Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 08-12-2004
Малевська Марія: НБУ просить не купувати валюту за завищеним курсом
"Громадське радіо"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102495800.html

<img src="http://radio.org.ua/picture/reports21418_1.pic" align="left">Національний банк України закликав населення не купувати іноземну валюту за завищеним курсом. У головній фінансовій інституції України стверджують, що мають досить ресурсів, аби втримати стабільний валютний курс навіть за умов підвищеного попиту. Тим часом у більшості банків та обмінниках припинили продаж валюти. На чорному ринку „зелені” продають за 8 гривень.

Купити іноземну валюту в обмінниках столиці неможливо. Попри те, що кожен з них виставляє курс продажу долару та євро, обмінники працюють лише в режимі прийому валюти. Нещодавно Нацбанк заборонив забезпечувати обмінні пункти готівкою валютою, щоб вилучені долари та євро не потрапляли з обмінників на чорний ринок. Після цього пунктах обміну дозволили продавати лише стільки грошей, скільки купили в людей. Але насправді, жоден обмінник їх не продає. Навіть, якщо хтось здав долари чи євро.

Чимало киян вже мали подібні проблеми: „ – В обмінниках ми питали, але там не продають валюту взагалі. Тільки на прийом працюють.

- Хотіли купувати долари. Вчора питали в обмінниках, але не продавали там. Курс висів, втім не продавали валюту. Ми хотіли купити за курсом Нацбанку, однак нам пропонували з 5,8. За таким курсом ми не наважились купувати.

- Спочатку хотіли купити, але як взнали, що такий курс неправдоподібний, вирішили почекати до кращих часів. Ми вже нічого не боїмось”.

З банками трохи простіше. Деякі з них ще продають валюту з розрахунку 5,412 гривні за долар та 7,2 гривні за євро. Одні банки радять приходити у свої відділення з самого ранку, аби гарантовано придбати долари та євро, інші – виставляють специфічні умови продажу валюти. Ось що повідомляють у "Приватбанку": „Ви можете купити 100 доларів чи 100 євро, однак за умови, що у вас є пластикова картка Приватбанку. Поки що тільки так продаємо. Ще треба мати при собі паспорт та ідентифікаційний код. З обмеженнями за умови наявності пластикової картки ми працюємо тиждень, а до цього три тижні поспіль по 100 доларів продавали при наявності тільки паспорту”.

На чорному ринку долар не рідко сягає 8 гривень. Економісти радять перечекати кризу і не скуповувати валюту. Про це "Громадському радіо" сказав голова АУБ Олександр Сугоняко: „Позиція долара сьогодні, як ніколи, нестабільна. Його курс падає відносно євро. В цій ситуації шарпанина небажана ні для кого. І навряд чи люди будуть вигравати, якщо будуть робити такі кроки”.

Експерт-економіст Олександр Пасхавер сподівається, що незабаром ситуація на фінансовому ринку стабілізується і тому сам він не купує зараз валюту:
„Я не купую. Виходячи з того, що економіка була у нормальному стані до цієї кризи, я сподіваюсь, що незабаром криза вирішиться, тобто що вистачить резервів економіки. Але це надія, а не точний розрахунок. Оскільки коли попереду такі невизначені події, недовіра представників однієї еліти до іншої, то це може бути тільки надія”.

Серед причин ажіотажу довкола продажу іноземної валюту експерти називають передусім заяву Леоніда Кучми про те, що у країні назріла банківська криза у зв’язку з акціями опозиції. Люди у панічному стані більше вірять словам Президента, які тиражують низка ЗМІ, аніж заявам банкірів про те, що обсяги золотовалютних резервів достатні для тривалого підтримання ліквідності та платоспроможності банків. Ще одна причина – нещодавній з’їзд депутатів усіх рівнів у Сіверсько-Донецьку, де лунали заяви про відокремлення східних областей. Адже поділ країни автоматично передбачав би і поділ банківської системи.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102495800.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua