Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 13-12-2004
Сергій Марков: "Сьогодні я йому (Януковичу - прим. М-І) даю не більше 30% успіху

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102963655.html

Вже більше місяця західна преса уважно слідкує за подіями, що відбуваються на Україні. 10 грудня швейцарська газета LE TEMPS опублікувала інтервю з Сергієм Марковим, радником російського президента. В своєму московському офісі, який вже заповнено документами для «третього» туру президентських виборів 26 грудня, один з головних «спеціалістів» передвиборчої кампанії В. Януковича, відповідаючи на питання щодо ситуації на Україні сказав, що
«Франція і Німеччина не мають жодного уявлення про те, що відбувається в Україні»

- Чи ви маєте ще надію на перемогу Віктора Януковича?

С.М. : Якщо б ми мали ще 2-3 місяці, можливо. Але сьогодні я йому даю не більше 30% успіху. Наше завдання зараз полягає в тому, щоби не дозволити радикалам з оточення Віктора Ющенко увійти в уряд. Він має біля себе націоналістів, які захищають дівізію СС Галичина, галицьких націоналістів, націоналістів з американської діаспори, отримавших натхнення від Збігнева Бжезинського, які ненавидять Росію набагато більше, ніж вони люблять Україну. Цих людей цікавить не демократія в Україні, а замикання кола навкруги Росії.

- Задовго до першого тура, Ви передбачали, що вибори ризикують перетворитися на вуличні демонстрації з метою привести до влади Ющенка. Чому не зробили ставку саме на цього кандидата, якій мав набагато більше шансів?

С.М. : Я добре знаю Ющенко. Я ціную його, тому що він є дуже прозахідний, як і я, дуже освітчений, послідовний, дуже релігійний. Багато разів він намагався контактувати з Кремлем, але ми йому відповідали : добре, спочатку віддаліть від Вашої команди всіх, хто спалює російський прапор і скажить дещо позитивне щодо російської мови. Він цього не робив. Гірше цього, коли він захотів опублікувати передову в одній російській газеті, він поздоровив Росію з її « святом » 12 червня ! Тоді коли це дата розвалу Радянського Союзу : для більшості з нас, це є безчестя !

- В серпні Ви говорили про «колонізацію» України, саме те, що повторює зараз Путін. Але чи не правда, що саме Росія намагається колонізувати Україну?

С.М. : Говорити про колонізацію означає вважати,що Росія досі залишається імперією, яку треба розділити. В Кремлі добре знають подібні вислови і уважно до них ставляться. План Ющенко – це американо-польський проект, який повинен насторожити також і Европейську Спілку : Троянський кінь біля дверей ЕС. Франція і Німеччина не мають жодної уяви про те, що відбувається на Україні. Країни ЕС, які обізнані краще за всіх, це сусіди, Польща і Литва, які підтримують Ющенко : вони самі проамериканські і самі ворожі щодо розширення ЕС.

- Чи можна вважати результатом цієї кризи загальне погіршення відносин між Росією та Заходом?

Так. Европейський Союз також боїться Росію. Чим більше ми скасовуємо вибори губернаторів, чим більше ми встановлюємо « партійну дісципліну », тим більше ми завдаємо страху Европі. Найкраще, що Росія мала би зробити для захисту своїх інтересів, це самій встановити демократію з середини. Але Захід не розуміє інтересів Росії. Захід нас часто зраджував. 20 років тому назад, коли я слухав Бі-Бі-Сі або інші західні радіостанції,нам сповіщали : якщо б ви не мали комуністів при владі, ми б вам відкрили двері і надали б нашу допомогу. Комуністи пішли геть, але візи залишилися. Захід цікавить лише наша нафта і газ. Вони експлуатують слабе місце Росії.

- Що сьогодні представляє Україна для Росії?

Без тісної економічної співпраці з Україною, Росія може позбутися від 2 до 3 балів свого економічного зростання. Україна – це порти, через які проходять наші товари, це газопроводи, які транспортують наш газ, а також багато проектів в галузі високих технологій. Кожний третій росіянин має родину в Україні. Росією часто керували українці : Брежнев, Хрущов… В Україні знаходиться головна російська морська база на Чорному морі, в Севастополі. Більше ніж мілліон російських солдат загинуло, захищаючи Севастополь під час різних війн. В Україні нараховується 35 міліонів віруючіх православної церкви Московського Патріархату.

- Для Росії, Україна не є насправді зовсім «за кордон»?

Безумовно, ні. Ми повязані тисячорічною історією. Лише десяток років, як Україна набула незалежності. Юридично, ми визнаємо цю незалежність. Але фактично, це земля, на якій формувалися різні країни. Навіть ці вибори добре показали популярність Росії на Україні : 40% українців всеж такі проголосувало за двічі засудженного олігарха, единою якістю якого було те, що він проросійський кандідат.


Переклад Емілії Назаренко
Журналіст, українськa пресa при ООН
Женева, Швейцарія

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102963655.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua