Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 23-12-2004
Іван (Казахстан): Лист до Віктора Ющенка

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103825561.html

Шановний Вікторе Андрійовичу!

Я розумію, що ви можете не знайти часу, щоб прочитати цього листа, але я вірю, що вам потрібно це прочитати, тому дуже прошу знайти час, і все ж таки прочитати цього листа.

Пише Вам українець з Казахстану. Я народився Івано-Франківській області. В 1988 році разом з моєю дружиною, я переїхав в Казахстан.
Цей лист – це погляд з близького закордону на деякі проблеми, які я побачив, і на які хочу звернути Вашу увагу. Я вже три місяці спостерігаю за виборами в Україні через Інтернет. І хоча не можу проголосувати на цих виборах, бо маю громадянство Казахстану, я просто захворів цими виборами, і вже майже два місяці не можу ні на чому іншому зосередитися, крім виборів в Україні.

Я дуже хочу, щоб Україна стала демократичною, дійсно незалежною, європейською, цивілізованою країною, в якій люди могли почувати себе вільними громадянами. Я розділяю Вашу палку любов до України. Але перечитавши стенограму ваших останніх теледебатів, я вирішив написати Вам, тому що на мій суб”єктивний погляд з-за кордону, я побачив кілька проблем. Я вже 16 років живу на чужині, тому можу на власній шкірі відчути, що це значить, жити в країні, яка не є для тебе рідною. Це значить, я можу краще зрозуміти тих людей, які вважать себе росіянами, але живуть в Україні. Повірте мені, це не пусті слова. Я знаю про що говорю. Я за демократію, я за незалежну Україну, але ті люди, що вибирають президента України не є всі одинакові, і не всі вони є щирими патріотами тої історичної України, яку ми з Вами любимо.

Знаю, що Ви дуже добре знаєте історію України, любите Україну захоплюєтесь культурою трипільського періоду. Це все дуже добре, просто чудово! Але є одна проблема, і суть її дуже проста: історична Україна і СУЧАСНА Україна – мають деякі відмінності, на які я хочу звернути Вашу увагу. Чому я пишу про це? Просто з-за кордону це краще видно. Коли я жив в Україні, я всього цього не бачив, не розумів, і не хотів розуміти. Є таке російське прислів”я: „Большое видится издалека”. Так от, деякі особливості і проблеми СУЧАСНОЇ України я зміг зрозуміти, тільки коли опинився на чужині.

Одна з цих проблем, це громадяни України, які вважають себе росіянами, і їх рідною мовою є російська мова. Їх може зрозуміти тільки той, хто сам побував в схожій ситуації. Тобто, той, хто сам жив на чужині. Хоча вони є громадянами України, вони вважають себе росіянами і відчувають себе зв”язаними з російською культурою. Їх рідна мова – російська, і вони люблять свою рідну мову, просто тому що вона є їх рідною мовою, мовою якою їх навчила мама. Вони її люблять так само як ми з Вами любимо українську мову. Я за 16 років не забув рідну мову. Ми з дружиною навчили її свого сина, який народився в Казахстані, і який вчить в російській школі казахську мову. Мова стає рідною не тому, що вона є державною, а тому що мене навчила її мама. ТОМУ, БУЛО Б НАБАГАТО КРАЩЕ, ЯКЩО Б ВИ ЗВЕРНУЛИСЯ ДО ЖИТЕЛІВ ПІВДНЯ І СХОДУ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ. ПРОСТО ТОМУ ЩО ВОНА Є ЇХ РІДНОЮ МОВОЮ. Повірте, ви нічого не втратите, і виборці на Заході не відвернуться від вас. Від цього ви тільки виграєте як політик, як людина, як громадянин України, і виграєте не тільки Ви, виграє Українська держава – в якій люди говорять двома мовами.

Як би нам з Вами не хотілося щоб Україна була єдиною, і скільки б ми це не повторяли, вона є такою тільки формально. Люди розмовляють двома мовами, і чи не більша частина громадян України вважає російську своєю рідною мовою, і при цьому вони вважають Україну своєю Батьківщиною. І це не погано, це просто факт. Реальність така, що ми маємо неоднорідне суспільство, і це є факт. На нього не можна закривати очі. Від того, що ми будемо пробувати цього не замічати, суть не зміниться. Це є просто реальність СУЧАСНОЇ історії України і з цим треба жити. З цим не потрібно боротися, бо не можна боротися з мовою. Це просто потрібно прийняти як факт, і розмовляти з людьми тією мовою, яку вони вважають своєю рідною. Тоді вони не будуть відчувати ніякого дискомфорту, і ніхто не зможе їх обдурити, і переконати, що їх будуть утискати, коли Ви прийдете до влади. Ви ж чомусь вперто звертаєтесь до людей на сході і півдні українською мовою. Без сумніву, вони прекрасно розуміють українську, але їм було б КОМФОРТНІШЕ, коли б вони чули від Вас звертання до них їх РІДНОЮ мовою! Це дуже важливо, повірте українцю, який живе в еміграції.

Народ любої країни є неоднорідний по своєму освітньюму рівні і по світогляду. Я маю на увазі народ на сході і півдні. Переважна більшість людей там не знають історії України. Це не є їх вина, це просто факт. Вони не можуть зрозуміти про що йде мова, коли ви говорите про кургани. Для них це просто горби (холмы), а не могили предків. Ще раз повторюю, це не є їх вина, це просто факт. Ми можемо вважати їх неосвідченими, недалекими, несвідомими і якими завгодно, але таких людей на півдні і на сході СУЧАСНОЇ України сьогодні набагато більше ніж осведчених, свідомих, культурних, тих що знають історію України. І всі ці люди є громадянами СУЧАСНОЇ України, які мають право голосу, і вибирають президента.

Їх всіх обманули, це не їх вина, вони просто такі, що дали себе обманути, бо вони приблизно так само думають як ці недалекі політики, що їх обманули. Вони ще не доросли до демократії, тому ми маємо те що мємо. Їх використали, до них звернулися з брехнею, і вони повірили. Вам треба зрозуміти, що вони щиро повірили в ту брехню, яку їм принесли політичні повії. Це факт, і його не можна ігнорувати. Вони недалекі від цих політиків, які подають їм такі думки, і тому вони їх приймають. Вони не є погані люди, вони просто такі – це факт, і на превеликий жаль – їх дуже багато – може більше ніж 40%. Вони не досягнули ще такого рівня, щоб зрозуміти, що якщо їх менше, то вони повинні змиритися з вибором більшості, як у цивілізованих країнах. Вони щиро вважають себе обділеними, і їх дуже легко використати для бунту, провокацїй і навіть для кровопролиття. І вони будуть вважати що це справедливо! Просто тому, що вони такі, і це також громадяни України.

САМЕ ТОМУ ДО НИХ ПОТРІБНО ГОВОРИТИ, ЇХ ТРЕБА ПЕРЕКОНУВАТИ, ЗА ВСЯКУ ЦІНУ ДО НИХ ТРЕБА ДОСЯГНУТИ, ЇХ НЕ МОЖНА ПРОСТО ІГНОРУВАТИ, БО ВОНИ ТАКОЖ МАЮТЬ ПРАВО ГОЛОСУ НА ВИБОРАХ ПРЕЗИДЕНТА.

Я розумію, що Вам не дали з ними говорити, я розумію, що Вас не пускали до них, я розумію, що закривали всіляку інформацію, 5-ий канал і все інше. Але, я не розумію, чому тепер, коли вже інформаційна блокада не така сильна Ви не звернетеся з простим, зрозумілим посланням до цих людей. А звернутися до них треба, просто обов”язково. Якщо ви не звернетеся СЬОГОДНІ, то Вам цього не простить історія. Причому, звернутися треба їх рідною мовою, тобто російською. Ви ж любите свою рідну українську мову. Рівно ж і вони люблять свою рідну мову – російську. Для них вона просто є рідною. І справа не в тому, чи розуміють вони українську, а в тому, що вони хочуть розмовляти тою мовою, яку вони вважають своєю рідною мовою, мовою своєї матері. А для них це російська мова. І це може комусь не подобатись, але це факт, з яким не можна не рахуватись, і його не можна просто нехтувати, або не звертати уваги, бо це є та реальність в якій ми з Вами живемо.

Їм треба сказати кілька простих речей, і якщо вони це почують, вони ніколи не підуть на бунт.

1. Нехай кожен порівняє своє життя за останні два роки, що прем”ером був Я. Як змінилося їх життя? Чи стало воно краще? Якщо ні, то нехай самі собі дадуть відповідь, чому що воно має стане краще, коли Я стане президентом, якщо воно не стало краще за його прем”ерства?

2. Російська мова, російські школи і ВУЗи. На цьому треба НАГОЛОСИТИ. Треба їм чітко сказати, що російські школи не тільки не будуть закриват, але будуть відкриватися нові. А навчання в ВУЗах на російськомовних територіях буде на тій мові, на якій вони самі захочуть. Треба їм сказати, що буде принята програма розвитку національних культур всіх народів, які населяють територію України.

3. Люди не розуміють Ваших закликів щодо „Криворіжсталі”. Їм треба пояснити, що вони, кожен з них одержить, і що конкретно у них вкрали. Їм не це потрібно. До них треба звернутися на їх освітньому рівні. Опуститися до їх рівня. Тоді вони зрозуміють. Вони виживають кожен на своєму рівні. А для простої людини треба не так вже і багато.

4. Їм треба щоб місцева влада їх не душила, а навпаки допомагала. І ви просто пообіцяйте їм таку владу на місцях. Їх треба підбадьорити тим, що влада, яку ви будете представляти, буде допомагати їм відкрити свій бізнес. Що податкові інспектори не будуть вважати людей злочинцями, а навпаки будуть допомагати їм правильно порахувати і сплатити податок. Що бізнес у них не будуть відбирати, і не будуть пропонувати їм „крышу» або повну втрату бізнесу.

Я не впевнений, що ще ви зможете пообіцяти, але все, що ви зможете виконати, просто скажіть людям простою мовою, зрозумілою на їх освітньому рівні. Не на рівні банкіра, а на рівні простої людини, яка не літає на хмарах, а живе і виживає в СУЧАСНІЙ Україні.

З повагою, і побажанням перемоги майбутньому президентові СУЧАСНОЇ України.

Іван

Казахстан

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103825561.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua