Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 25-12-2004
Дайджест подій в Україні і світі: 24.12.2004
Аналітичний центр Інституту міжнародних відносин КНУ ім.Т.Шевчен

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103987561.html

Україна:

УП. Кандидат в президенти Віктор Янукович звинувачує іноземні держави в тому, що вони намагаються захопити владу в Україні. Про це він заявив на мітингу в Києві, на який він прибув із півторагодинним запізненням. "За останні роки наша держава впевнено вийшла на світові ринки, і це не влаштувало наших конкурентів. Вони спостерігали всі роки незалежності, як ми шукали шляхи для подолання кризи, вони бачили, що нам дуже важко жити. Але коли відчули справжнього конкурента, вони вирішили з нами боротися, і вони виділили великі гроші, щоб прийти до нас в країну через своїх посередників і захопити владу, і тим самим зменшити конкуренцію для себе", - сказав Янукович.

УП. Віктор Ющенко дає зрозуміти, що отрута, яку задіяли проти нього, була виготовлена не в Україні. "Є багато прямих і непрямих доказів, як цей яд потрапив в Україну і як він потрапив на стіл", - сказав Ющенко на прес-конференції в Києві. На питання про російський слід Ющенко сказав: "Давайте дамо Генпрокуратурі вивчити всі обставини. (...) Я не хочу творити нову легенду, є люди, яким я довіряю – нехай вони скажуть своє слово".

Київ. 24 грудня. УНІАН. В української влади немає розуміння, що для Заходу дуже важлива передбачуваність кожного партнера. Таку думку в інтерв`ю інтернет-виданню "Главред" висловив колишній секретар Ради національної безпеки і оборони України Євгенії МАРЧУК. Зокрема, він сказав, що "на неписаних умовах країну-претендента на вступ в НАТО перевіряють, чи не існує загрози приходу до влади сили, яка може повернути країну в минуле. Для Заходу дуже важливо, щоб кожен партнер був передбачуваним по-крупному. Мені здається, що в Україні на рівні керівництва такого розуміння не було. І це була найсерйозніша причина, чому НАТО загальмувало відносини з Україною".

Київ. 24 грудня. УНІАН. Президент Росії Володимир ПУТІН опосередковано брав участь в українських виборах, допомагаючи Віктору ЯНУКОВИЧУ. Таку думку в інтерв`ю інтернет-виданню "Главред" висловив колишній міністр оборони України Євген МАРЧУК, який нині перебуває на лікуванні в госпіталі СБУ. Як вважає Є.МАРЧУК, "ПУТІНА серйозно підставили”. Водночас, характеризуючи російського президента, Є.МАРЧУК зазначив, що “він (В.ПУТІН – УНІАН) не настільки простий, яким його часом подає наша преса. Він – набагато складніший, зокрема, і з погляду розуміння ситуації. Він міг приїхати сюди в такій ролі тільки тоді, коли політтехнологи, радники, представники російського посольства в Україні і наша братія, яка їздить до Кремля, переконали, що ЯНУКОВИЧ перемагає сходу в першому турі”.

Київ. 24 грудня. УНІАН. Федеральний суд Канади призупинив дію рішення Верховного суду провінції Ньюфаундленд і Лабрадор (Канада) про звільнення з-під арешту літака Ан-124-100 "Руслан" Державного підприємства "Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К.Антонова" (АНТК) до початку апеляційних слухань 10 січня 2005 року. Про це УНІАН повідомили в прес-службі АНТК ім. Антонова У повідомленні наголошується, що Федеральний суд прийняв на засіданні 21 грудня відповідне рішення у зв`язку з подачею компанією TMR Energy ltd (Кіпр) апеляції на рішення Верховного суду провінції Ньюфаундленд і Лабрадор.

Liga.kiev.ua По состоянию на 23 декабря 2004 года в рамках вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО) Украина подписала 30 двусторонних протоколов по доступу на рынки товаров и услуг с Мексикой, Уругваем, Новой Зеландией, Канадой, Южной Кореей, Словенией, Латвией, Грузией, Индией, Венгрией, Европейским Союзом, Чехией, Словакией, Болгарией, Кубой, Государством Израиль, Бразилией, Польшей, Эстонией, Таиландом, Швейцарией, Малайзией, Парагваем, Литвой, Аргентиной, Шри-Ланкой, Турцией, Гондурасом, Доминиканской Республикой и Монголией. Продолжаются переговоры с Австралией, Норвегией, США, Китаем, Японией и другими странами. Следующее заседание рабочей группы, в рамках которого предусмотрено провести очередной раунд двусторонних переговоров с странами-членами ВТО, запланировано на І квартал 2005 года. Об этом ЛІГАБізнесІнформ сообщили в управлении по связям с общественностью и СМИ Минэкономики Украины.

Європейський Союз:

Авторитетний польський тижневик "Wprost" назвав Віктора Ющенка "Людиною року 2004". Досі такого звання удостоювався лише один іноземець, повідомляє DW. Минулого року ним став комісар з питань розширення Європейського союзу, німець Гюнтер Фергойген. Перед тим, як оголосити рішення своєї редколегії, журнал "Wprost" в останньому номері опублікував результати опитування громадської думки щодо рейтингу популярності закордонних політиків серед поляків. Згідно з відповідями на запитання, кого б із закордонних політиків ви підтримали, якби вони взяли участь у президентських виборах у Польщі, Віктор Ющенко посів 5 позицію, поступившись лише Джорджу Бушу, Тоні Блеру, Жаку Шираку та Гергарду Шредеру. А в четвер тижневик "Wprost" оголосив Віктора Ющенка "Людиною року 2004". Звання "Людини Року", сказано в рішенні редколегії "Wprost", було надано Ющенкові за те, що "він здійснив найбільший вплив на нашу дійсність; за пробудження ним масової свідомості в Україні; за відбудову громадського руху за демократію; за найскладніше мистецтво для політика – керування безкровною революцією; за відродження патріотизму без націоналістичних гасел; за повернення Європі України; за нагадування полякам про енергію та ентузіазм часів народження "Солідарності". Ця нагорода призначається з 1993 року, і серед її лауреатів були такі особистості, як Лех Валенса, Александр Квасьнєвський чи Єжи Бузек.

Львів. 23 грудня. УНІАН. Понад 3000 поляків з усієї Польщі, незважаючи на Різдвяні свята, зголосилися до роботи спостерігачами на виборчих дільницях під час повторного голосування 26 грудня на президентських виборах в Україні. Про це повідомили УНІАН в прес-службі Львівської обласної організації Української народної партії. Як зазначається у повідомленні прес-служби, їх приїзд організувала польська партія „Право і Справедливість” у співпраці з Українською народною партію. Дві з половиною тисячі спостерігачів пройшли вишкіл у Польщі, і отримали необхідні знання як про Україну, українську ментальність, специфіку поведінки в Україні, так і щодо виборчого законодавства та можливих способів фальсифікації виборів.

КИЕВ, 24 дек - РИА "Новости". Встреча заместителя министра иностранных дел Украины Олег Шамшура с главой миссии ОБСЕ по наблюдению на президентских выборах на Украине послом Гердтом Аренсом состоялась в пятницу. Как сообщили агентству "Новости-Украина" в пресс-службе МИД, встреча была посвящена обсуждению ряда вопросов дальнейшего взаимодействия украинского внешнеполитического ведомства с миссией ОБСЕ с целью надлежащей организации международного наблюдения за переголосованием второго тура выборов президента Украины.

МАДРИД, 24 дек - РИА "Новости", Хуан Кобо. Делегация депутатов испанского парламента отправилась в Киев, чтобы участвовать 26 декабря в качестве международных наблюдателей в переголосовании второго тура президентских выборов на Украине. Как сообщает агентство ЭФЭ, в делегацию вошли депутаты от правящей социалистической партии Маричели Батет и Энкарнасьон Ниньо, от оппозиционной консервативной партии - Хесус Лопес-Медель. Испанские наблюдатели будут находиться в Киеве до вторника 28 декабря, когда станут известны окончательные результаты выборов.

Liga.kiev.ua Сегодня состоялась встреча заместителя Министра иностранных дел Украины О.Шамшура с главой Миссии ОБСЕ по наблюдению на президентских выборах в Украине Послом Г.Аренсом. Об этом ЛІГАБізнесІнформ сообщили в пресс-службе Министерства иностранных дел Украины. Встреча была посвящена обсуждению ряда вопросов дальнейшего взаимодействия Министерства с Миссией для надлежащей организации международного наблюдения за переголосованием второго тура выборов Президента Украины.

Росія:

МОСКВА, 24 дек - РИА "Новости". Россия разделяет точку зрения, что любые вопросы, связанные с выборами в суверенных государствах, являются их внутренним делом. Об этом говорится в комментарии департамента информации и печати МИД РФ в связи с сегодняшним заявлением заместителя официального представителя госдепартамента США Эдама Эрли. Ранее Эрли заявил, что если у России "имеется обеспокоенность в отношении американских выборов, то эти обеспокоенности могут быть сняты через процесс в самих США". "То, что думают другие о наших выборах, это их дело", - подчеркнул также Эрли. "В принципе, мы разделяем точку зрения, что любые вопросы, связанные с выборами в суверенных государствах, являются их внутренним делом и должны решаться через существующие правовые механизмы этих стран. И наши позиции здесь полностью совпадают", - отмечается в комментарии. Между тем, указывается в комментарии, официальные лица США должны были бы проявлять данный подход в отношении не только собственных выборов, но и выборов в других странах. Однако, задаются вопросом в Москве, "как объяснить тот факт, что в последнее время мы стали свидетелями постоянно звучащих в США на официальном уровне оценок хода выборов в различных странах?".
2. УП. Обмовку президента Росії Володимира Путіна, який у четвер під час прес-конференції засудив кампанію кандидата Віктора Ющенка за використання "антиросійських, сіоністських" гасел, називають щонайменше фрейдистською. Вже після прес-конференції канцелярія глави РФ пояснила на кремлівському сайті, що він мав на увазі "антисемітські" гасла. Незалежно від того, чим це було - фрейдистською обмовкою чи ненавмисною помилкою, це, поза сумнівом, стало дипломатичною помилкою, повідомляє ПроЄвропа з посиланням на "The Jerusalem Post" за перекладом Інопреса.ру. На сайті kremlin.ru поряд після слів президента "на сіоністських гаслах" стоїть позначка - "обмовка – антисемітських". Інформаційні агентства, які подавали вислів Путіна в оригіналі, потім роздали виправлені за вказівкою прес-служби російського президента новини.

УП. Віктор Ющенко у ранзі президента під час переговорів з Володимиром Путіним спробує бути коректним щодо теми підтримки Росією Януковича. "Нам є про що поговорити стосовно ситуації, яка виникла між Україною і Росією. Я буду коректно ставитися до цих речей і не намагатимуся творити нові проблеми", - сказав Ющенко. "Причина того, що трапилося – це погана традиція, коли з боку України політика двосторонніх стосунків будується на інтересах одного клану і через один канал", - сказав Ющенко. "Я переконаний, що пан Медведчук ніколи не сформує національну політику на російському напрямку в інтересах України", - додав Ющенко. Говорячи про формування Єдиного економічного простору України, Росії, Білорусії та Казахстану, Ющенко сказав: "Коли ми говоримо про митний союз або ЄЕПи – ми повинні пам’ятати, що принципи функціонування цих інститутів не повинні блокувати нашу дорогу до європейської інтеграції".

УП. Росія ніколи не буде займатися закулісною політикою на пострадянському просторі, заявив Володимира Путін на засіданні Держради. "Ми не можемо проводити жодної іншої політики крім відкритої, оскільки із цими країнами й народами (на пострадянському просторі) у нас особливі відносини", - сказав президент Росії у відповідь на репліку губернатора Кузбасу із приводу ситуації на Україні. "Ми працюємо й будемо працювати з чинною владою, але з урахуванням обстановки, що складається (у республіках колишнього СРСР)", - сказав Путін.

УП. Виступаючи на засіданні Держради, Тулєєв звернув увагу на ситуацію на Україні й на її прояви в Кузбасі. "Так званий "жовтогарячий екстремізм" виходить із правового поля... Студентам у Кузбасі роздають жовтогарячі бантики", - сказав Тулєєв. Він провів паралель ситуації на Україні й у СРСР кінця 80-х - початку 90-хх років. "Горбачовське керівництво вчасно не оцінило ситуацію, усе розпалося", - заявив Тулєєв. За його словами, така ж ситуація спостерігалася рік тому в Грузії й зараз - на Україні. Як відзначив Тулєєв, українська тема дуже близька шахтарям Кузбасу. "40 тисяч українців Західної України працюють у Кузбасі, - повідомив він. - Донбас і Кузбас побратими, коли ми зустрічаємося, ми обіймаємося, цілуємося й випиваємо разом". Тулєєв припускає, що виникла ситуація, яка виникла в ряді держав на пострадянському просторі - це "закулісна робота". Патріарх Московський і всея Русі Алексій II і Священний Синод Російської православної Церкви закликали громадян України припинити конфронтацію й продемонструвати волю до єдності православних народів.

УП. Синод РПЦ ухвалив відповідне звернення "до пастирів і пастви Православної України" у п'ятницю, повідомляє ІА "Новости-Украина". "Ми знаємо, що воля більшості громадян України прагне до широкої православної єдності. Вона не приймає радикалізму, ворожнечі щодо Росії та інших суміжних країн. Закликаємо вас виразно продемонструвати цю волю такими засобами, які допоможуть ділом перебороти нинішню кризу", - сказано у зверненні.

УП. Росіяни вважають, що після 2008 року Росією повинен керувати такий президент як Ющенко, а не як Путін. Такі дані опитування проведеного під час передачі "Ехо Москви" "Шукаємо вихід" На запитання - "який президент повинен керувати Росією після 2008 року. Як Путін чи як Ющенко?" - 32% сказали, що Путін, а 68% - Ющенко. В інтерактивному опитуванні, коли слухачі самі додзвонювалися в ефір, взяло участь 7 600 чоловік.

УП. У російській Держдумі Фракція ЛДПР запропонувала позбавити жителів Західної України права на пільговий режим перебування на території Росії. Член фракції Олексій Митрофанов запропонував своїм колегам прийняти в п'ятницю в першому читанні законопроект, який припускав би, що на жителів західних областей України не поширюється право перебувати на території Росії 90 днів без реєстрації. "Ми не хочемо, щоб вихідці із західних областей з однієї сторони таврували Росію, а з іншого боку - їздили до нас на заробітки", - заявив він. За словами Митрофанова, це положення закону необхідно поширити на мешканців тих шести західноукраїнських областей, "які висловлюють ворожу позицію стосовно Росії". Свого колегу підтримав віце-спікер Держдуми від ЛДПР Володимир Жириновський, який заявив, що якщо сьогодні цей закон буде прийнятий у першому читанні, "мільйони мешканців Західної України проголосують за Януковича". Однак цю пропозицію підтримали лише 39 депутатів при необхідних 226.

Київ. 24 грудня. УНІАН. 25 грудня заступник голови Державної Думи РФ Володимир ЖИРИНОВСЬКИЙ вилітає в Україну на чолі делегації, у складі якої вісім депутатів від фракції Ліберально-демократичної партії Росії. Про це повідомляється на офіційному сайті ЛДПР. Депутати будуть присутні на виборах Президента України як спостерігачі. Відповідно до графіка поїздки і перебування в Україні, російські представники 25 грудня відвідають Харків і Донецьк, 26 грудня – Київ.

Київ. 24 грудня. УНІАН. Спікер Держдуми Росії Борис ГРИЗЛОВ прогнозує мінімальний розрив між кандидатами на переголосуванні другого туру на президентських виборах в Україні, що відбудеться 26 грудня, повідомляє РІА "Новости". "Розрив між кандидатами буде мінімальним, ситуація, швидше за все, буде на межі балансування, як це було 21 листопада", - сказав Б.ГРИЗЛОВ журналістам, пославшись на дані соціологічних досліджень. Говорячи про можливий результат виборів в Україні, голова Держдуми висловив побажання, що "хотілося б, щоб ситуація залишалася у правовому полі, і не приймалися рішення, виходячи з політичної доцільності". При цьому Б.ГРИЗЛОВ висловився проти зміни законодавства під час виборчого процесу. Не "слід міняти закони під час виборів", - сказав він. Б.ГРИЗЛОВ поінформував, що на вибори 26 грудня Держдума направляє делегацію спостерігачів у складі 39 депутатів. "Це досить велике представництво", - сказав голова Держдуми.

Київ. 24 грудня. УНІАН. За ситуацією на Україні слідкують 70% росіян. Про це свідчать дані опитування, проведеного Всеросійським центром вивчення громадської думки (ВЦДГД), повідомляє РІА "Новости". Згідно з опитуванням, проведеним 11-12 грудня 2004 року в ста населених пунктах 39 областей, країв і республік Росії, порівняно з липнем 2004 року істотного зріс інтерес росіян до подій в Україні. Якщо в липні лише 19% респондентів слідкували за їх ходом (зокрема 3% - уважно), а 77% не слідкували взагалі, то в грудні вже абсолютна більшість росіян - 70% - слідкували за цими подіями (в їх числі 28% - уважно). Найбільший інтерес до подій в Україні проявляють респонденти старшого віку, з вищою освітою і москвичі. Прогнозуючи наслідки українських виборів, 41% респондентів вважають, що відносини Росії і України навряд чи зміняться. 11% росіян вважають, що ці події позначаться на відносинах двох країн позитивно, 26% - негативно.
В опитуванні брали участь 1592 особи.

СНД:

УП. Відносини нової влади з офіційним Мінськом будуть ґрунтуватися на вже досягнутих двосторонніх угодах. Водночас вестиметься робота, щоб зняти перешкоди в "асиметричності фіскальної, митної, торговельної, інвестиційної політики". Про це Віктор Ющенко заявив на прес-конференції у п’ятницю, 24 грудня. "Треба жити дружно з сусідами. Будемо виходити з принципів, закладених у вже чинних малих і великих двосторонніх угодах", – сказав він, відповідаючи на запитання білоруського кореспондента. Ющенко додав, що вдосконалення національного законодавства слід проводити і для зближення відносин з іншими сусідами. Проте застеріг, що це не "повинно блокувати нашу дорогу до євроінтеграції".

Liga.kiev.ua Київ. 24 грудня. УНІАН. Міжнародні спостерігачі, які їхали до України, щоб спостерігати за виборами Президента 26 грудня, затримані в Білорусі. Про це йдеться в прес-релізі ЕНЕМО, переданому УНІАН. Пітер НОВОТНИЙ - голова Европейської Системи Організацій з Моніторингу Виборів (ЕНЕМО), 70 спостерігачів від Білорусі – членів громадських організацій, що нещодавно критикували вибори в Білорусі, було затримано ввечері 22 грудня в Мінську, під час брифінгу ЕНЕМО перед від`їздом до України. Спостерігачів утримували впродовж 5 годин, потім відпустили без пояснень, але вже після того, як поїхав потяг, яким вони мали дістатись в Україну. Голова ЕНЕМО повідомив, що затриманих спостерігачів було звільнено, але досі не відомо, чи вони зможуть взяти участь в місії, яка нараховує 1000 спостерігачів.

США:

МОСКВА, 24 дек - РИА "Новости". Россия разделяет точку зрения, что любые вопросы, связанные с выборами в суверенных государствах, являются их внутренним делом. Об этом говорится в комментарии департамента информации и печати МИД РФ в связи с сегодняшним заявлением заместителя официального представителя госдепартамента США Эдама Эрли. Ранее Эрли заявил, что если у России "имеется обеспокоенность в отношении американских выборов, то эти обеспокоенности могут быть сняты через процесс в самих США". "То, что думают другие о наших выборах, это их дело", - подчеркнул также Эрли. "В принципе, мы разделяем точку зрения, что любые вопросы, связанные с выборами в суверенных государствах, являются их внутренним делом и должны решаться через существующие правовые механизмы этих стран. И наши позиции здесь полностью совпадают", - отмечается в комментарии. Между тем, указывается в комментарии, официальные лица США должны были бы проявлять данный подход в отношении не только собственных выборов, но и выборов в других странах. Однако, задаются вопросом в Москве, "как объяснить тот факт, что в последнее время мы стали свидетелями постоянно звучащих в США на официальном уровне оценок хода выборов в различных странах?".

УП. Сполучені Штати Америки вважають нинішній перебіг передвиборчої кампанії в Україні добрим знаком, що фальсифікацій та підтасовок на голосуванні в неділю не буде.
У четвер заступник речника державного департаменту США Адам Ерелі заявив журналістам, що США позитивно оцінюють перебіг передвиборчої кампанії в Україні перед переголосуванням другого туру, повідомляє DW. "Це дає підстави сподіватися, що цього разу вибори відповідатимуть міжнародним стандартам, а голоси виборців буде підраховано чесно",- сказав Адам Ерелі. Він підкреслив, що нині вперше за весь час виборчих перегонів в Україні Віктор Ющенко отримав доступ до друкованих та електронних засобів масової інформації. Характеризуючи готовність Центральної виборчої комісії України до підрахунку голосів, заступник речника держдепартаменту наголосив, що дуже важливо унеможливити втручання в роботу комп’ютерної мережі ЦВК, що мало місце під час підбиття підсумків голосування 21 листопада. Допомогти в цьому, вважає Адам Ерелі, можуть американські фахівці. "Там буде багато, як ніколи, закордонних спостерігачів, і очі всього світу стежитимуть за Україною на такому рівні, якого не було ні 31 жовтня, ні 21 листопада",- сказав Адам Ерелі.

УП. Віктор Ющенко як президент планує почати переговори про вступ України до Євросоюзу і провести кампанію про роз’яснення цілей НАТО. Говорячи про кроки євроінтеграції України на посаді президента, Ющенко сказав, що це набуття статусу ринкової економіки, членство у Світовій організації торгівлі, створення зони вільної торгівлі Україна-ЄС. Останнім кроком Ющенко назвав "початок переговорів про процес входження України до ЄС". "Ми так бачимо дорогу по напрямку євроінтеграції", - сказав Ющенко. Про НАТО Ющенко сказав, що ця тема "потребує терпеливого підходу". "Сьогодні 2% української нації можуть сказати, що інформовані про цілі та завдання НАТО". "Щоб отримати позитивний результат, нам треба провести велику роботу щодо роз’яснення задач НАТО", - сказав Ющенко. Під час прес-конференції він також відкинув заяви про те, що його виборча кампанія фінансувалася США: "Якщо хтось продовжує стверджувати, що такі кошти були – я готовий дати розписку, що нехай вони ці гроші забирають собі".

Світові ЗМІ про події в Україні:

Владимир Монро и кризис лидерства ("The Globalist", США)
Джеймс Монро и в особенности его доктринальный последователь Теодор Рузвельт могли бы гордиться своим учеником Владимиром Эдвард Голдберг (Edward Goldberg)tе, 24 декабря 2004
Недавние события в Украине показали, что Россия боится потерять свое влияние в республиках бывшего Советского Союза. По мнению Эдварда Голдберга, основная задача Владимира Путина сегодня заключается не в том, чтобы всеми силами держаться за эти буферные государства, а в том, чтобы убедить свой народ в актуальности и обоснованности самой политики сдерживания и разделения постсоветского пространства на сферы влияния.

Одна история на двоих
В период X-ХIII вв. Киев был столицей Древней Руси (предшественницы России). Первый русский судебник, получивший название 'Русская Правда' и отделявший Русь от прецедентной системы Византии, был фактически составлен здесь.
Для того чтобы не допустить победы Виктора Ющенко, президенту России Владимиру Путину пришлось дважды побывать в Украине и поучаствовать в кампании против него. Российское правительство осуществляло финансовую поддержку своего ставленника и, в сущности, делало все для того, чтобы обеспечить триумф пророссийского кандидата.

Новый тур выборов на Украине ставит евреев в затруднительное положение ("The Associated Press", США)
Александр Васович, 24 декабря 2004
Киев, Украина - Для многих из 100 тысяч евреев Украины запланированное на воскресенье голосование по избранию президента ставит трудный выбор: голосовать за склоняющегося к Западу лидера оппозиции, который был связан с антисемитами, или за премьер-министра, который предпочитает тяжелый советский стиль руководства, но предлагает большую стабильность.
Евреи Украины в большей части хранят молчание относительно того, кого из кандидатов они поддерживают, несмотря на свое значительное политическое и экономическое влияние в стране. Это национальное меньшинство имеет 15 депутатов-евреев в украинском парламенте численностью в 450 человек, двух крупных магнатов с мощными политическими связями и влиятельных лидеров общин.
'Еврейская община стояла в стороне, не поддерживая ни одного из двух кандидатов', - сказал Яков Блейх, главный раввин Украины и Киева. Украинские евреи, поддерживающие лидера оппозиции Виктора Ющенко, приводят в качестве доводов в его пользу не только его демократические взгляды, но и опасения в том, что поддержанный Кремлем премьер-министр и кандидат в президенты Виктор Янукович со временем изолирует Украину и примется за поиски партнеров в арабском мире.

Важнейшие выборы пока опровергают наши опасения ("The Independent", Великобритания) Украина довольно успешно опровергает пророчества Запада об украинском апокалипсисе 24 декабря 2004
Вопреки всем ожиданиям, Украина, похоже, твердо настроена через два дня провести честные выборы. Страну заполонят наблюдатели - от Евросоюза, США, ОБСЕ, Роcсии и от партий обоих кандидатов. И это к лучшему, поскольку на карту поставлено не только будущее 50 миллионов жителей Украины, но и будущее Европы, и вся перспектива отношений между Востоком и Западом. Чрезвычайные события прошедшего месяца оказали большое влияние на народ Украины и на его чаяния. Мы надеемся, что он в массовом порядке придет на участки для голосования, покажет решительный результат, а затем приступит к укреплению проклюнувшейся в стране демократии. Ситуация остается шаткой, однако она гораздо более обещающая, чем в ноябре.

Для Украины свобода выбора сама по себе уже является победой ("Christian Science Monitor", США)
Неважно, каким будет итог, ибо украинский народ уже победил Наташа Манкусо (Natasha Mancuso), 24 декабря 2004
Да, действительно, в Украине по-прежнему процветает коррупция, а представления о демократии носят размытый характер, но, по крайней мере, сегодня у украинцев есть из кого выбирать себе президента. Они не отдают свои голоса вслепую, им никто не закрывает рот, и у них есть свобода выбора. Они не спят, размахивают флагами и маршируют по улицам не потому, что им приказали это делать, а потому, что они свято верят в то, что их голоса должны что-то изменить. Они верят в то, что в конечном итоге желание народа будет удовлетворено, и завтра будет лучше, чем вчера. Воскресное голосование уже само по себе является проявлением свободы выбора, предполагающим соблюдение прав избирателей и ужесточение отчетности официальных властей. Неважно, каким будет итог, ибо украинский народ уже победил. Наташа Манкусо - профессор маркетинга Университета штата Монтана.

Украинская революция ("The Boston Globe", США)
Передовая статья 24 декабря 2004
Теперь, когда возмущенные граждане, независимый Верховный суд и буйный парламент Украины объединенными усилиями вынудили власти провести повторное голосование под надзором нового состава Центральной избирательной комиссии, у Путина не остается особого выбора, кроме как смириться с перспективой победы Ющенко и признать, что Украина изменилась. Больше всего российские ястребы, тоскующие по великодержавности, опасаются того, что восстание против 'декоративной демократии' на Украине перекинется на другие республики бывшего СССР, такие как Беларусь, Казахстан, Кыргызстан и Молдова. Российские либералы, в свою очередь, надеются, что украинская 'оранжевая революция' станет образцом для демократического освобождения их собственной родины. Победу народовластья на Украине можно будет считать окончательной только после того, как эти страхи империалистов и надежды либералов воплотятся в реальность.

Российский президент не признает силы демократии, но ему все же придется ей подчиниться ("Sueddeutsche Zeitung", Германия)
Путин своей 'силовой' политикой сам себя загоняет в изоляцию Стефан Корнелиус, 24 декабря 2004
В воскресенье согласно всем прогнозам под боком у России должна образоваться неуправляемая демократия. Важнейший западный сосед страны - Украина - на глазах всего мира выберет нового президента, положив конец автократической криминализованной системе. Демократия распространяется все дальше на Восток, словно бурлящий поток прокладывая себе путь. Впечатляющая народная акция на Площади Независимости в течение трех недель сотрясала больное государство. Теперь настало время получить желанный результат, передав Виктору Ющенко высший пост страны. Настолько мощным было это народное движение, что Ющенко решил пойти навстречу своему сильному соседу - России, предложив президенту Владимиру Путину сотрудничество.
Это будет самый большой успех демонстрантов на Украине, который позволит им улыбнуться президенту Путину через границу. Стремление к свободе, прозрачности и справедливости диаметрально противоположно тому курсу, который Путин в настоящее время проводит в России. Путин ограничивает демократию. Его политика это свидетельство пугливости и стремления к автократии.

УП. Редакція газети "The Financial Times" не змогла визначити переможця в номінації "Політик року".
Про це йдеться в п'ятничній статті "Політичні переможці, які програли", переклад якої публікує ІноЗМІ.Ru. "У проведеному редакцією газети "The Financial Times" пошуку чоловіка або жінки, котрий(а) цього року зробив(а) найбільший вплив на світові події, політики, природно, є найважливішою одиничною категорією, яку ми ретельно просіваємо. Однак, незважаючи на ряд важливих виборів в 2004 році, ніхто з переможців на цих виборах не заслужив нашого схвалення", - пише газета. Видання зауважує, що "Джордж Буш-молодший (George W.Bush) є кращим серед тих, хто не вийшов у переможці за нашими критеріями відбору", хоча він "набрав більше очок, ніж інші". Разом з тим, газета натякає, що своєю перемогою Буш визначальною мірою зобов'язаний політтехнологам.
Другою "помітною фігурою" "The Financial Times" називає Віктора Ющенка. "Однак він поки що тільки потенційний претендент на нашу номінацію "політика року", хоча і є фаворитом виборчих перегонів, які мають завершитися найближчої неділі", - вказує газета.
"Тим не менше, та обставина, що він завзято домагався переголосування в умовах виборів, які характеризувалися шахрайством, залякуванням й отруєнням, ставить його в число перших у нашому списку претендентів, незважаючи на те, що його країна має відносно невелику важливість у світі", - додає видання. Газета повідомляє, що в середині її списку стоять "дві сильні особистості, яких переобрали на свої пости в Австралії й у Росії" - Джон Ховард (John Howard) і Володимир Путін.
Останньому, на думку газети, "котрий мав у своєму розпорядженні всі важелі кремлівського впливу, навряд чи була потрібна особиста привабливість, щоб забезпечити своє переобрання в березні". "Однак у ньому явно щось є таке, що апелює до російської ностальгії за сильною державою й лідером", - додає видання. На думку "The Financial Times", "одним з надихаючих стимулів для пана Ющенка був молодий Михайло Саакашвілі з Грузії, котрий спочатку очолив вуличні протести, які скинули колишній режим, а потім 96% голосів "за" виграв президентські вибори у січні".

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103987561.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua