Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 02-12-2004
Телекритика: Шредер та Фішер казали зовсім не те, що їм приписали українські телеканали

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102024799.html

http://telekritika.kiev.ua/mon_tvnews/?id=19600

02.12.2004 17:47
Шредер та Фішер казали зовсім не те, що їм приписали українські телеканали

Моніторинг теленовин в рамках акції „Журналісти за професійні права”.

Учора, 1 грудня, телеканал ICTV в нічному випуску програми «Факти» повідомив (наголосивши на цьому), що канцлер Федеративної республіки Німеччина Герхард Шредер та міністр закордонних справ Йошка Фішер вважають, що Україна може вийти з політичної кризи тільки шляхом нових президентських виборів, а не шляхом переголосування другого туру. Таку ж позицію, мовляв, має і Євросоюз, а європарламентарі ще дискутують з приводу того, чи це мають бути нові вибори, чи переголосування другого туру старих.

На жаль, ми не маємо розшифровки саме нічного ефіру „Фактів”, тож наведемо фрагмент програми за 18.45., де поки що немає позиції Шредера, але вже заявлені інші точки зору (тут і далі цитуємо за „Оглядом телеефіру”):

1 грудня, „Факти”, ICTV, 18.45

ЄС вважає найкращим виходом з політичної кризи в Україні повторне проведення президентських виборів

СТУДІЯ: Європейський Союз вважає найкращим виходом з політичної кризи в Україні саме повторне проведення президентських виборів, відповідну заяву від Євросоюзу зробив глава Міністерства закордонних справ головуючих в організації Нідерландів Бернар Бот. Рада Європи навіть запропонувала допомогу в організації проведення таких виборів. Якщо буде прийнято таке рішення, сказав Генеральний секретар Ради Європи Тері Девіс, Рада Європи готова допомогти українській владі у підготовці до них, "у нас є досвід демократії і способів проведення голосування". Аналогічний вихід із ситуації бачить і міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фішер. Нагадаємо, що саме на переголосуванні другого туру виборів наполягає, як відомо, Віктор Ющенко. Також у Заяві круглого столу 1 грудня, яку вчора виголосив Леонід Кучма і яку підписали і він, і Ющенко, і Янукович, а також представники європейських організацій та країн, що брали учать у переговорах в Маріїнському палаці, йшлося саме про завершення тих виборів, що вже відбувалися, а не про нові вибори.

Тож інформація, яку – підкреслимо – дуже акцентовано поширив цей телеканал вночі – вже після оголошених ним же новин з Маріїнського – мала б, напевне, дезавуювати ефект досягнутих домовленостей за круглим столом та показати глядачам, що насправді одностайності у питанні механізму виходу із ситуації сфальсифікованих виборів немає навіть у європейців. Тим більш, що і ICTV, і інші телеканали демонстрували цього вечора і зустріч Леоніда Кучми з членами економічного блоку Кабміну, де чинний Президент – саме напередодні круглого столу у Маріїнському – казав, що ніколи не погодиться на переголосування другого туру, натомість на нові вибори – згоден.

Між тим цікаво, що „Вісті” Першого Національного о 21.00, теж повідомивши (з посиланням на „Інтерфакс”), що начебто Шредер – за нові вибори, в той же час стосовно позиції Європейського Союзу дали протилежну думку. Наводимо цитату:

1 грудня, „Вісті”, Перший національний, 21.00

СТУДІЯ: У Європі поділяють думку про те, що врегулювання кризи в Україні слід досягти у рамках конституційного поля та чинного законодавства. Про це заявив прем’єр-міністр Нідерландів, голова Ради Європи Ян Петер Балкененде під час телефонної розмови з президентом Росії Володимиром Путіном (так в оригіналі – "УС"), а генеральний 4анцлер Німеччини Герхард Шредер єдиним виходом із кризи вважає організацію нових виборів. Про це, як повідомляє агентство "Інтер-факс" він заявив сьогодні, виступаючи в німецькому парламенті. За його словами, такої ж думки дотримується і президент Росії Володимир Путін.

РЕПОРТАЖ: НЕ ТИТРОВАНО (Автор: Ярослава МАРУЩЕНКО – "УС") Сьогодні на пленарній сесії Європарламенту в Брюсселі обговорюють ситуацію в Україні. За словами його спікера Йосипа Бореля, уже ввечері європейська делегація з 11-ти парламентарів мала вилетіти до Києва і долучитися до діалогу між владою і опозицією, а міністр з європейських справ Нідерландів, які головують в ЄС, Адзо Ніколай, вважає єдиним виходом із кризової ситуації повторне проведення другого туру президентських виборів. Він висловив думку про те, що Євросоюз має допомогти провести вільні та справедливі вибори. Європейська спільнота також повідомила, що не підтримує жодного кандидата в президенти України, а прагне мирного врегулювання кризи. Про це заявив прем’єр-міністр Нідерландів Ян Петер Балкененде.

ТСН каналу „1+1”, о 19.30 теж повідомив, що саме на переголосуванні другого туру виборів наполягають Євросоюз та Європарламент.

1 грудня, ТСН, „1+1”, 19.30

СТУДІЯ: Єдиним виходом із кризової ситуації, що склалася в Україні, Євросоюз вважає проведення нового другого туру виборів. Про це заявив міністр закордонних справ Нідерландів, країни, яка зараз головує в ЄС. Точка зору Євросоюзу грунтується на тому, що будь-який перерахунок наявних зараз результатів голосування обов’язково не задовольнить одну з двох сторін політичного протистояння. Переголосування другого туру, наголошує ЄС, має відбутися в атмосфері вільного волевиявлення громадян, чесно і прозоро.

Європарламент 1-го грудня провів екстрене засідання, присвячене подіям в Україні

СТУДІЯ: Європарламент сьогодні провів екстрене засідання, присвячене подіям в Україні.

РЕПОРТАЖ: Автор: Наталка ВІКУЛІНА. Проведення нового туру українських виборів є єдиним виходом із ситуації, що склалася. Такої думки притримуються депутати Європарламенту, представники Ради ЄС та Єврокомісії. Багато парламентаріїв в ознак солідарності з Ющенком прийшли на засідання прийшли на засідання в оранжевих хустках і шарфах. Вони заявляли, що одностайно засуджують маніпуляції під час виборів, і підтримують демократію в Україні.

А от Новий канал у „Репортері” навів інформацію, практично, тотожну до повідомлення ICTV.

1 грудня, Репортер, Новий канал, 19.00

Найкращий і єдиний вихід з української політичної кризи – проведення нових президентських виборів

СТУДІЯ: Найкращий і єдиний вихід з української політичної кризи – проведення нових президентських виборів. Про це заявив представник Нідерландів, країни, яка головує в Європейському союзі, Ацту Ніколає. Тому, що ЄС не може прийняти офіційні результати виборів в Україні. До цього ж закликав німецький канцлер Герхард Шрьодер.

Між тим сьогодні, 2 грудня, вже зранку з’явилися повідомлення ВВС та радіо „Свобода”, які наводили дещо іншу інформацію щодо змісту заяв Шредера та Фішера. За остаточними поясненнями „Телекритика” звернулася до Посольства Німеччини в Україні.

Наводимо офіційну – і вичерпну – відповідь Посольства Федеративної Республіки Німеччини, надіслану „Телекритиці”, повністю:

„Федеральний канцлер Шрьодер та Міністр закордонних справ Фішер щодо нових виборів в Україні.

Федеральний канцлер Шрьодер висловився за „повтор виборів” в Україні. Таким чином він не висловився ані за повтор виборів повністю, ані за повтор виключно другого туру виборів. Інтерпретація поняття „повтор виборів” у той чи інший напрямок є чистою спекуляцією.

У зв’язку з цим Посольство звертає увагу на заяву Міністра закордонних справ Фішера, який висловився за повторне проведення другого туру виборів”.

Доволі вичерпно. А от пояснень таких суттєвих невідповідностей в інформаціях різних телеканалів щодо одних і тих же подій та заяв відомих політичних лідерів може бути кілька. Або це елементарне незвернення редакторів та кореспондентів до першоджерел (та/чи недосконалий переклад). Або нерозуміння самими українськими журналістами, що переголосування другого туру виборів та нові вибори – це зовсім нетотожні поняття. (До речі, таке нерозуміння характерне для багатьох зарубіжних репортерів. Що ж до вітчизняних – то це було б доволі дивно). Або ж, нарешті, свідоме маніпулювання фактами.

Та як би там не було, вчора глядач наших деяких провідних телеканалів знову отримав недостовірну, доволі упереджену і неповну інформацію з приводу дуже значущих подій та політичних оцінок ситуації в Україні.

„Телекритика”

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102024799.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua