Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 11-12-2004
Олександра ХАРЧЕНКО: Батько "Веселих яєць"
газета "Високий замок"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102796577.html

Дмитро Чекалкін: «Я зателефонував Євгену Кушнарьову і сказав: «Готуйте речі на вихід...»

Падіння від яйця Віктора Януковича було настільки анекдотичним, що породило веселий суперпопулярний проект “Веселі яйця”. Він почав виходити на 145 радіостанціях України. Диск з анекдотами, пісеньками та мультиками на “яєчну” тему розійшовся перед першим туром виборів півмільйонним накладом. “Веселі яйця” стали аудіохітом не тільки на фірмах, а й у наметовому містечку на Хрещатику. “Тому що ми “Веселі яйця”! - звучить з революційних наметів. Тим часом кандидат на посаду президента від влади та його оточення дають приводи для нових анекдотів. А сайт “Веселих яєць” yaitsya.com.ua став найпопулярнішим розважальним сайтом в Україні. Двоє синіх горобців, які співають про “веселі яйця”, виступають на мітингах у різних містах України. Ці голоси, перетворені на пискляві за допомогою комп’ютера, звучать на радіо вже дев’ять років. Саме стільки існує проект, який дотепер називався “Синій горобець”. Батьком “Веселих яєць” є шеф-редактор “Взрослого радио”, учасник гумористичного клубу “Золотий гусак” Дмитро Чекалкін. Його ще називають королем розіграшів (він телефонує до людей, які нічого не підозрюють, і розігрує їх у радіоефірі). До того, як стати “головним приколістом” країни, Дмитро Чекалкін зробив дипломатичну кар’єру, був консулом України в Ізраїлі. Він володіє кількома мовами, зокрема івритом і арабською. Ерудований, галантний чоловік. Ми зустрілися в офісі його компанії “Діва-продакшн” на вул. Шовковичній у Києві, - по сусідству з Адміністрацією Президента...

- Муляєте очі Кучмі і його команді?

- Та, мабуть. У будівлі навпроти – офіс зятя Кучми Віктора Пінчука. Ще поруч ремонтують будівлю, яку орендував під офіс нафтовий магнат Ігор Бакай. Тут же пригальмовував президентський кортеж, і їм добре видно наглядну агітацію (офіс Чекалкіна зовні прикрашений “веселими яйцями”). Поки помаранчеві прапорці не набули масового характеру, їх регулярно зривали з машин наших працівників. Нам телефонували, надсилали погрози на сайт. А депутат Віталій Хомутинник якось сказав, мовляв, прийдемо до влади – розберемося з вами.

Незадовго до виборів опублікували соціологічні дані, що за Ющенка готові проголосувати 60 відсотків населення країни і при цьому 70 відсотків з них були впевнені, що переможе Янукович. Була проблема в тому, що люди не вірили, боялися. Було завдання зруйнувати стіну зневір’я та апатії. А як казав Микола Гоголь, сміху бояться навіть ті, хто нічого не боїться.

- Ну, а Янукович боїться навіть яйця…

- (починає приколюватися) Якщо гуси врятували Рим, то кури врятували Україну. Яйця з часом можуть стати стратегічним продуктом українського експорту, бо мають бронебійний ефект. НАТО вже розглядає питання постачання українських яєць до Іраку для боротьби з терористами. А якщо серйозно, “Веселі яйця” були спрямовані не тільки проти Януковича. Бо він, на мою думку, хоч і знав про всі фальсифікації і брудні технології, але втілювали їх інші. Треба бути їм вдячними, що знайшли таку одіозну фігуру, як Янукович. Це сколихнуло народ. Якби вибрали Тігіпка чи Кірпу, то, мабуть, не було б такої хвилі обурення і протесту.

- Ви давно є прихильником Ющенка?

- Ющенко – це ім’я, яке написане на революційному прапорі. Якби я ставив гасла за пріоритетністю, то перше було б “Свободу не спинити”, “Нас багато і нас не подолати”, а потім – “Так! Ющенко”. Треба дотримуватися старозаповітних принципів – не сотвори собі кумира. Ідеалізовувати ту чи іншу особу в політиці не варто.

Дотепер у нашій політиці не було притоку свіжих сил. Кучма призначав людей на найвищі державні посади за принципом: чим більше компромату та гачків, за які можна втримати людину, тим більше у неї шансів. Люди зі спецслужб на кожного збирали досьє. Чому Льовочкін – перший помічник Президента? Бо його батько кілька десятків років контролює пенітенціарну систему в Україні і знає, хто, де, коли і за що сидів чи затримувався. Він має компромат на всіх громадян, які себе заплямували. В такий спосіб намагається смикати за ниточки, де люди вже сидять на гачках.

Чим добра революція? Вона має змести весь цей непотріб, має прийти нова генерація політиків та громадських діячів. А для цього мають працювати незалежні ЗМІ. Тепер навіть на Першому національному телеканалі нарешті надають можливість для діалогу представникам різних політичних сил. Щоб зрозуміти, чого вартують провладні “пасажири”, достатньо п’ять хвилин послухати їхню аргументацію. Іноді з їх уст лунає відверта маячня, і тим вони самі себе викривають. Недавно до мене прийшов один товариш, який захищав Януковича. “Ви ж розумієте, Віктора Федоровича розуміють і цінують у Донбасі, - пояснював він. - Його знають всі: від літніх людей до… (тут він задумався) різних частин населення”. Таким був його аргумент на звинувачення Януковича в фальсифікаціях та зловживаннях.

- Один з останніх ваших приколів: “Кучма й Янукович! Ваші нари - поруч”.

- Головний винуватець усього, що відбувається, - Кучма. Він перетворив країну на жалюгідну подобу демократії. Я з ним стикався ще в 1996 році (коли працював консулом. – О.Х.). Вже тоді була помітна його параноя і деструктив, він всюди шукав ворогів. Був випадок з Юхимом Звягільським. Впродовж 1995 року українські дипломати в Ізраїлі займалися тільки тим, що намагалися змусити ізраїльську владу його заарештувати. Витрачалися мільйони державних грошей. А у підручниках з історії від 1995 року встигли надрукувати, що “Звягільський розікрав півкраїни і вивіз гроші за кордон”. А потім, коли він з Кучмою, очевидно, домовився, повернувся і став героєм України.

- З ким ще з політиків ви знайомі?

- Коли наприкінці 90-х я працював у газеті “Київські відомості”, ми одними з перших почали називати цей режим “кучмокрадством”. Намагалися захистити право на існування вільної преси, яка є ланцюговим псом демократії і захищає право на чесну достовірну інформацію, унеможливлює корупцію чиновників. Це та ниточка, за яку можна потягнути і розплутати клубок протиріч в Україні. Коли в 1997 році я приїхав з Ізраїлю, у мене на слуху ще були корупційні розгляди. Тодішній міністр поліції Ізраїлю був змушений подати у відставку після того, як ізраїльська преса розслідувала його зловживання. Міністру інкримінували те, що його сім’я у пік туристичного сезону отримала тридцятивідсоткову знижку на відпочинок у фешенебельному готелі. Це було підставою для того, щоб він подав у відставку. У тому ж році міністр внутрішніх справ Литви подав у відставку через те, що службовий автомобіль підвозив зранку його дітей до школи. Це зафіксувала вільна преса. У нас же гоніння на “Київські відомості” почалися, коли ми написали, що тодішній міністр МВС Кравченко купив собі за сто тисяч марок третій, “зимовий” “Мерседес” (мерз бідний наш міністр у звичайному літньому “Мерседесі”). Причому за гроші фонду допомоги дітям загиблих міліціонерів, на який перерахувала кошти Південно-Українська атомна електростанція, яка сама півроку не платила зарплату своїм працівникам. Їм викрутили руки й змусили перерахувати гроші на цей рахунок. Пізніше Кравченко в інтерв’ю “Всеукраїнським відомостям” під редакторством Швеця (нинішній редактор “Фактів”) визнав, що купив “Мерседес” за гроші фонду. Але, мовляв, зробив це для того, щоб… не платити податків. Що потім сталося з цією людиною? Кучма призначив його начальником податкової адміністрації України. Він же знає, як не платити податки (сміється. – О.Х.).

- Перед виборами ви разом з кількома іншими радіоведучими оприлюднили сміливу заяву під умовною назвою “Не все так погано в українській політиці, щоби думати, що гірше не буває”. У ній, зокрема, йшлося, що один з міністрів кабінету пана Януковича роз’їжджає вулицями Києва на службовій машині марки “Майбах”, яка коштує 700 тисяч доларів.

- …І коли він приїхав на цьому найдорожчому представницькому автомобілі на презентацію фонду Кучми “Україна”, навіть найближче оточення Президента було обурене. У міністра авто “крутіше”, ніж у будь-кого з присутніх, а це були заможні люди! І при цьому в Україні найнижчі в Європі пенсії і зарплати…

- У радіоефірі ви розігруєте іменинників на замовлення їх рідних та друзів. А політики ставали вашими “жертвами”?

- Недавно телефонував у прямому ефірі губернатору Харківської області Євгену Кушнарьову. Він особисто не взяв слухавки, тож говорив з його референтом – від імені керівника головного управління Адміністрації Президента Іщенка. (Змінює голос на грубший. – О.Х.) “На жаль, втрачений контроль за діями прокуратури. Нам щойно стало відомо, що порушена кримінальна справа за 110 статтею “Посягання на територіальну цілісність”. – “Та ви що?! Як?” – “У Євгена Петровича, наскільки мені відомо, це перша судимість, у нього ж раніше не було?” – “Ні, ні…” – “Ну, передайте йому, хай не хвилюється – це лише до п’яти років. Тому при собі мати “тривожний” чемоданчик, теплі речі, шкарпетки, три пачки чаю. Запишіть це все. Закордон нам допоможе, Путін з нами! Володимир Володимирович вже вислав Євгену Петровичу дві пари валянок”. Референт спочатку розгублено це слухав, записував, а потім почав сумніватися: “Ви з президентської адміністрації і таке мені диктуєте?!”.

- Вас не міг не надихнути славнозвісний виступ дружини Януковича і її незабутній берет…

- Андрій Данилко вже подав на неї позов до суду за використання образу Вєрки Сердючки (сміється. – О.Х.). А от анекдот на тему Юрія Лужкова: “Він так хоче бути схожим на Януковича, що готовий навіть зняти кепку. Але щоб бути схожим на Януковича, треба зняти не кепку, а шапку. А ще краще: шапку, годинник, гаманець…”.


Київ-Львів.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102796577.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua