Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 24-12-2004
Регіональна аналітика: Голосування на президентських виборах-2004 в Запорізькій області
Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД)

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103888680.html

Регіональна аналітика. Огляд № 69, грудень 2004 року

Голосування на президентських виборах-2004 в Запорізькій області

Наталія Виговська, кореспондент газети "МИГ"

У 1-му і 2-му турі виборів президента України у 2004 році у всіх округах переміг Віктор Янукович. Віктор Ющенко в обох турах набрав від 11 до 33% голосів виборців. Найбільше порушень виборчого процесу спостерігались саме під час 2-го туру виборів.

Хід і результати першого туру виборів

В першому турі зі значною перевагою в області переміг провладний кандидат Віктор Янукович, отримавши в цілому 55,6% голосів проти 16,59% Віктора Ющенка. Найменше голосів (від 48,3 до 54,04%) прем’єр-міністр отримав в Запоріжжі, а найбільше (від 60,68 до 63,84 %) - в Токмакському і Мелітопольському районах.

31 жовтня зафіксовані порушення, за даними штабу блоку "Наша Україна", суттєво не вплинули на остаточний результат виборів. Тим не менш, без "знакових" порушень не обійшлося. Зокрема, у місті Василівка на території майже всіх виборчих комісій перебували міліціонери, переодягнені у цивільне вбрання, а приміщення територіальної виборчої комісії взагалі охороняли озброєні пужалнами і зброєю козаки.

Списки виборців

Списки виборців були найболючішим питанням першого туру. В день голосування до суду м. Запоріжжя звернулася велика кількість людей, що не знайшли себе у списках, або в їхніх прізвищах були зроблені помилки. Районні суди Запоріжжя розглянули за день близько 400 заяв. Але багато людей просто не йшли до суду. Зокрема, за даними голови виборчої дільниці № 32 (виборчий округ № 78), у списки не було внесено близько 30 відсотків виборців (з близько двох тисяч виборців). За даними Запорізької обласної громадської організації Комітету виборців України, в місті Молочанськ (Токмакський район) на кожній дільниці не могли знайти себе у списках від 12 до 15 людей. Така ж ситуація повторювалася і на дільницях у містах Пологи, Токмак, Мелітополь. Зокрема, там біля ТВК збиралися величезні черги людей, що намагалися отримати дозволи на голосування. Процедуру затягували працівники міліції, які пропускали людей до приміщення лише після "ідентифікації особи". Загалом 31 жовтня на 209 дільницях не змогли проголосувати біля 4000 виборців.

Робота виборчих комісій

У приміщеннях, де були розташовані дільниці, виникали проблеми із розміщенням агітаційних матеріалів. Наприклад, на деяких з них було порушено алфавітний порядок, або взагалі з агітплакатів вирізали фото кандидатів і наклеювали його на стіну. Крім цього, на великій кількості дільниць були розміщені плакати, наприклад, "Дії під час пожежі", виконані у кольоровій гамі провладного кандидата. В м. Мелітополь і м. Токмак на деяких дільницях спостерігачі виявили агітаційні матеріали на підтримку Віктора Януковича, що були викладені прямо на столах членів комісії. Також агітматеріали не були прибрані з вулиць Запоріжжя, Токмака.

Майже на всіх дільницях не вистачало скриньок для голосування, у складі комісій мав місце "перекіс" в бік представників кандидата Віктора Януковича. В територіальних округах №№ 83, 84 спостерігалася велика кількість випадків виключення членів ДВК від Віктора Ющенка.

Адміністративний вплив

За даними спостерігачів, мер Мелітополя Василь Єфименко втручався у роботу виборчої комісії. Зокрема, він завітав на виборчу дільницю № 6 (ТВО № 82) і розпочав давати команди голові для "покращення" роботи комісії.

До виборців із Запоріжжя неодноразово приходили міліціонери і змушували їх йти на вибори. У разі відмови, повідомили мешканці міста спостерігачам від Комітету виборців України, правоохоронці погрожували їм штрафами і арештом майна.

Інші випадки

В Запоріжжі на кілька годин зупинила свою роботу виборча дільниця № 43 (ТВК № 77), на якій під час голосування у члена комісії стався серцевий напад (ця співробітниця померла). Взагалі в цей день було зроблено близько десятка викликів "швидкої" для надання допомоги членам ДВК і виборцям.

У Василівському районі голова однієї з дільничних виборчих комісій переховувався за розтрату державних грошей.

Період між двома турами

В цей час обидва штаби підбивали підсумки і продовжували агітацію. Зокрема, після першого туру голова громадського передвиборчого штабу Віктора Януковича Юрій Колесник заявив, що вони роботою взагалі задоволені, але у другому турі будуть працювати ще краще, щоб ще більше підвищити відсоток голосів за свого кандидата.

Ще активніше включилася у процес церква. Зокрема, відвідувачі православних храмів у Запоріжжі повідомляли, що на службах завжди називають ім'я Віктора Федоровича, в той час як священики відмовляються служити молебні за Віктора Ющенко.

Напередодні другого туру спостерігалася відправка робітників запорізьких підприємств до Києва. В місті була присутня агітація обох кандидатів. Не обійшлося і без "чорної" продукції. Так, за повідомленням газети "МИГ", 13 листопада на посту ДАІ біля м. Василівка був зупинений автомобіль ВАЗ, в якому, за даними активістів "Нашої України", везли "чорну" агітаційну продукцію. Виявити, чи це так, вони не змогли, бо до ДАІ під'їхав народний депутат України від Партії Регіонів Володимир Бронніков та розпорядився відпустити ВАЗ. Зусилля наздогнати авто були марні: активістів кілька разів "підрізала" машина міліціонерів, а відтак і ВАЗ зник.

Хід і результати голосування 21 листопада в Запорізькій області

У другому турі виборів президента України в Запорізькій області Віктор Янукович переміг в усіх округах області із значною перевагою. В Запорізькій області - 1 млн. 533 тис. 671 виборець. Участь у голосуванні взяли 1 млн. 176 тис. 025 виборців. Проти всіх проголосували 46 тис. 167 осіб.

В. Янукович

В. Ющенко

ТВК №76

61, 82%

31,88 %

ТВК №77

59,83%

33,45%

ТВК №78

61,7%

31,49%

ТВК№79

67,47%

26,25%

ТВК №80

73,82%

21,27%

ТВК № 81

74,23%

20,72%

ТВК № 82

79,12%

16,61%

ТВК № 83

76,12%

19,18%

ТВК № 84

75,64%

19,17%

За підсумками запорізької громадської організації Комітету виборців України, повторне голосування 21 листопада стало справжнім випробуванням. Серед найбільш поширених порушень запорізький КВУ визначив:

- недопускання спостерігачів від опозиції на дільниці;

- недопускання журналістів на дільниці;

- недопускання журналістів на підрахунок голосів;

- недопускання на дільниці міжнародних спостерігачів;

- повернення відкріпних талонів виборців разом із бюлетенями;

- неопломбовані, а подекуди й відкриті скриньки для голосування на виборчих дільницях;

- відсутність контрольних листів у скриньках для голосування;

- вкидання кількох бюлетенів в скриньку однією особою;

- існування у списках виборців, що голосуватимуть вдома, тих, які не писали заяв про це;

- складання колективних заяв для голосування вдома;

- зменшення кількості бюлетенів на дільницях в день голосування у порівнянні із кількістю бюлетенів, що ДВК отримали до 21 листопада.

Резонансні події

За даними народного депутата від "Нашої України" Петра Сабашука, тільки в обласному центрі "працювали" 25 автобусів, в яких їздили люди і голосували кілька разів на різних дільницях за відкріпними посвідченнями. Один із таких автобусів затримав депутат Запорізької міськради Вадим Тихонов. Він зі своїми колегами знайшов в автобусі пачку відкріпних посвідчень, передав їх міліціонеру, який... зник у райвідділі міліції й ані його, ані посвідчень більше не бачили.

До народного депутата України ("Наша Україна") Юрія Артеменка в день виборів правоохоронці застосували силу після того, як він у супроводі міжнародних спостерігачів прибув до Ленінської райдержадміністрації Запоріжжя перевірити, чи дійсно її голова намагається провести свій паралельний підрахунок голосів і "підкорегувати" результат. Депутата грубо виштовхнули із приміщення, а пізніше стало відомо, що його кабінет було обшукано і звідти зник сейф.

В місті Приморську було зафіксовано голосування по кілька разів за відкріпними талонами. Зокрема, місцевим штабом "Нашої України" там було відзначено понад 500 порушень виборчого законодавства.

На виборчій дільниці № 94 ТВК № 84 міжнародні спостерігачі стали свідками того, як туди приїхали три члени комісії, один з них привіз бюлетені та в присутності спостерігачів почав їх заповнювати і кидати у виборчу скриньку для голосування.

А на ДВК №169 ТВК № 84 в приміщенні для голосування спостерігачі виявили мобільні скриньки з бюлетенями всередині, що були повністю відкритими, а основні скриньки не були опломбовані.

Ситуація, що склалася у регіоні після завершення виборчої кампанії

Одразу ж після закінчення виборчої кампанії у Запоріжжі почалася хвиля мітингів, як з одного, так і з іншого боку.

Як правило, народ збирався на одному й тому ж місці - у центрі Запоріжжя і, наприклад, прибічники Віктора Януковича проводили концерти, які "глушили" мітинги "помаранчевих". Тим не менш, сутичок впродовж усіх мітингів не сталося.

Буквально через день після закінчення виборчої кампанії будинки облдержадміністрації і міськвиконкому було огороджено металевими парканами і виставлено охорону.

Обласна і міська рада скликали надзвичайні сесії. Так, на сесії міськради було прийнято резолюцію про "доведення виборів до кінця з дотриманням всіх вимог законодавства", а на облраді учасників акції непокори у Києві голова Запорізької ОДА назвав "пьяными подростками" та засудив "екстремізм" - так була оцінена ситуація в Україні. А згодом делегація майже в 140 чоловік прийняла участь у роботі з'їзду в Сєвєродонецьку. Після повернення делегації в Запорізькій облдержадміністрації було скликано з'їзд депутатів всіх рівнів, на якому підтримано резолюцію, прийняту у Сєвєродонецьку, але без "пунктику", що Запорізька область - за утворення автономії.

Судячи з усього, влада розгубилася і на певний період втратила впевненість в своїх планах.

Тим часом, запорізькі підприємці і деякі депутати Запорізької міськради створили комітет "Запоріжці проти фальсифікацій виборів президента України". З часом до них приєдналися представники середнього бізнесу. Через кілька днів у Запоріжжі з'явився ще один комітет "За чесні вибори": до нього також увійшли представники середнього бізнесу. Офіційно цю ініціативу підтримали голови обласної і міської рад. Але серед підприємців і влади вже виникли непорозуміння. Частина з них вважає, що декларативні заклики влади та їх дії не мають нічого спільного з ідеєю захистити можливість кожного чесно проголосувати 26 грудня. Тим не менш, для забезпечення прозорих і чесних виборів бізнесмени Запоріжжя, Токмака та Енергодара вже погодилися виділити по кілька своїх представників для роботи на виборчих дільницях, також надати транспорт для неспроможних добратися до дільниць, і, крім цього, забезпечити, зокрема, запорізьких спостерігачів відео- та фотокамерами задля запобігання можливим фальсифікаціям.

А тим часом, поставивши підпис під резолюцією про "суворе дотримання закону" під час переголосування, голова ОДА і мер Запоріжжя у вівторок, 21 грудня, вкотре відкрито продемонстрували свої симпатії, приїхавши на виступ зі своїми прихильниками в одному авто разом із Віктором Януковичем.

джерело - Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД).


Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103888680.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua