Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 06-12-2004
Барбара Ортель: Трюки старих еліт
Die Tageszeitung, щоденна німецька газета лівого спрямування

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102343230.html

Верховний Суд України витримав свій перший іспит на зрілість у справах правової держави та демократії: повторне голосування було анульовано та призначено заново. Чи є це перемогою для українського народу, як вважає американський міністр закордонних справ Колін Пауел? Аж ніяк. Те, що сотні тисяч людей виборювали протягом минулих тижнів на вулицях, може бути зруйновано цинічним владним покером політичної еліти.

А як інакше описати суперечку в парламенті, який на вихідних не зміг досягти згоди у зміні виборчого закону? Ця реформа, однак, стала би передумовою для того, аби міжнародні спостерігачі не мусили знову дивитися на ті самі фальсифікації, як і 21 листопада, коли деякі виборці голосували по 40 разів.

Те, що проурядовий табір в цей момент хоче протиснути ще і зміни до Конституції, не має жодного безпосереднього стосунку до виборів. Конституційна реформа слугує винятково утриманню влади старими елітами. Уряд хоче в майбутньому звести посаду Президента до в основному формальних компетенцій. У такому випадку Президент Ющенко до наступних парламентських виборів 2006 року мало що міг би зробити проти парламенту, в якому олігархи через свої фантомні партії задають тон та скеровують голосування у власних інтересах.

Однак тактичні маневри Кучми та його союзників, які у минулому не особливо цуралися порушень закону, є повчальним ще і в іншому контексті. Знову стає ясним, що навіть конституція може бути нічого не вартим шматком паперу. Її переписують, коли цього вимагає політична необхідність.

Майже гротескним і дуже описовим стосовно здатності українських політиків вчитися є, однак, те, що наразі навіть частини опозиції беруть участь у цій неймовірній грі - попереду всіх Олександр Мороз. Своїм наполяганням на змінах до Конституції шеф соціалістів знову показує, що право та закон для нього є другорядними - принаймні, коли йдеться про його політичні інтереси.

З огляду на цю зарозумілість тих, хто при владі, для людей на вулиці може йтися тільки про одне: продовжувати далі і не відступати ані на міліметр. Боротьба за владу в Україні ще далеко не вирішена.


Барбара Ортель, <a href="http://www.taz.de/pt/2004/12/06/a0038.nf/text">die Tageszeitung</a> (щоденна німецька газета лівого спрямування)

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102343230.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua