Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 25-12-2004
Остап Одушкін: Аналітика: Львівщина під час виборів Президента

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103995170.html

Львівська область під час першого і другого турів та перед переголосуванням другого туру виборів Президента України у 2004 році

Перебіг президентських виборів на Львівщині не передбачав ніяких несподіванок - це була електоральна територія В.Ющенка, проте оскільки загальнонаціональні показники, як прогнозувалося, могли бути (з тієї чи іншої причини) більш-менш рівними, боротьба мала вестися за кожен голос. Стратегії кандидатів у Президенти України (принаймні ті, що не суперечать чинному законодавству) різнилися кардинально: якщо штаб В.Ющенка був зацікавлений у якнайвищому рівні виборчої активності та недопущенні використання адмінресурсу, то штабу його опонента були вигідні низька активність виборців та якнайбільша кількість зафіксованих порушень. Інші кандидати (не враховуючи так званих "технічних" кандидатів), не маючи реальних перспектив на успіх, активної діяльності на Львівщині не вели.

Хід голосування, порушення і фальсифікації

Перед першим туром адмінресурс не наважувався працювати надто активно, однак ситуація радикально змінилася після першого туру. Відразу після того, як з’ясувалося, що в першому турі виборів адмінресурс на Львівщині не зміг вплинути на результати голосування, активна діяльність влади на підтримку свого кандидата відчутно посилилася. 9 листопада було звільнено з посад голів Стрийської та Пустомитівської РДА Є.Кухара і М.Мельника (саме в цих районах Львівщини виборці віддали найменше голосів за провладного кандидата. Ці звільнення провели, власне, через керівництво штабу В.Януковича, без участі губернатора Олександра Сендеги, який зовсім не керував областю на той час.

Штабу В.Ющенка у Львівській області доводилось окрім внутрішньообласних кампаній вести і кампанію загальнонаціональну, яка полягала в постійному спростуванні закидів з боку інших кандидатів, передовсім В.Януковича. Місто Львів, а також багато подій, пов’язаних з Львівщиною, ще з комуністичних часів несли в собі негативні конотації, що уможливлювало маніпулювання ними для залякування жителів східних регіонів та представників інших національностей, ніж українці. Тому відразу після першого туру виборів була запущена в обіг інформація про так званий "галицький сепаратизм". Через це 10 листопада керівники виборчих штабів Віктора Ющенка у Львівської та інших західних областях України оприлюднили звернення до виборців Півдня і Сходу із закликом не вірити в провокації щодо поділу України та "галицького сепаратизму", наголосивши на єдності України. Разом із тим керівники штабів запросили спостерігачів зі Сходу та Півдня відвідати Львівщину перед другим туром, пообіцявши, що населення Галичини гостинно прийме їх у себе. Звертаючись до жителів східних і південних областей, Львівська міська рада, своєю чергою, закликала їх "не піддаватися на провокації та не допускати нечесностей у голосуванні". Також депутати вирішили запросити своїх колег із Донецької та Луганської міських рад бути гостями у Львові й області 21 листопада.

На вищі навчальні заклади Львова, керівництво і студенти яких не поділяли політичних позицій діючої влади, вона почала чинити систематичний тиск, особливо в період між двома турами виборів. Так, ректор ЛНУ ім. І.Франка І.Вакарчук повідомив про те, що вже з липня цього року в університеті проводять перевірки різні силові структури, зокрема управління боротьби з організованою злочинністю УМВСУ у Львівській області, управління державної служби боротьби з економічними злочинами та КРУ. "Дії силовиків - це лише складова системного тиску, який наразі відбувається щодо адміністрації університету. Але ще раз наголошую: жодного студента не буде виключено з університету за політичні переконання", - заявив він. Припускають, що в ході створення львівського штабу В.Януковича І.Вакарчукові в приватній розмові запропонували посаду в ньому. Але вчена рада університету 30 червня виявила передбачливість, ухваливши звернення до ректора, в якій закликала його посісти нейтральну позицію та не брати участі в передвиборній боротьбі.

Вищі навчальні заклади Львівщини проводили загальні студентські страйки напередодні кожного туру виборів, і якщо перед першим туром тиск на студентів у деяких із них існував (у різних формах: наприклад, 26 жовтня, в день проведення загального страйку львівських студентів, у Львівському медичному університеті ім. Данила Галицького була оголошена ректорська контрольна), то перед другим туром і після нього цей тиск був практично знівельований.

Одразу після першого туру адмінресурсна "машина" почала набирати обертів - запрацювали податкова, міліція і інші органи. Так, працівники Воловецького райвідділу міліції Закарпатської області несанкціоновано затримали машину з п’ятнадцятитисячним накладом книги про лідера коаліції "Сила народу" Віктора Ющенка "Вірю в Україну", а податкова інспекція Дрогобицького району завітала з позаплановою перевіркою в місцеве видавництво "Коло", де друкували цю книгу.

Після першого туру в приміщенні котельні дистанції електропостачання Львівської залізниці (вул. Курмановича, 1) було виявлено близько 100 тисяч брошур, спрямованих на дискредитацію опозиційного кандидата в президенти В.Ющенка.

Перед переголосуванням другого туру у Львові знову з’явилась антиющенківська агітація. Зміст її був один: "Ющенко - ставленик США". Наклепницькі агітки відтоді залишаються головним засобом дискредитації Віктора Ющенка.

На позачерговій сесії міськради, проведеній перед другим туром, народний депутат Я.Кендзьор повідомив громадськість, що має дані про те, що міліціонерів змусять голосувати за відкріпними талонами, до того ж дільничні інспектори муситимуть брати по декілька талонів і голосувати в різних селах Львівщини. Керівник обласного штабу В.Ющенка П.Олійник 12 листопада звернувся з депутатським запитом до начальника ДПА у Львівській області М.Хом’яка, в якому просив перевірити і дати пояснення таким фактам, як-то "наради з працівниками районних ДПІ, ДПІ у м. Львові, ДПА у Львівській області щодо 2-го туру виборів президента України, які відбулись у податкових органах різних рівнів" і на яких була "дана чітка вказівка кожному працівникові принести і здати за будь-яких обставин відповідальній особі до дня виборів чотири відкріпні посвідчення та безпосередньо в день виборів два виборчі бюлетені". Заяву лідера львівських нашоукраїнців підтвердила група працівників податкової міліції ДПІ Миколаївського району. Як запевнив П.Олійник, такі "делегації" є в усіх районах. Він зазначив, що має триста заяв працівників різноманітних структур, які заявляють про тиск на них із боку свого керівництва. Слідом за працівниками податкової міліції МДПІ Миколаївського району, які звинуватили своє керівництво в "шаленому тиску", що його чинять на них напередодні другого етапу виборів Президента України, виступили працівники державтоінспекції області.

Невдовзі вибухнув і "касетний скандал" по-львівськи - представники ЗМІ мали змогу прослухати в записі уривки телефонної розмови, в якій мова велася про "натягування" голосів за В.Януковича і фіксування будь-яких порушень процедури видачі бюлетенів. Як наголосили "нашоукраїнці", хоч і не можна категорично стверджувати, що на касеті говорить пан Герич (заступник голови ЛОДА), але голос схожий.

За повідомленням штабу лідера "Нашої України" у Львівській області, перед другим туром виборів відбувалося масове брутальне порушення Конституції та закону "Про вибори Президента України". Вилучалися паспорти або робилися їх ксерокопії, які купували за ціною від 100 до 200 гривень. Навіть у тюрмах провели зустрічі з "авторитетами", під час яких в’язнів застерегли, що їм підкинуть наркотики та інші речі і подовжать термін їх ув’язнення, якщо вони не дадуть 100% за В.Януковича. Також на Львівщині діяли невідомі особи, які, представляючись працівниками штабу В.Ющенка, організовували групи спостерігачів для поїздки в східні області України. Вони виманювали в людей їхні відкріпні талони разом із фотографіями, які, як попереджалося, "радше за все використають для виготовлення фальшивих паспортів". П.Олійник також назвав прізвища осіб, які, на його думку, в цей період "реально керували" "антизаконним виборчим процесом на Львівщині: Медведчук, Адамчук, Сало, Хом’як, Козак, Скиба, Добровольський, Дзвінка, Курочка".

Попри певну кількість порушень, які зафіксував штаб В.Януковича, керівник його штабу О.Радзієвський заявив, що перший тур виборів на Львівщині відбувся. Втім, як він прогнозував, зважаючи на дещо нижчу активність виборців у другому турі, процентне співвідношення голосів, відданих за кандидатів, мало дещо змінитися на користь В.Януковича, а загалом кількість голосів за провладного кандидата повинна збільшитися приблизно в півтора разу. Щодо порушень, то пан Радзієвський особливо відзначив таку "новинку", як підпали скриньок. Прізвищ виконавців таких дій він не назвав, однак наголосив, що на дільницях, де зафіксували такі інциденти, в першому турі В.Янукович набрав відносно високий, як для Львівщини, відсоток голосів.

Під час другого туру президентських виборів у Львівській області зафіксували велику кількість фальшивих бюлетенів. Про це розповів керівник обласного штабу кандидата в президенти В.Ющенка П.Олійник, який, за його словами, отримав цю інформацію від одного з вищих офіцерів податкової адміністрації. За даними пана Олійника, фальшиві бюлетені (їх продемонстрували журналістам) виготовили в одній із львівських друкарень. Зловмисники мали на меті обмінювати їх на справжні.

Порушення зафіксували і в середовищі військовослужбовців. У день виборів, за даними штабу В.Ющенка, частини службовців МНС, пожежників із Дрогобича та прикордонників підняли за тривогою та відправили в Центральну Україну. В пожежному училищі, учні якого нікуди не виїжджали, вибори проходили під жорстким контролем старшин. Те ж коїлось і під час голосування військовослужбовців за відкріпними талонами. На дільницю №103 у Дрогобичі, куди прийшло близько 30 солдат, їхні керівники стежили, як військові голосують. Солдати мали показувати їм свої бюлетені.

Штаб Віктора Ющенка зафіксував випадки контролю волевиявлення з боку правоохоронців, а також "каруселі": виборець вкидає заповнений кимсь бюлетень, натомість свій віддає "організаторам". На низку дільниць ТВК №128 у Стрию потрапили гелеві стержні з пастою, яка за деякий час зникала, - такі стержні в ручках з’явилися якраз після того, як у кабінки заходили особи з відкріпними талонами.

Про неточності в списках виборців перед кожним із двох турів говорили дуже багато, однак ця проблема так і не була ліквідована. Крім того, під час другого туру президентських виборів невідомі розповсюдили листівки, випущені буцімто КВУ, в яких виборців закликали навпроти прізвища В.Ющенка ставити галочку, а рядки, де міститься прізвище В.Януковича і напис "Проти всіх", - викреслювати. Інший приклад технології зіпсуття бюлетенів було зафіксовано в Стрию та Морщині. Особи, які представлялися представниками В.Ющенка, роздавали виборцям біля дільниць наліпки "Так! Стрияни обирають Віктора Ющенка", які, як вони повідомляли, необхідно було наклеїти на бюлетень. У Сколівському та Старосамбірському районах виявили 500 бюлетенів, на яких заздалегідь було проставлено галочки навпроти прізвища В.Януковича.

О.Радзієвський, керівник Львівського виборчого штабу В.Януковича, заявив про масові порушення виборчого процесу під час другого туру: "Наш штаб фіксує багато порушень". За його словами, представники Віктора Януковича зафіксували 4500 порушень. Щоправда, колишній прес-секретар штабу Віктора Януковича у Львівській області Юрій Кріль навів "Львівській газеті" дещо іншу цифру зафіксованих порушень. За його словами, вони становили близько двох тисяч. Найбільш поширеними порушеннями, за твердженням О.Радзієвського, було те, що дільничні виборчі комісії не допускали до роботи спостерігачів від "Партії регіонів". Також було задокументовано багато випадків, коли скриньки не були опломбовані. За інформацією ж екс-штабіста В.Януковича, основними методами фальшування стало голосування в кабінках по двоє, видача бюлетенів по декілька штук і без паспорта. "Іншим пунктом тотальної фальсифікації була агітація на підступах до дільниць і під час виїзного голосування. Останньою групою фальсифікацій стало недопущення спостерігачів від Віктора Януковича до процесу голосування".

Виборці Миколаївського, Золочівського та Перемишлянського районів повідомляли, що представники начебто штабу Віктора Ющенка відвідували мешканців і радили голосувати за В.Ющенка, ставлячи в бюлетенях проти його прізвища "хрестик". А от прізвище Януковича радили викреслювати... відтак, як зрозуміло, сотні бюлетенів могли виявитися недійсними. Штаб лідера "Нашої України" повідомляв також про велику кількість "відкріпників". Зокрема, в селі Модричі Дрогобицького району було видано 80 бюлетенів для відпочивальників зі сходу, що є порушенням (бюлетені не можна виносити за межі дільниці). За словами П.Олійника, на дільниці №34 виборчого округу №119 було помічено групу військових контрактників із фальшивими відкріпними талонами. Коли спостерігачі виявили це порушення, військові вдалися до втечі. За фальшивими талонами також спробувала проголосувати велика група виборців із Волині (дільниця №59 виборчого округу №117). За інформацією П.Олійника, група "туристів", яка працює в "Укртелекомі" у Львові, намагалася проголосувати за відкріпними талонами в Морщині, перед тим проголосувавши й удома. Загалом, за даними штабу, по Стрийському району "гуляло" 14 автобусів з укртелекомівськими "туристами".

Представник КВУ Р.Кошовий доповнив список порушеннями, виявленими під час моніторингу ста дільниць. З’ясувалося, не всі виборчі дільниці пристосовані для голосування. Понад 50% із них менші за розміром, аніж це передбачено законом на таку кількість виборців, на багатьох із них людей пропускали групами по 5-6 осіб. Найсуттєвіше порушення було зафіксоване на виборчій дільниці на площі Митній, 1. Тут знайшли кілька десятків бюлетенів з відмітками навпроти прізвища "Янукович". Особлива прикмета цих виборів - люди масово зверталися в суди. На кожен суд у Львові припадало близько 50 звернень.

Після проведення другого туру виборів Президента України у Львівській облраді була створена тимчасова контрольна комісія з перевірки порушень виборчого законодавства, члени якої збирали дані щодо фактів виборчих махінацій і маніпуляцій у районах області, що мали місце під час проведення другого туру виборів. Зокрема було встановлено такі факти порушень: у пожежній частині м. Буська деякі керівники вимагали здати відкріпні талони перед початком виборів; працівники Сокальського РВ звернулися з приводу вчинення на них тиску; на податківців чинили тиск і вимагали здати певну кількість відкріпних талонів. Окрім того, працівників ДПА у Львівській області "переконували" підписати звернення на захист голови обласної ДПА М.Хом’яка; аналогічне звернення від працівників УМВСУ у Львівській області розповсюдили на захист головного міліціонера Львівщини О.Сала. Остаточні результати роботи тимчасової контрольної комісії з питань перевірки фактів порушення виборчого законодавства у Львівській області будуть оприлюднені після 26 грудня.

Лише щодо 10% порушень під час виборів на Львівщині відкрито кримінальні справи. Решта (а це близько сотні) так і залишилися поза увагою правоохоронців. Як виявилося, на сьогоднішній момент в області порушено 14 кримінальних справ: 11 - міською прокуратурою і три - обласною. Сім з 11 "міських" справ стосуються псевдозамінування виборчих дільниць і чотири - підпалу бюлетенів. Найбільше депутатів обурило те, що кримінальні справи порушені за фактом злочину, а не проти конкретних осіб, яких було спіймано на дільницях на гарячому.

Результати виборів

Перший тур виборів: 87,25% галичан підтримало В.Ющенка і 5,81% - В.Януковича, за О.Мороза проголосували 1,57% виборців. Виборча активність дорівнювала 80,8%. Загалом свій громадянський обов'язок виконали 1 млн. 573 тисячі жителів області. Дані Центрвиборчкому майже не відрізняються від результатів паралельного підрахунку голосів, здійсненого обласним штабом Віктора Ющенка. Натомість результати паралельного підрахунку голосів центрального штабу провладного кандидата суттєво відрізняються від офіційних. Згідно із цим підрахунком В.Янукович на Львівщині набрав 15% голосів, Ющенко - 73%, О.Мороз - 6%.

Підсумки другого туру виборів виявилися такими: 91,79% виборців віддали свої голоси В.Ющенку і 6,63% - діючому прем’єрові. Виборча активність дорівнювала 83,46%. У голосуванні взяли участь 1 680 700 виборців.

"Помаранчева революція" на Львівщині

Молодіжні організації "Пора", "Чиста Україна", "Спротив" були одними з найактивніших у проведенні громадських акцій. На Львівщині свою солідарність із В.Ющенком продемонстрували практично всі прошарки громади - студенти (страйки), митці (наприклад акція "Оранжева осінь"), діти, працівники державних і приватних підприємств, громадські організації (перфоманси) та ін. Жителі міста, працівники підприємств, державних установ і студенти вийшли на вулицю, аби захистити свій вибір і висловити недовіру Центральній виборчій комісії. Страйк оголосили понад 500 підприємств Львівщини. 22 листопада понад вісім тисяч студентів львівських вищих навчальних закладів полишили пари та від самого ранку вийшли відстоювати свій вибір. Однак не всі керівники ВНЗ підтримали своїх студентів. Так, викладачі і ректорат Львівської філії інституту культури не випустили своїх студентів із стін навчального закладу, аби молоді люди не змогли долучитися до страйку. Перед львівською оперою відбувся мітинг "Сила народу". Кількість присутніх, за різними даними, сягала 100 тисяч осіб. Кількатисячний пікет під стягами В.Ющенка та національними прапорами зібрався й біля приміщення російського консульства. Іншим місцем висловлення підтримки народному президенту Вікторові Ющенку стали пам’ятник Шевченку з постійним кількатисячним мітингом і майдан перед ЛНУ імені Івана Франка. Там збиралося понад 50 тисяч студентів на чолі з представниками страйкового комітету і ректором І.Вакарчуком. Біля будинку ДПА у Львівській області збиралося 20 тисяч протестуючих. Вони вимагали відставки М.Хом’яка, тоді ще начальника Львівської ДПА. Також мітинги і пікети відбувалися під стінами управління Львівської державної залізниці, Львівського обласного управління МВСУ та Західної регіональної митниці. З огляду на таку небувалу активність львів’ян голова обласного штабу В.Януковича О.Радзієвський назвав відстоювання ними свого вибору "вуличним шабашем".

23 листопада й львівські міліціонери почепили на форму помаранчеві стрічки, демонструючи свою громадянську позицію. Разом із військовими та міліцією колективи львівської залізниці і львівських авіаліній теж підтримали народне волевиявлення. "Багатотисячний колектив львівської залізниці не залишається осторонь політичних процесів у державі. Ми підтримуємо народне волевиявлення, ми - разом із нашим народом!" - йдеться у заяві, яку підписав начальник львівської залізниці Б.Піх. Як зазначено в спільному рішенні державних авіапідприємств "Львівські авіалінії" і "Міжнародний аеропорт "Львів", вони також підтримують рішення Комітету національного порятунку України про проведення загальноукраїнського страйку. Крім того, авіатори вирішили не допустити використання міжнародного аеропорту "Львів" для неконтрольованого переміщення контингентів силових структур, Збройних сил без відома органів місцевого самоврядування.

Вперше за майже рік депутати Львівської обласної ради зуміли зібратися на сесію, щоправда, не робочу, а позачергову. На сесії розглядали питання, що стосувалися другого туру президентських виборів і передвиборної ситуації на Львівщині. Облрада визнала правдивість фактів про "брутальні форми фальсифікації виборів" - "примусове вилучення паспортів і відкріпних талонів", "погрози та залякування, які доводять простих людей до відчаю". Депутати закликали громадян "не виконувати злочинних розпоряджень керівників і надавати інформацію про факти зловживань і тиску". Аналогічне звернення було адресоване представникам владних і правоохоронних органів - депутати закликали їх не виконувати злочинних наказів, "сподіваючись на чесних і порядних людей" у лавах цих органів. На сесії облради народний депутат П.Комар заявив про створення нової фракції - Народної аграрної партії України. Вона стала другою за чисельністю в облраді, де працює загалом 81 депутат, після фракції "нашоукраїнців" (30 депутатів). Окрім того, депутати облради входять до двох інших груп - "Соціальна справедливість" і "Ділова Львівщина". Загалом готовність приєднатися до аграріїв виявили вже 19 народних обранців, переважно з "Ділової Львівщини". Голови фракцій "Наша Україна" та Народної аграрної партії України Олег Канівець і Петро Комар підписали угоду про утворення більшості в облраді. А на початку грудня 7 депутатів Львівської обласної ради вийшли з депутатської групи "Соціальна справедливість", яка є близькою до СДПУ(о). Таким чином, у групі "Соціальна справедливість" залишилося 10 депутатів.

22 листопада депутати міської ради одностайно проголосували за ухвалу, в якій визнали вибори сфальсифікованими та привітали В.Ющенка з перемогою. Львівська міська рада також ухвалила: "1. Визнати законно обраним Президентом України Віктора Ющенка та виконувати його укази й розпорядження. 2. Вимагати від ЦВК скасувати результати виборів на всіх дільницях, куди, порушуючи Закон "Про вибори Президента України", не допустили спостерігачів або членів комісій від Віктора Ющенка, та притягнути винуватих до відповідальності. 3. Створити у Львові комітет захисту Конституції України". Керівники львівських районних відділів освіти на спільній нараді прийняли рішення про оголошення страйку. 22 листопада львівські підприємства також підтримали мітинг городян за В.Ющенка та за визнання реальних результатів виборів. Мер Львова Любомир Буняк без коливань долучився до акцій громадянської непокори. "Як мер, обраний львівською громадою, народом, я буду з народом до кінця", - заявив він. Л.Буняк у своєму виступі піддав різкій критиці діяльність з’їзду рад у Сєвєродонецьку, охарактеризувавши ситуацію як таку, коли "демократія переростає у злочин". Після цього пан Буняк висловив гострі звинувачення на адресу присутнього на тамтешньому з’їзді мера Москви Юрія Лужкова. "Лужков сказав, що хоче зняти кепку і стати схожим на Януковича. Тоді я хочу вдягнути папаху, щоб бути схожим на чеченських визволителів, які борються за долю своєї країни", - говорив він. З огляду на ці події львівський міський голова запропонував утриматися від підписання договору про побратимство із Санкт-Петербургом, перейменувати одну з площ Львова на площу імені чеченських героїв-визволителів та оголосити мера Москви персоною нон-грата в Україні. Проте депутати міськради погодилися лише на останню пропозицію щодо пана Лужкова. У заяві "Про політичну ситуацію" депутати Львова вимагали добровільної відставки прем’єр-міністра В.Януковича, міністра внутрішніх справ М.Білоконя, Генпрокурора Г.Васильєва, а також голів Донецької, Луганської та Харківської облдержадміністрацій за те, що вони "зрадили національні інтереси..., були причетні до масових фальсифікацій... і закликають до порушення територіальної цілісності України". Крім того, в цій заяві депутати вимагали притягнення зазначених осіб до кримінальної відповідальності, вважаючи "неможливим їх перебування на займаних посадах у разі проведення повторного голосування". 23 листопада депутати Львівської обласної ради та міської ради, вперше в історії зібравшись на спільну сесію, прийняли звернення, в якому постановили висловити недовіру начальникові обласної міліції О.Салу, керівникам Західної регіональної митниці Т.Козаку, ДПА у Львівській області М.Хом’яку та Львівської залізниці Б.Піху. Не оминули вони на сесії й інших осіб, причетних до зловживань і фальсифікацій: заступника голови ЛОДА В.Герича, начальника "Держоблавтотрансу" І.Думи та ін. Крім того, було ухвалено звернення до Верховної Ради про термінове скликання позачергової сесії, під час якої слід було розглянути питання про невизнання попередніх результатів підрахунку голосів ЦВК за результатами другого туру голосування, про скасування результатів виборів в округах, у які не допустили спостерігачів і членів комісій від Віктора Ющенка, та про висловлення недовіри ЦВК. У рішенні спільної сесії йшлося також про створення обласного комітету захисту Конституції, до якого мало ввійти все вище керівництво області та міста.

23 листопада вслід за Львівською міською радою депутати Дрогобицької і Трускавецької міських рад, Сокальської і Старосамбірської районних рад та Сокільницької сільської ради Пустомитівського району ухвалили рішення про недовіру ЦВК та одностайно визнали Президентом України Віктора Ющенка. Тоді ж військові частини міста Дрогобича Львівської області склали присягу Вікторові Ющенку. Почергово всі районні ради Львівщини та ради семи міст обласного значення визнали лідера "Нашої України" Президентом України. Виконавча влада Львівщини теж почала поступово визнавати його главою держави. Підтримку В.Ющенкові висловили керівники і працівники головних управлінь внутрішньої політики, охорони здоров’я та освіти і науки Львівської ОДА, начальник управління у справах сім’ї та молоді, а також прес-служба Львівської ОДА. Всі 90 працівників Стрийської ДПІ оголосили про свою підтримку Віктора Ющенка та визнали його Президентом України.

На заклик Віктора Ющенка львів’яни стали масово виїжджати на Київ, аби підтримати його там під час акцій протесту. Щодня за сприяння міської влади зі Львова вирушали до Києва приблизно 2000 осіб, відправлялися 60-80 автобусів і мікроавтобусів, а також 200 легкових авто.

Наразі громада Винників вимагає відставки свого мера - члена Партії регіонів С.Уварова. Тут розпочали збір підписів за проведення референдуму про висловлення недовіри міському голові. Напередодні депутати Винниківської міської ради на засіданні поставили на голосування питання про недовіру міському голові. Проте голоси депутатів поділилися порівну. Однією з причин недовіри громади до міського голови стала його непослідовна політика в питанні щодо визнання В.Ющенка законним президентом.

Тим часом усю повноту влади на Львівщині перебрала на себе Львівська обласна рада, висловивши недовіру голові ЛОДА О.Сендезі та його заступникам. Відповідальність за події у Львівській області й зобов’язання стабілізувати ситуацію взяв на себе виконавчий комітет обласної ради. Так само одностайно ухвалили й призначення голови виконавчого комітету. Ним став народний депутат України, керівник виборчого штабу Віктора Ющенка у Львівській області П.Олійник. Як зазначив пан Олійник, якщо після повернення з Києва О.Сендега присягне на Конституції Президентові України Вікторові Ющенку, то П.Олійник одразу ж покине губернаторський кабінет. Якщо пан Сендега зробить такий крок, то, як заявив пан Олійник, "ми благословимо його на добру роботу, але політичні рішення він ухвалюватиме за згодою виконкому. Ми йдемо на межі фолу". З аналогічними пропозиціями він звернувся на нараді до заступників голови ЛОДА, зокрема й до першого заступника Б.Матолича: якщо той визнає президентом Віктора Ющенка, то відразу ж його посаду покине новозатверджений депутатами О.Канівець. Упродовж декількох днів своєї роботи новостворений виконавчий комітет відзначився кількома резонансними діями. Зокрема, було усунуто від виконання обов’язків начальника управління МВС у Львівській області О.Сала, керівників ДПА у Львівській області М.Хом’яка, Західної регіональної митниці Т.Козака та глав інших чотирьох відомств. Зазначимо, що жоден з усунутих не визнавав таке рішення легітимним і не мав наміру поступатися своїм кріслом призначеному радою наступнику. Згодом депутати облради на чолі з головою Михайлом Сендаком зажадали також відставки голови ЛОДА О.Сендеги та його заступників, якщо ті не визнають Віктора Ющенка Президентом України.

Проте за кілька днів рішення Львівської обласної ради про утворення обласного виконавчого комітету призупинили. Надалі його функції виконуватиме облдержадміністрація, яка "задекларувала своє бажання бути з народом", а от найвищим політичним органом у регіоні відтепер стає Комітет національного порятунку, про створення якого заявили прибічники коаліції "Сила народу". М.Горинь розповів, що Комітет національного порятунку - це загальна структура, яка координуватиме діяльність усіх громадсько-політичних організацій і партій, що підтримують Віктора Ющенка. 1 грудня було остаточно сформовано склад і структуру цього політичного органу. Керівником обласного КНП призначено голову виборчого штабу В.Ющенка Петра Олійника, його заступником став Ярослав Кендзьор. До складу КНП увійшли представники політичної еліти Львівщини - голова облради Михайло Сендак, депутати міської ради Андрій Стецьків, Антон Ружицький, Володимир В’язівський і Тарас Колтик, а також голови регіональних осередків політичних партій: ЛОО КУН Михайло Вовк, ЛОО "Батьківщина" Іван Денькович, ЛОО УНА-УНСО Остап Козак, ЛОК СПУ Євген Таліпов, ЛМО УНП Юрій Кужелюк, ЛОО ПППУ Володимир Макара, ЛОО "Собор" Ростислав Новоженець. Для реалізації завдань усередині КНП утворено виконком з низкою комісій - із загальнополітичних питань та організації спротиву, з питань координації діяльності органів місцевого самоврядування та інші. На сесії Львівської облради, яку очолює "нашоукраїнець" М.Сендак, пану Сендезі вдруге висловили недовіру. З такою ініціативою виступив екс-"нашоукраїнець" О.Тягнибок. Наступного дня губернатор подав у відставку, хоча на прохання керівництва обласного штабу В.Ющенка згодився попрацювати до 26 грудня. На думку експертів ("Поступ"), за висловленням недовіри О.Сендезі стоїть впливовий на Львівщині нардеп П.Димінський, який свого часу був членом фракції "НУ", потім увійшов у фракцію Партії регіонів, а нині є позафракційним. Вважають, що він має вплив на нардепа О.Тягнибока і голову облради М.Сендака. Кажуть, що нардеп зацікавлений у перерозподілі влади в Львівській області. За чутками, частина депутатів облради намагається завоювати для нардепа (або його представника, ймовірно, М.Сендака) крісло губернатора. Очевидно, саме тому деякі члени "Нашої України" не узгоджують своїх дій із виборчим штабом В.Ющенка. А більшість активістів "НУ" переконана, що новим головою ОДА повинен стати керівник обласного штабу опозиційного кандидата П.Олійник.

Останнім часом на Львівщині спостерігаємо тенденційну зміну політичних уподобань. У районних радах регіону депутати почергово покидають фракції та депутатські групи, які вважають провладними і викликають у пересічних громадян асоціації з головними фальсифікаторами цьогорічного виборчого процесу. Процеси перегрупувань у політичних середовищах зачепили і провладні політичні партії. У Жовківській райраді з "есдеківської" фракції "Соціальна справедливість" вийшли 26 депутатів - здебільшого аграрії і позапартійні, п’ятеро з яких увійшли до фракції "Наша Україна". Таким чином, тепер соціал-демократи втратили тут більшість. Також фракцію об’єднаних соціал-демократів у Городоцькій райраді залишив її керівник Я.Лютак, котрий є заступником мера Городка. Вийшов з лав СДПУ(о) й голова Пустомитівської районної організації. Слідом за ним це зробила група чільних членів РО СДПУ(о), і цей районний осередок есдеків узагалі перестав функціонувати. Виконувач обов’язків секретаря міського комітету Соціал-демократичної партії України (об’єднаної) І.Бегей офіційно заявив: фальсифікація під час виборів була настільки масштабною, що "суттєво вплинула на результати другого туру". "На підставі тієї інформації, яку я отримав зі ЗМІ та яку маю особисто, можу сказати, що перевага В.Ющенка мала становити близько 5%", - зазначив він. За словами секретаря Личаківської районної організації СДПУ(о), секретарям районних парторганізацій давав план зі збору відкріпних талонів керівник ЛОО СДПУ(о) Ігор Шурма. За повідомленням А.Гудзоватого, Личаківська районна організація СДПУ(о) міста Львова визнала народним президентом Віктора Ющенка. Лави Партії регіонів, очолюваної прем’єр-міністром, покинув голова Винниківської міської організації партії та міський голова Винників Сергій Уваров. Ще 27-го написав заяву про вихід із лав цієї партії. Мотив цього - відомий: "...більшість виборців висловилися за Віктора Ющенка. Хоча я голосував за Януковича, вибір мій був такий - повинен підкорятися волі громади".

Кілька львівських нардепів вирішили змінити свою фракційну належність. Львів’янин П.Писарчук приєднався до фракції "Регіони України", покинувши лави СДПУ(о). Те саме зробив і колись один із найпопулярніших львівських депутатів Т.Чорновіл, який очолив штаб В.Януковича. До речі, впродовж двох останніх тижнів жителі Сихівського району Львова зібрали 20 тисяч підписів, вимагаючи відкликати Тараса Чорновола з Верховної Ради. Збір підписів за відкликання нардепа ініціювали самі громадяни.

Нещодавно вчена рада Львівського національного університету імені Івана Франка позбавила пана Кучму звання почесного доктора університету "за ігнорування прав і свобод українського народу, за сприяння у фальшуванні виборів Президента України 2004 року, за зраду академічних цінностей". Почесне академічне звання "Почесний доктор Львівського державного університету імені Івана Франка" панові Кучмі присвоїли в період завершення першої каденції його президентства - 12 травня 1999 року.

Відбулося політичне переформування в медійному просторі Львівщини. Газети "Молода Галичина" та "За вільну Україну", які вважають близькими до СДПУ(о) і які були рупорами кандидата від влади, після другого туру відкрито виступили на підтримку В.Ющенка. Подібний процес відбувся й на Львівському державному телебаченні.

Економічна ситуація в області

Політична ситуація, яка склалась останніми днями в країні, не може не впливати на економіку. Однак, як запевнили в головному фінансовому управлінні облдержадміністрації, бюджет області має "запас міцності, достатній для того, щоб переконати всіх, хто має стосунок до бюджетної сфери, що фінансові зобов’язання поточного року повністю будуть виконані". За повідомленням прес-служби ЛОДА, в місцевих бюджетах вистачає ресурсів для забезпечення виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ, подання допомоги сім’ям із дітьми, компенсації наданих населенню пільг з оплати енергоносіїв і житлово-комунальних послуг, а також твердого палива та скрапленого газу, тощо. У січні-листопаді, як повідомив на прес-конференції заступник голови Львівської облдержадміністрації Степан Лукашик, незважаючи на об’єктивні політичні проблеми рівень виробництва в області зріс на 10,2% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Окрім того, за його словами, наразі Львівщина перевиконує бюджет на 8%. Та все ж, як зауважив С.Лукашик, через "помаранчеву революцію" регіон щодня втрачає 1,6-1,8 млн. грн. Першорядною причиною цього є блокування доріг і перекриття кордонів. Проте, за словами пана Лукашика, ця сума є незначною й суттєво не впливає на загальну ситуацію. Зокрема він зауважив, що колись львівські виробники виготовляли продукції на 40 млн. грн., а тепер - на 1,6-1,8 млн. грн. менше, що становить лише 4-4,5% від загальної суми. Також нині у Львові спостерігається деяке зменшення рівня злочинності. Якщо до президентських виборів 21 листопада в нас щодня скоювали по 35-40 злочинів, то тепер - близько 20. Зменшилась і кількість пограбувань. Якщо раніше щодня фіксували 5-6 подібних правопорушень, то нині - 1-2. Різко поменшало й хуліганів.

Підготовка до переголосування

14 грудня Львівська облрада прийняла рішення "Про порушення Конституції та чинного законодавства України під час проведення виборів Президента України і заходи недопущення фальсифікації під час повторного голосування 26 грудня". В основу рішення було покладено звіт тимчасової контрольної комісії з перевірки порушень виборчого законодавства. Комісія вважає, що голова Львівської ОДА О.Сендега та прокурор Львівської області Є.Блажівський не забезпечили контролю і не вжили заходів для недопущення та усунення порушень чинного законодавства під час президентських виборів 31 жовтня і 21 листопада. Комісія вважає: "1. До початку і під час проведення виборчої кампанії, голосування 31 жовтня і особливо 21 листопада чинився тиск на окремих керівників органів виконавчої влади, установ, служб, організацій, підприємств, виборчих штабів, ЗМІ, а також давалися протиправні вказівки Адміністрацією Президента та Кабміном. 2. Посадові особи, яким надходили такі протизаконні вказівки, не відмовились від їх виконання. 3. Львівська ОДА та її голова не забезпечили контроль за цими негативними процесами, Олександр Сендега не вживав заходів щодо їх недопущення і усунення, практично проявив бездіяльність, усунувшись від виконання своїх обов’язків. 4. Ситуація, що склалася, є наслідком неналежного здійснення прокурорського нагляду з боку працівників прокуратури і в першу чергу прокурора Львівської області Євгена Блажівського".

Акція підприємців "Не допустимо фальсифікації і злочинів" під стінами обласної податкової адміністрації тривала у Львові кілька днів. Входи і під’їзди до будинку були заблоковані. Підприємці вимагали відставки керівництва ДПА у Львівській області. Таку пропозицію висунула і ЛОДА. 23 грудня підприємці зняли облогу з будинку Державної податкової адміністрації у Львівській області. Це сталося після того, як ДПА України виконала головну вимогу пікетувальників і призначила нового виконувача обов'язків керівника львівської податкової. Ним став Станіслав Коваленко, який до того працював на посаді першого заступника голови ДПА Львівщини й очолював податкову міліцію.

Виборчий штаб Віктора Януковича у Львівській області, який лише нещодавно відновив свою роботу, стикнувся з нелегкими кадровими проблемами. Річ у тому, що штабники Віктора Федоровича внаслідок низького рейтингу свого кандидата на теренах нашого регіону не можуть набрати потрібної кількості членів у склади виборчих комісій. Окрім того, навіть особи, які представляли інтереси пана Януковича на попередніх етапах виборів, відмовляються надалі це робити.

У Комітеті виборців України вважають, що існує загроза, що голосування на виборах 26 грудня відбудеться в Львівській області з труднощами. Формально дільничні комісії начебто вже сформовані, але працювати ще не розпочали, а членів територіальних комісій занадто мало, аби вони могли нормально стежити за ситуацією на дільницях. Крім того, знову виникла загроза щодо наявності помилок у списках виборців, адже під час голосування використовуватимуть списки 31 жовтня зі змінами та доповненнями. Зриви пломб і підпали урн для бюлетенів можуть стати основними порушеннями, які матимуть місце під час проведення переголосування другого туру виборів 26 грудня. Про це повідомив керівник інформаційно-аналітичного відділу ЛОГО КВУ.

Якщо підсумувати результати "помаранчевої революції" на Львівщині, то можна констатувати, що вона посилила позиції голови облради М.Сендака, який опинився було на межі втрати своїх повноважень, а також спричинила до зміцнення позицій міського голови Львова Буняка, якому теж загрожував референдум про недовіру. Зважаючи на події останніх декількох тижнів, можна впевнено стверджувати, що електорат Галичини давно й остаточно визначився у своїх симпатіях і несподіванок під час переголосування не трапиться.

При підготовці матеріалу було використано матеріали таких видань: газет "Поступ", "Львівська газета", "Високий замок", "Молода Галичина", "Ратуша" та інтернет-сторінок й інтеренет-видань www.portal.lviv.ua, www.loda.gov.ua (Львівська облдержадміністрація), www.sta.lviv.ua (ДПА у Львівській області), www.stat.lviv.ua (обласне управління статистики), www.city-adm.lviv.ua (Львівська міська рада), www.pravda.com.ua, www.polit.com.ua, www.proua.com, www.for-ua.com, www.vgolos.lviv.ua

Український незалежний центр політичних досліджень

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1103995170.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua