Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 24-12-2004
Максим Стріха: Конституційний Суд має керуватися принципом верховенства права

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103903299.html

23 грудня 2004 року Конституційний Суд України розпочав розгляд справи за поданням народних депутатів України про конституційність положень Закону України “Про застосування Закону про вибори Президента України на повторному голосуванні другого туру 26 грудня” щодо конституційності обмеження голосування за відкріпними посвідченнями та голосування вдома.

Законодавство України передбачає пряме і рівне виборче право. В цьому сенсі держава мусить створити необхідні умови для того, щоб громадяни це право реалізували. З цією метою створюються виборчі комісії з належною кількістю виборців (громадяни не мусять діставатися до місця голосування аж надто далеко), визначається зручний для голосування час від 8-ї до 20-ї години. Для окремої категорії виборців передбачається голосування за відкріпними посвідченнями, а також голосування вдома.

Однак, право кожного громадянина проголосувати не мусить вступати в колізію з правом всього суспільства на чесні вибори, результати яких можна достовірно встановити. Як відомо, саме фальсифікування виборів командою провладного кандидата Віктора Януковича призвела до ухвалення закону, яким було ужерсточено застосування відкріпних посвідчень та процедури голосування вдома. Віднині за відкріпними посвідченнями зможуть проголосувати, з дотриманням значно більших процедур контролю, лише 189 тисяч громадян. Водночас, вдома зможуть проголосувати лише 318994 інвалідів першої групи, на той час як 1229312 інвалідів ІІ групи та 900130 інвалідів ІІІ групи змушені будуть голосувати на виборчих дільницях.

Безумовно, такий крок є вимушеним, оскільки певна кількість інвалідів ІІ групи, а також просто літніх людей, які не мають інвалідності, матимуть труднощі при доставленні їх до виборчої дільниці. Проте, на жаль, Верховна Рада України не мала іншого засобу для того, щоб гарантувати право всіх 38 мільйонів українських виборців на чесне встановлення їхнього вільного волевиявлення. Водночас, кожен виборець, який буде наполегливим у реалізації свого виборчого права, безумовно зможе це зробити і в рамках, встановленої законом процедури.

У мене викликає тривогу педалювання теми “неконституційності” закону з боку саме тих фракцій Верховної Ради, які спонукали прихильників Віктора Ющенка погодитися на голосування історичного компромісу 8 грудня. Як відомо частинами цього компромісу стало пакетне ухвалення законопроекту 4180 про внесення змін і доповнень до Конституції України, голосування в першому читанні законопроекту про зміни і доповнення до Конституції України 3207-1 в частині гарантій для місцевого самоврядування, та голосування поправок до виборчого закону, які стали прямим наслідком як найпоширеніших практик фальшування виборів саме з боку провладного кандидата, так і припису Верховного Суду України, який зобов’язав Верховну Раду удосконалити законодавство з метою недопущення таких порушень надалі.

Таким чином, провладні фракції, які підтримують Віктора Януковича, фактично пішли на порушення досягнутого компромісу, спробувавши поставити під сумнів результати виборів, які ще не відбулися. В цій ситуації лишається покладати надію на мудрість Конституційного Суду, який за прикладом колег з Верховного Суду, має керуватися в цій ситуації безумовним принципом верховенства не лише окремих букв закону, а і права в цілому.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103903299.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua