Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 08-12-2004
The Economist: Компроміс у Києві, конфронтація за кордоном
<A Href="http://www.economist.com/agenda/displayStory.cfm?story

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102537122.html

<b>Український парламент прийняв пакет конституційних змін, що прокладають дорогу до переголосування позначених фальсифікаціями президентських виборів 26 грудня. Однак, по мірі того як напруга навколо суперечливого голосування трохи спадає в Києві, вона наростає поміж Росією та Заходом.</b>

Коли українська політична криза тільки-но вибухнула минулого місяця, казали, що це не тільки поворотний момент для самої країни, але й для стосунків між Заходом та Росією, які підтримували головних суперників в оскаржених президентських виборах. Напруга в тих стосунках була очевидною з того для, коли російський президент Володимир Путін привітав Віктора Януковича, промосковського владного кандидата, з його сумнівною перемогою. Цього тижня ця напруга стала значно болючішою.

Тиглем для останньої словесної війни була зустріч міністрів закордонних справ під еґідою Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), проведена у понеділок-вівторок у Софії. Це й так мало бути напружене зібрання, зважаючи на те, що ОБСЄ була тим органом, який вказав на українські виборчі шахрайства. Але раніше була надія на те, що можна досягти згоди щодо різних питань, включаючи виведення російських військ з Молдови та Грузії. Фактично же жодної згоди не було досягнуто і навіть не випущено підсумкового комюніке.

Що гірше, взаємні обвинувачення літали туди-сюди швидко та щільно. Колін Пауел, що закінчує своє перебування на посту державного секретаря США, сказав, що він стурбований розвитком подій в Росії, що мають наслідки для свободи преси та верховенства права, і демонстративно гнівно заявив, що Америка не ратифікує договору про звичайні види озброєнь в Європі до тих пір, доки Росія не забере свої війська з сусідніх їй держав. Тоді настала черга Сергія Лаврова, міністра закордонних справ Росії, який розкритикував ОБСЄ за подвійні стандарти, сказавши, що її виборчий моніторинґ в Україні може стати "інструментом політичних маніпуляцій". Пан Лавров заблокував резолюцію на підтримку чесного переголосування контроверсійного другого туру українських виборів, в якому пан Янукович офіційно переміг опозиційного кандидата Віктора Ющенка, але тільки завдяки широко поширеному вкиданню бюлетнів та іншому неподобству. Тим часом пан Путін прицілився на плани, підтримувані американською адміністрацією, провести вибори в Іраку 30 січня, сказавши, що він "не уявляє собі", як їх можна проводити, коли країна все ще повна іноземних військ.

В середу оборонний альянс НАТО відклав зустріч між своїми міністрами закордонних справ та їхнім українським колегою - аби уникнути контакту з членом заплямованої адміністрації, повідомила агенція Ройтерс з посиланням на джерела у НАТО. Зустріч між паном Лавровим та посадовцями НАТО має все ж відбутися, на фоні стурбованості щодо того, що проекти, в яких Росія та західний оборонний блок співпрацюють, як наприклад моніторинґ в середземноморському реґіоні, можуть розлетітися на друзки.

Пан Путін особливо розлючений через те, що став виглядати смішно після того, як поставив на людину, що щодалі більше схожа на приреченого невдаху. Російський президент підтримав пана Януковича в надії на підсилення своєї хватки на "ближньому зарубіжжі" Росії та запобігання тому, аби Україна втекла в орбіту Європейського Союзу та НАТО, а саме цього хоче пан Ющенко. Під інтенсивним тиском з ЄС та Америки Москва трохи хитнулася, в певний момент відкликавши підтримку своєї людини. Але в середу Бориз Гризлов, російський посланець на переговорах щодо припинення кризи, наполягав, що тільки перемога Януковича "дозволить Україні залишитися цілісною та об'єднаною країною" (східні про-януковичівські реґіони пригрозили, що від'єднаються, якщо президентом стане пан Ющенко, чиєю фортецею є націоналістичний Захід). Пан Янукович сказав, що він має намір взяти участь у переголосуванні, незважаючи на заклики декотрих осіб з його боку щодо висунення нового кандидата.

<b>Кращі новини вдома</b>

В той час як Росія та Захід б'ються за душу України, внутрішній політичний шторм, що стався внаслідок виборів, здається, затихає. Було погоджено, що переголосування другого туру відбудеться 26 грудня, згідно з рішенням Верховного Суду України, прийнятим минулої п'ятниці. Судді проголосили другий тур недійсним і, ухваливши, що нове голосування має відбутися протягом 23-х днів, примусили змовкнути голоси, що вимагали, аби всі вибори - і багатокандидатський перший тур, і двокандидатське уточнююче голосування - були проведені заново. Переголосування лише другого туру було як раз тим, чого хотів пан Ющенко. Він представив суду тисячі випадків виборчого шахрайства, яке було на допомогу пану Януковичу, що його підтримував не тільки пан Путін, а й поки що чинний президент Леонід Кучма.

Пан Кучма сказав перед прийняттям Верховним Судом рішення, що він прийме нові вибори, але тільки з самого початку. Це би зайняло декілька місяців, протягом яких пан Кучма залишався би при владі. Програвши цю битву, він сказав, що прийме зміни до виборчого законодавства у напрямі, окресленому Ющенком, лише в тому випадку, якщо опозиційний лідер в свою чергу погодиться на конституційні реформи, що зменшили би повноваження президента. Опозиція скаржилася, що ці реформи були заплановані для того, аби пан Ющенко, вірогідний переможець вільного та чесного переголосування, успадкував би ослаблене президентство.

Компромісу врешті-решт досягли у середу. Парламент ухвалив пакет, який включає реформу виборчого законодавства, що обріже шляхи для фальсифікацій, та зміну складу виборчої комісії, як і просив пан Ющенко; а також зміни, що позбавляють президента деяких прав (наприклад, права призначати деяких міністрів), водночас збільшуючи права прем'єр-міністра та парламенту, як пропонував пан Кучма. Нові повноваження були дані також реґіонам у надії на послаблення напруги між сходом та заходом країни. Пан Кучма негайно підписав цей закон, а опозиція зняла блокаду урядових будівель.

До цього тижня виглядало, що Україна рухається до межі громадянської війни та фінансової руїни. Були постійні страхи кривавої конфронтації між сотнями тисяч прибічників опозиції та українськими (а можливо навіть і російськими) силами безпеки - хоча досі було як на диво мало насильства. А з урахуванням напливу людей, що бажають забрати свої гроші з банків, влада мусила накласти обмеження на зняття грошей з рахунків, аби уникнути колапсу фінансової системи.

Прибічники пана Ющенка дражливо близькі до досягнення своєї мрії повторити минулорічну "трояндову революцію" в Грузії, тодішній президент якої Едуард Шеварднадце, пішов у відставку посеред масштабних, але мирних протестів, що почалися у відповідь на шахраюваті вибори до парламенту. У виборах президента, що пройшли затим, прозахідний лідер опозиції Михаїл Саакашвілі, вийшов переможцем. Якщо Україна також піде на захід, так би мовити, вона може спровокувати подібні рухи в тих залишкових уламках "ближнього зарубіжжя", що досі тримаються Москви, як наприклад Білорусь.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102537122.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua