першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Тарас: Чому запропоновані зміни до Конституції є неприйнятними (доповнено автором)

додано: 02-12-2004 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1101994760.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Останнім часом розмови про політреформу, яка передбачає різке урізання повноваженнь президента і відведення прем’єру фактично ролі глави держави, ведуться не лише в «чужому», але і в «нашому» таборі. Власне, як було повідомлено, політреформа була одною з умов співпраці соціалістів з Силою Народу. Все подається під соусом демократії і небажання концетрації влади в руках однієї людини (президента). Вважаю такі судження помилковими, і ось чому.

Я вже два роки навчаюся в докторантурі в Канаді, а до того закінчив магістратуру в США і добре знайомий з політичною системою обох країн. З певною натяжкою, але можна сказати що в Україні планується перехід від американської до канадської систем, або іншими словами, від прямих виборів глави держави народом до призначення глави держави парламентом. Так от, можливо для багатьох буде відкриттям, але кожному канадцю і американцю відомо, що політична система Америки суттєво демократичніша ніж канадська. Більше того, устрій влади в Канаді мало не самий недемократичний в світі. Чому?

Як відомо, одна з основ демократії є розподіл влади між трьома гілками – виконавчою, законодавчою і судовою. На сьогодні в Україні, як і в Америці, цей принцип чітко дотримано принаймні на папері: парламент (законодавці) і президент (глава виконавців) обираються окремо, є незалежними, і, в певній мірі, контролюють один одного (про суди тут мова не ітиме). За нових же умов, коли глава виконавчої влади буде обиратися (призначатися більшістю) парламенту, він буде абсолютно залежним від парламенту, а парламент буде надавати абсолютну підтримку президенту. Така ситуація існує в Канаді і фактично веде до узурпації і законодавчої і виконавчої влади однією політичною силою, в випадку Канади – однією з чотирьох сильних партій.

Ось лише деякі перекоси цієї системи, які я мав можливість спостерігати в Канаді і чути гнівні нарікання фактично кожного канадця. Перше, у випадку, якщо канадець хоче вибрати до парламенту від свого округу представника партії А, а главою держави (керівником уряду і виконавчої гілки) хоче бачити представника партії Б, або взагалі незалежну фігуру, то як тут кажуть “too bad”, тобто „в прольоті”. Це надзвичайно поширена проблема в Канаді і під час цьогорічних виборів я чув масу нарікань на відсутність вибору. Уявіть собі, Ви хочете бачити президентом Ющенка, а по Вашому округу від Нашої України іде кандидат, якого Ви просто не переносите. В той же час, комуністи виставили у Вашому місті Олійника, якому, припустимо, ви симпатизуєте. Що робити? Голосувати на противного Вам особисто нашоукраїнця з тим, щоб пізніше він обрав Ющенка главою держави, чи голосувати за симпатичного Вам Олійника, який пізніше Вам підсуне якогось Симоненка в якості Особи №1?

Друге, за теперішньої системи можливо, що глава держави не має підтримки більшості парламенту, що у нас зараз є, хоч і з горем пополам. І тому, якщо глава держави захоче скажімо пропихнути якийсь закон, щоб узаконити свої махінації, йому це може бути дуже важко зробити. За нової ж системи, за визначенням, Персона № 1 має підтримку більшості, яка його власне і призначила, тобто фактично гарантовано, що і більшість в парламенті, і сам глава виконавчої гілки є представниками одного клану, чи як це цивілізовано називають - партії. Тому пропихнути будь-який закон, який є в інтересах цього клану не становить ні найменшої проблеми.

Третє, відставка уряду стає фактично неможливою, адже для того, щоб турнути Особу №1 треба згода більшості парламенту. А як це зробити, якщо і більшість, і призначений нею керівник країни є члени одної сім’ї? Меншість тут фактично не має ніякої сили. Єдиний випадок, коли відставка можлива, це коли глава уряду веде себе настільки погано, що навіть ті, хто його призначили вже не можуть на це спокійно дивитися. Але враховуючи нашу високу партійну дисципліну, такий варіант стає майже неможливим.

Тому попри всі переваги запропонованої політреформи, вона загубить основу демократії, якою є розподіл влади між гілками влади. Це призведе до ще більшої концентрації влади в руках хоч і не однієї особи, але одного клану, що в нашій ситуації не принципова різниця. І якщо така система може діяти в Канаді, де про відкріпні каруселі і вкинуті пачками бюлетені ніколи не чули, то згадайте „мы хоть орангутанга в парлемент по мажоритарному округу проведем” і уявіть, які можливості дасть одночасний контроль і над законодавчою, і над виконавчою гілками влади в Україні.

Ну і врешті я особисто не довіряю нашому парламенту настільки, щоб повністю віддати йому владу обирати главу моєї держави. А ви?

PS

Коли писалася ця стаття, стало відомо, що Кучма знову взявся за реанімацію старої ідеї і виставив умовою підписання закону про Вибори Президента затвердження політреформи. Власне, клан Кучми-Пінчука і був ініціатором ідеї змін до конституції. Чи вірите ви, що під кінець свого правління хресний батько і члени його сім’ї раптом розкаялися в своєму надлишку влади і вирішили поділитися владою з народом? Заяви про те, що політреформа треба Кучмі для того, щоб продовжити своє правління в кріслі глави уряду є абсурдними, оскільки є очевидним, що в це крісло вже ні Кучма, ні Янукович не сядуть ніколи. Однак більш прискіпливий алаліз показує, що політреформа буде прекрасним шансом для сім’ї встановити повний контроль над двома ключовими гілками влади і вдруге звести нанівець перемогу Нашої України, як це вже було під час минулих парламентських виборів. Адже як показали події останніх днів, напряму в президенти орангутанга провести не вдається.

додано: 02-12-2004 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1101994760.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua