Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 18-12-2004
Віктор Агєєв: Щодо створення нових виборчих дільниць перед повторним голосуванням

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103391154.html

У зв’язку з тим, що Законом України «Про особливості застосування Закону України "Про вибори Президента України" при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року» введені значні обмеження щодо використання при голосування переносної скриньки, мають місце намагання територіальних виборчих комісій створити нові спеціальні виборчі дільниці, причому без точного встановлення кількості виборців на цих дільницях.

Так на засіданнях ТВК 135 округу (м. Одеса) до порядку денного засідання 17 грудня було внесено питання про створення спеціальної виборчої дільниці в лікарні для хворих на туберкульоз.

За наявною інформацією раніше в цій установі хворі голосували з використанням переносної скриньки, з усіма відповідними наслідками. Кажуть, що при попередніх голосуваннях насправді в лікарню, де знаходяться хворі в тому числі і з відкритою формою туберкульозу, просто передавалася скринька, яку потів видавали назад вже з вкинутими бюлетенями для голосування, які «одноголосно» були на користь лише одного з кандидатів.

На наявною інформацією в ТВК 136 округу (м. Одеса) на порядку денному на засідання 18 грудня буде розглядатися питання про створення спеціальної виборчої дільниці в Ізоляторі тимчасового тримання УВС.

Є підстави вважати, що ця технологія є використовується по всій Україні, і можливо на засіданнях деяких ТВК 17-18 грудня такі спеціальні виборчі дільниці вже створені.

В той же час відповідно до законодавства спеціальні виборчі дільниці на даному етапі виборчого процесу створювати не можна.

В зв’язку з цим, треба звернути увагу на відповідні норми законодавства:

Відповідно до Постанови ЦВК від 4 грудня 2004 року N 1273 «Про призначення повторного голосування з виборів Президента України 26 грудня 2004 року», яка винесена на виконання рішення Верховного суду України від 3 грудня 2004 року на неділю, 26 грудня 2004 року призначено повторне голосування з виборів Президента України.
Закон України «Про особливості застосування Закону України "Про вибори Президента України" при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року» також говорить саме про повторне голосування, при якому застосовується Закону України "Про вибори Президента України" (але з певними особливостями).

Відповідно до п. 1 ст. 85 Закону України "Про вибори Президента України": «Повторне голосування призначається на третю неділю після дня виборів з додержанням вимог цього Закону»

Ця норма ярко демонструє різницю між поняттями «день виборів» і «день повторного голосування»

Відповідно до п.п. 1-2 ст. 17 Закону України "Про вибори Президента України"
«1. Чергові вибори Президента України відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень Президента України» (це норма ч. 5 ст. 103 Конституції України)

«2. Верховна Рада України призначає чергові вибори Президента України не пізніш як за сто тридцять днів до дня виборів»

Таким чином в даному випадку день виборів – 31 жовтня 2004 р., день повторного голосування – 26 грудня 2004 р., тобто це різні дати.

В п. 10 ст. 20 Закону України "Про вибори Президента України" встановлено:
«10. Виборчі дільниці утворюються не пізніш як за п'ятдесят днів до дня виборів. У винятковому випадку спеціальна або закордонна виборча дільниця може утворюватися Центральною виборчою комісією не пізніш як за сім днів до дня виборів за поданням відповідної територіальної виборчої комісії або Міністерства закордонних справ України»

Закон України «Про особливості застосування Закону України "Про вибори Президента України" при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року» не містить ніяких особливостей застосування цієї статті.

Таким чином на цих виборах після дня виборів, тобто після 31 жовтня 2004 р., не можна утворювати нові виборчі дільниці, в тому числі і спеціальні.

Автор приймав участь у засіданні ТВК 135 округу, де після наведення вищезазначених норм законодавства члени ТВК від обох кандидатів погодились з тим, що в даний час за законом ТВК не може розглядати питання про створення нових виборчих дільниць.

В тому випадку, якщо ТВК вже прийняла рішення про створення нових виборчих дільниць, таке рішення слід оскаржувати до суду в порядку, встановленому гл. 30-Б Цивільного процесуального кодексу України.

Віктор Агєєв,
адвокат,
керуючий партнер АК «Агєєв, Бережний та партнери»
www.ageyev.com

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103391154.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua