Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 23-12-2004
Борис Тарасюк: Весь світ побачив симпатичне європейське обличчя українського народу

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103837878.html

Борис ТАРАСЮК: „Весь світ побачив симпатичне європейське обличчя українського народу”
Виступ голови Комітету Верховної Ради з питань Європейської інтеграції, голови Народного Руху на круглому столі „Організаційно-правові аспекти формування і реалізації державної політики у сфері інтеграційної України”

Конституційна реформа Україні потрібна. Лише парламентсько-президентська республіка як форма політичного устрою унебезпечить Україну в майбутньому від авторитарних тенденцій, від приходу до влади авторитарних лідерів на кшталт нинішнього Президента Л.Кучми. Вважаю, що час прийняття поправок до Конституції був надзвичайно невдалим , я належу до тих депутатів, які вважають неправильним прийняття поправок в період, коли ми знаходимося і виборчій президентській кампанії. Нехай це залишиться на сумлінні тих, хто вперто просував ці рішення.
Перебуваючи на зламі геополітичних процесів сучасності, вістря зіткнення стратегічних апетитів провідних міжнародних акторів, Україна має нарешті остаточно визначитися у світовій системі координат. Європейський вибір України – офіційно проголошений курс держави на зближення з ЄС і НАТО з перспективою набуття членства в цих міжнародних організаціях – це не просто визначення моделі розвитку національної економіки чи інструмента забезпечення безпеки на користь колективної системи, а передусім, вибір орієнтирів нашого розвитку, надання переваги тим перевіреним життям цінностям, які забезпечать найвищі стандарти життя в усіх його сферах: соціальній, економічній, політичній, гуманітарній.
Відповідь на запитання щодо технологічних аспектів реалізації такого вибору надзвичайно проста: досягнення відповідності критеріям членства у згаданих авторитетних міжнародних організаціях та наявність необхідної політичної волі українського керівництва.
Основною проблемою наших невдач на шляху європейської інтеграції є недемократичність у внутрішній політиці і непослідовність у зовнішній. Ці два фактори, які фактично привели до того, що Україна в питанні європейської і євроатлантичної інтеграції не мають просування.
Ще зовсім недавно формування громадянського суспільства в Україні проектувалося на далеке майбутнє, дехто навіть заявляв, що в Україні немає громадянського суспільства. Нині, коли київський Майдан впродовж 17 днів явив світові нову цивілізовану націю, мало хто сумнівається в тому, в Україні визріло громадянське суспільство, яке однозначно зробило свій цивілізаційний вибір – вибір європейського майбутнього.
Кілька днів тому під час телевізійного мосту колишній міністр оборони Німеччини Фолькер Рюе влучно дав оцінку помаранчевій революції: в ці дні в Україні билося європейське серце, весь світ побачив симпатичне європейське обличчя українського народу.
Тепер воля суверена українського народу і єдиного джерела влади в нашій державі є детермінантою для будь-якої української влади, незалежно від того, хто її надалі уособлюватиме. Влади, найперше завдання якої віднині – забезпечити європейський розвиток України. Тут мова не йде про вживані в побуті поняття “європейський ремонт”, “європейські вікна” тощо.
Тепер влада не зможе і надалі ховатися за нею ж штучно створеною формулою: в Європі нас не чекають. Воля суспільства – імператив для влади. Ми впевнені, що вже за кілька днів Україна отримає владу, яка ніколи не захоче і не зможе чинити інакше, всупереч волі народу.
Водночас вибір українцями європейських цінностей – безперечний сигнал Заходу щодо готовності жити в одному вимірі, однією долею, мати спільну відповідальність за наше майбутнє. Тому ми переконані, що запропонований наразі Україні ЄС формат так званого “сусідства” однозначно має вийти за північно-східно-африканські рамки і чітко окреслити свою українську специфіку – євроінтеграційну перспективу нашої держави. Це потребує дуже серйозної ломки стереотипів: з боку ЄС щодо України. Однак Україна має зайняти свою облаштовану квартиру в об’єднаному європейському домі, передусім, як європейська нація і європейська держава. В цьому зв’язку ми всіляко вітаємо заяву ЄНП про необхідність вироблення Євросоюзом найближчим часом нової стратегії щодо України і про спільне європейське майбутнє для українського народу.
У цьому ж контексті не можна не підтримати рішення керівництва НАТО щодо перенесення на післявиборчий період чергового міністерського засідання Комітету Україна-НАТО, яке в нашому розумінні може стати найсприятливішою нагодою для адаптації Плану дій Україна-НАТО і прийняття Цільового плану на 2005 рік з метою виведення євроатлантичного руху нашої держави на фінішну пряму. Адже вступ України до НАТО – не тільки реалізація вагомої мети. Він має створити ефект так званого перетікання у поглиблення відносин з ЄС. Переконаний, що 26 грудня дасть всі підстави для реалізації всіх ідей. Вбачається, що на цих же засадах буде забезпечено і незворотність руху України до набуття нею якісних показників відповідності критеріям членства України як в ЄС, так і в НАТО.
Очевидно, і набуття статусу країни з ринковою економікою, на чому слід зосередити першочергову увагу вже тепер, створення зони вільної торгівлі і спільного ринку з ЄС перестануть невдовзі бути в розряді проблемних. Водночас значно більше зусиль і часу потребуватиме досягнення Україною європейського рівня демократії, створення відповідного механізму захисту прав людини – сфери, де наше відставання особливо разюче. І найперший рецепт тут – беззастережне здіснення повноцінної широкоформатної адміністративної реформи у всіх сферах і на всіх рівнях державного управління. Європейський вибір України – імператив часу, логіка розвитку українського суспільства і держави як європейської нації на тлі загально-континентальних інтеграційних процесів, які відображають пріоритети бачення нашого спільного майбутнього.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103837878.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua