Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 16-12-2004
Орест Ревич: Слова Ющенка про 99-процентну чесність становлення українського бізнесу не що інше, як неправда

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103194392.html

Коли я переглядав новини 10 грудня 2004р.( після піку „Помаранчевої” революції) мою увагу привернули слова В.А.Ющенка щодо приватизації. Як наводить інтернет-видання  „Українська Правда” та онлайн-версія газети „День”, Ющенко сказав наступне: "Мені не подобається слово націоналізація, реприватизація... Український бізнес відбувся в тих рамках законів, які існували в 1990-х роках. 99% українського бізнесу відбулося чесно". (http://www2.pravda.com.ua/archive/2004/december/10/news/17.shtml , http://www.day.kiev.ua/129090/ -

№227, субота, 11 грудня 2004)

Я особисто прихильник Ющенка, є офіційним спостерігачем по закордонній ВД №93, але такі заяви у мене не викликають нічого іншого, крім обурення та сумнівів. Сумнівів у тому, чи відповідатиме діяльність Ющенка-президента сподіванням та інтересам народу. Адже народ обдурити неможливо, про що свідчить сама „оранжева” революція.

Слова Ющенка про 99-процентну чесність становлення українського бізнесу не що інше, як неправда.

Щоб переконатись у цьому, досить згадати звіти контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації та деякі дослідження інших організацій.

В.А.Ющенко говорить про приватизацію в рамках законів 1990-х років. В той же час Голова Спеціальної контрольної комісії ВР Валентина Семенюк стверджувала, що на період приватизації правове поле для цього не було створене: „Ще в 1994 р. я з трибуни Верховної Ради говорила, що приватизація триває без створення законодавчого поля і правил гри”.  А її загальний висновок щодо приватизації в цілому запам’ятався мені ще декілька років тому: „В умовах, коли приватизація здійснювалася без створення правових засад, стався відхід від загальної концепції приватизації, затвердженої Верховною Радою, фактично перехід від однієї ідеології до іншої.” („Дзеркало Тижня”, № 18 (493) Субота, 15 - 21 Травня 2004 року )

Міщенко М.Д. із Національного інституту стратегічних досліджень опублікував цікаві результати соціологічних досліджень по сприйняттю приватизації у сіспільстві (дослідження проведене Українським центром соціологічних досліджень “Пошук”. Керівники дослідження: докт. філос. наук Є. Суїменко та канд. філос. наук І. Буров. Під час дослідження опитано 1184 респонденти з 18 областей України, Києва та Автономної Республіки Крим за вибіркою, що репрезентує населення України за основними соціально-демографічними показниками). (http://www.niss.gov.ua/book/Mizh/index.htm)

Не потрібно бути високоосвідченою людиною, щоб побачити вирок людей щодо приватизації в Ураїні.

Ось деякі результати:

Оцінка респондентами наслідків приватизації, %

Пари суджень

1995

1997

Приватизація проводиться в інтересах владної

верхівки суспільства

43,5

66,9

Приватизація проводиться в інтересах кожного громадянина

23,0

24,2

Приватизація призведе до диктатури великих власників

47,6

58,9

Приватизація сприяє розвитку корупції

та злочинного бізнесу

-

67,8

Важко відповісти

-

14,0

 

Як бачимо, народ у 1990-х роках (як і зараз, на моє переконання) не вважав, що приватизація відбулась в його інтересах (тобто кожного громадянина). А хіба ціллю приватизації не було забезпечення інтересів народу, а не влади (слуг народу), яким доручено було проводити та контролювати приватизацію?! І що з того, що все це оформлено „законами” (хоча і це із великими порушеннями)?!

            Наведу ще результати з даного дослідження:

Оцінка вигідності приватизації для різних суспільних груп, %

Як Ви вважаєте, хто сьогодні отримує найбільшу користь

від приватизації підприємств?

Соціальні групи

1995

1997

Всі громадяни однаковою мірою

5,1

1,4

Представники влади

47,3

38,2

Керівники підприємств

52,9

29,7

Ділки “тіньової” економіки

48,6

36,7

Підприємці

33,5

9,2

Робітники підприємств, що приватизуються

16,8

5,7

Ніхто

1,2

2,6

Важко відповісти

11,7

9,0

 

Міщенко М.Д. робить цілком об’єктивний висновок : „Як бачимо, представників владних структур, ділків тіньової економіки та керівників підприємств найчастіше вважають тією соціальною групою, яка отримує найбільшу користь від приватизації.” (http://www.niss.gov.ua/book/Mizh/03.htm)

           

            Можна багато писати, наводити інші докази, факти – результат буде тим самим, - український бізнес (приватизація) відбувся далеко не так, як стверджує В.А.Ющенко, при всій моїй повазі до нього.

Якщо це черговий політичний трюк Ющенка, щоб заспокоїти бізнес клани і випросити передачу влади, то це також і черговий удар по своєму іміджу як захисника інтересів народу.

Приватизацію і становлення українського бізнесу можна вважати законними на 99% лише тоді, коли це відбулось із забезпеченням інтересів простих громадян, а не владних кланів та керівників підприємств!

Ющенку вирішувати, що краще в даній ситуації! Але довіра народу не повинна бути зраджена, а його сподівання - виконані!

 

 

Студент MBA program of Willamette University, U.S. 

Ревич Орест Романович.

Дане дослідження стало можливим частково завдяки

Edmund S.Muskie/Freedom Support Act Graduate Fellowship Program

sponsored and managed by the Bureau of Educational and Cultural Affairs,

U.S. Department of State

and administered by American Councils for International Education: ACTR/ACCELS


Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103194392.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua