтеграцію, а також про індивідуальну відповідальність тих, хто має відношення до порушень у ході виборів", - заявив високий американський посадовець. Він зазначив, що "ми не можемо прийняти цих результатів", - говорячи про рішення ЦВК, - "їх також не визнає світова громадськість - оскільки не було розслідування зафіксованих численних порушень та фальсифікацій". США закликали до повного перегляду результатів виборів.

Того ж дня про неприйняття результатів українських виборів заявив уряд Канади. Віце-прем'єр уряду Канади Анна Маклеллан у своєму виступі в парламенті Канади заявила: "Уряд Канади не може визнати, що оголошені результати Центральної виборчої комісії відбивають істинну демократичну волю українського народу. Канада відкидає оголошені остаточні результати".

Доволі жорсткі заяви щодо оцінки українських виборів пролунали з боку Євросоюзу. Комітет закордонних справ Європейського парламенту підкреслює, що Президент України, "який був обраний шляхом порушень, не матиме довіри міжнародного співтовариства, що шкодитиме інтересам України".

Голова Європарламенту Жозеп Боррель заявив, що влада України повинна зрозуміти: міжнародна спільнота об'єднає зусилля, аби добитися того, щоб вибір більшості українців було визнано. Він нагадав, що в разі якщо підсумки виборів не буде переглянуто, це позначиться на політичних і торговельних відносинах України з ЄС. Окрім того, представникам влади може бути заборонено в'їзд у країни Євросоюзу. 26 листопада до Києва має прибути Хав’єр Солана, що матиме зустрічі з Л. Кучмою, В. Януковичем та В. Ющенком.

Водночас, звертає на себе увагу те, що чи не вперше у ЗМІ країн ЄС зазначається, що Україна є для ЄС таким же близьким зарубіжжям, як і для Росії. Події в Україні турбують європейську спільноту. В цьому контексті критика українських виборів не має означати, що, як і під час касетного й кольчужного скандалу, що відторгнення України від ЄС відбувається на користь Росії, президент якої Володимир Путін фактично кілька разів вже привітав Віктора Януковича з перемогою. Останній раз він зробив це фактично напередодні Гаагського саміту - зустрічі керівництва Євросоюзу з керівництвом Росії. Під час відповідних зустрічей високі посадовці дали зрозуміти російському лідеру, що його позиція стосовно українських виборів є тестом у контексті перевірки розуміння демократії російським президентом. В той же час інформагенції розповсюдили заяву російського президента після саміту відносно того, що розв'язання політичної кризи в Україні можливе тільки через суд. Однак, фактор російського впливу на вибори унаочнювався не тільки участю російських політтехнологів, проросійськими піар-ходами В. Януковича щодо подвійного громадянства та статусу російської мови як державної. Сьогодні українською столицею циркулюють інформації про російський спецназ в Україні, які спростовуються російським керівництвом. Якщо відповідна інформація відповідає дійсності, у Києва в 2004 році є великі шанси перетворитися на Прагу 1968-го, що може стати страшною крапкою відносно ситуації, що складається.

Північноатлантичний альянс закликав Україну переглянути результати другого туру президентських виборів. Про це 24 листопада заявив генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер. Результати виборів в Україні вкрай необхідно переглянути, заявив керівник НАТО українському послу в Брюсселі. Він наголосив, що альянс стурбований тим, як було проведено вибори в Україні. "НАТО має повне право критикувати події в Україні з простої причини - ми маємо з цією країною план дій і щорічний цільовий план. У цих планах ясно сказано про цінності, які важливі для партнерства - вільні й чесні вибори, демократія, верховенство права", - сказав де Хооп Схеффер.

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан закликав протиборчі сторони політичного конфлікту в Україні проявити стриманість і дотримання демократичних принципів, які вкрай важливі для консолідації демократії і збереження єдності нації.
Генсек ООН Кофі Аннан висловив занепокоєння розвитком ситуації в Україні, де після другого туру президентських виборів виникла напружена політична ситуація. Він також закликав протиборчі сторони забезпечити виборчий процес, який заслуговує на довіру.

25 листопада В. Янукович в якості новообраного президента приймав поздоровлення від президентів країн азійського простору. Зокрема, президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, президент невизнаної Придністровської республіки Ігор Смирнов, президент Вірменії Роберт Кочарян надіслали вітання Віктору Януковичу з перемогою на президентських виборах. Трьома днями раніше його поздоровив президент Білорусі О. Лукашенко.

З перемогою В. Януковича привітав Китай. "Вибори - це внутрішня справа України. Центральна виборча комісія оголосила результати виборів, і ми поважаємо цей вибір українського народу", - заявила прес-секретар Міністерства закордонних справ Китаю Жанг Кію. "Ми щиро сподіваємося, що Україна зможе стабільно розвивати свою економіку, і її народ буде процвітати", - сказала вона на брифінгу.
Отже, в разі консервування нинішньої "переможної ситуації" В. Янукович та українська влада як мінімум ризикує залишитися невиїзною в країни ЄС та США. Водночас, м'яко кажучи, ризики існують для успішного ведення бізнесу, який орієнтовано на ринки ЄС та США.

Сценарій надзвичайного стану

Сьогодні існують найрізноманітніші сценарії щодо подальшого розвитку ситуації і за умов мінливого процесу, всі вони можуть бути справедливими. Зокрема один із сценаріїв, який обговорюється, але стає дедалі все мало ймовірнішим - можливе введення в Україні надзвичайного стану. Теоретично можливі інспіровані зіткнення в будь-якому з регіонів прихильників В. Януковича і Ющенка, що може спричинити введення режиму н.с. Нагадаємо, що згідно із Законом України "Про правовий режим надзвичайного стану" (2000 р.), надзвичайний стан - це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров'ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до цього Закону повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров'я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. Правовою основою введення надзвичайного стану є Конституція України (254к/96-ВР). Цей Закон, інші закони України та Указ Президента України про введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України. Указ підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України. В цьому контексті можна припустити, що 226 голосів у ВР для запровадження відповідного варіанту подій віднайтися може.

Однак, сьогодні лунають численні заяви про те, що владою не буде застосовано силу проти маніфестантів. Адже протилежне може в черговий відкинути Україну на узбіччя світового процесу, причому надзвичайно далеко.

Це може свідчити про те, що влада зайшла надзвичайно далеко, але варто усвідомлювати, що після всього відповідного країною потрібно буде якимось чином управляти.

Тайм-аут, доживемо до понеділка

Сьогодні ситуація в політичному контексті в Україні є вкрай неоднозначною й мінливою. 24 листопада В. Янукович, після оприлюднення результатів виборів з боку ЦВК фактично заявив про намір від завтра розпочати переговори з лідером опозиції Віктором Ющенком. "Я запропоную відпрацьований нами план. Ми будемо готові вислухати усі пропозиції з їхнього боку", - цитує штаб свого кандидата. Водночас відповідний діалог буде відбуватися в контексті доконаного президентства В. Януковича, що не може задовольнити опозицію. Її позиція полягає у невизнанні результатів другого туру виборів. Загалом, навіть перерахування бюлетенів може не виявити правди, адже були вкидування, "карусель", кількаразове голосування за відкріпними талонами.

Опозиція крім проведення велелюдних мітингів, які вражають, створила Комітет народного порятунку, розбито наметове містечко на Хрещатику. В той же час відповідні ходи чимось нагадують акції "Україна без Кучми", коли існував Форум національного порятунку й наметові містечка. Тоді по іншій бік барикад також намагалися створювати квазімістечка на підтримку Кучми. Сьогодні відповідна технологія не спрацьовує. Відмінність тих акцій від того, що відбувається сьогодні полягає у наявності лідера, ідеї не стільки "проти", скільки "за". У заходах активно бере участь молодь, яка фактично виросла в Незалежній Україні. Сьогодні відповідні акції підтримує колосальна кількість киян, це дійсно загальнонародна підтримка.

В той же час хочеться сподіватися, що представники опозиції провадять роботу з українськими силовиками, представниками бізнес-структур. Частина місцевих рад стала на бік протестантів. У ситуації, що склалася було б також доречно використати площадку ВР, яка має позиціонуватися стосовно фальсифікацій виборів.

Ситуація може розв'язатися в той чи інший бік у понеділок, коли буде ухвалено рішення з боку Верховного Суду, який 25 вересня прийняв до провадження скаргу довіреної особи в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі Віктора Ющенка Миколи Катеринчука на постанову ЦВК від 24 листопада про оголошення обраним Президентом України Віктора Януковича і розпочав підготовку до її розгляду. Спеціальною ухвалою ВСУ Центрвиборчкому заборонено офіційно оприлюднювати результати виборів та вчиняти будь-які дії, пов'язані з виконанням цієї постанови. Це означає, що спішної інавгурації В. Януковича не має бути як мінімум до понеділка.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1101481322.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua