Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 05-01-2005
Леонід Шульман: Якої політики я б хотів від адміністрації В.Ющенка.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1104915221.html

Леонід Шульман, доктор фізико-математичних наук.

По-перше, реального, а не декларативного втілення іноваційної моделі розвитку України. Це означає, що влада мусить змінити ставлення до науки, як до тягара для бюджету, на використання науки, як головного інструмента іноваційності. Для цього необхідно впровадити державні цільові науково-технічні програми, які повинні завершуватися не паперовими звітами, як зараз, а захопленням ринків конкретних видів наукоємної продукції. Якщо цей механізм буде освоєно, відпаде питання, де взяти гроші на науку. Прикладна наука не тільки прогодує себе, але ще й здобуде кошти на фінансування фундаментальних та соціогуманітарних досліджень. Треба спинити всі види утисків наукової та науково-технічної діяльності, як-от: обкладання митом та податками імпортованого обладнання, матеріалів, реактивів та літератури для наукових досліджень, припинити багаточисельні спроби відчуждення будівель та територій науково-дослідних закладів з боку комерційних структур. Політика фінансування науки та оплати праці вчених повинна кінець-кінцем спинити масову еміграцію молодих вчених, а у перспективі - стимулювати повернення в Україну тих, хто працює за кордоном. Наразі науково-дослідницька діяльність практично не фінансується. Бюджет науково-дослідницьких інститутів ледве покриває витрати на зарплату та утримання приміщень. Немає грошей на обладнання, матеріали, реактиви, передплату наукової періодики, наукові відрядженння. Наші закордонні колеги мають можливість регулярно спілкувтися на міжнародних наукових конференціях. При цьому їх відрядження оплачуються інститутами, де вони працюють. Інститути оплачують і публікації вчених у провідних наукових журналах, які беруть гроші за кожний аркуш наукової статті. Українські вчені відвідують міжнародні конференції тільки за рахунок грантів міжнародних організацій та оргкомітетів. В останні роки в діяльності науково-дослідних інститутів виникло безліч бюрократичних обмежень, яких не було в епоху Брежнєва та Горбачова. Директор не може в разі потреби перекинути гроші з однієї статті витрат на іншу. Якщо кошторис передбачає витрати на прилади і матеріали, ми мусимо наперед точно передбачити конкретні типи обладнання, бо казначейство не пропуская платіж. якщо, наприклад, замість запланового ми забажаємо придбати щось краще або інше. Таким чином у країні, яка претендує на ринкову економіку, впроваджено найгірший варіант плановості саме туди, де потрібна оперативність та право на ініціативу. Ми не маємо права поїхати у наукове відрядження за власною ініціативою. Від нас вимагають або запрошення, або міжінститутський договір. Такого не було в найжорстокіші радянські часи.

По-друге, слід вжити заходів для усунення тих спотворень, яких зазнала система освіти. Призначення системи освіти в суспільстві - готувати молодь до трудової діяльності в сучасному світі, зокрема готувати найбільш здібних до отримання вищої освіти, насамперед освіти продуктивної, тобто такої, яка забезпечує участь у виробництві та згаданий вище іноваційний розвиток. На жаль маємо тенденцію перетворення вищої освіти на індустрію продажу дипломів, за якими відсутня конкретна кваліфікація, які констатують лише вміння читати та переповідати прочитане. Маємо значне перевиробництво і проблему працевлаштування економістів, політологів, соціологів, менеджерів, філософів, істориків, журналістів та інших гуманітаріїв. На Заході гуманітарна освіта дуже поширена тому, що вона виконує певну соціальну функцію - утримання на студентській лаві молоді, для якої немає робочих місць. Створення студентського місця значно дешевше, особливо в гуманітарній освіті, яка не потребує лабораторно-експериментальної бази. Далі ці дипломовані люди працюють продавцями, барменами, диск-жокеями, портье, офіціантами тощо. Тільки одиниці знаходять себе у викладацькій чи науковій діяльності. Щодо наших випускників з продуктивними дипломами (інженери, природознавці, програмісти та ін.), то їх охоче беруть на роботу закордонні компанії, а треба, щоб вони працювали вдома. Деградація вищої освіти тягне за собою деградацію середньої.

По-третє, треба забезпечити підтримку інтелектуального рівня нації розвитком наукового книгодруку. Ситуація на книжковому ринку України взагалі ненормальна. Багаточисельні спроби Верховної ради поліпшити справи наштовхувалися або на президентське вето, або зводилися нанівець підзаконними актами. З науковим книгодруком справа особливо незадовільна. Від радянських часів залишився у спадщину звичай, за яким авторам наукових монографій за поодинокими винятками не платився авторський гонорар. Зокрема в Академії наук діяла Постанова Президії, за якою вимагалося вважати написання наукової монографії плановою, а відтак безкоштовною, роботою. Звичайно це відштовхнуло потенційних авторів. Було б добре, якщо б адміністрація Ющенка усвідомила, що такий від діяльності як видання наукової та навчальної літератури не може здійснюватися на ринкових засадах. Наукові монографії - не детективи чи порно. Вони завжди будуть нерентабельними, але вкрай необхідними для суспільства. Особливо відчувається брак наукової та навчальної літератури українською мовою. Без впровадження матеріального заохочення авторів проблему не вирішити.

Те ж саме стосується багатьох видів діяльності в галузі культури. Театри та симфонічні оркестри, фольклорні ансамблі, бібліотеки, музеї та картинні галерії не повинні функціонувати за законами ринку. Ринок їх знищить. Будуть лише поп- та рок-ансамблі, а також популярні естрадні співаки, а також профанатори на кшталт Вєрки Сердючки. Така ситуація з погляду інтересів суспільства неприпустима.

По-третє, необхідна державна програма відновлення та реконструкції зруйнованого недолугим реформаторством виробничого потенціалу у високотехнологічних галузях з орієнтацією на роботу відновлених виробництв у ринкових умовах. Колишній президент Кучма кількаразово накладав вето на закон про підтримку радіоелектроніки - галузі, що лежить в основі всіх сучасних технологій. Чимало унікального обладнання знищено, порізано на металобрухт, продано за кордон за безцінь. Треба провести інвентарізацію цих економічних злочинів та розробити програму ліквідації їх наслідків. Зокрема потрібна програма створення та розвитку імпортзамінних галузей.

По-четверте. Слід стимулювати поступову зміну структури зовнішньоторгівельних вантажопотоків. Зараз в експорті переважає сировина (чорний метал та металопрокат, металобрухт, насіння соняшника, шкіри великої рогатої худоби, й т.п), тобто товар з відносно невеликим вмістом доданої вартості. В імпорті, навпаки, спостерігаємо споживчі та ін. товари з великим вмістом доданої вартості (комп'ютери, складна побутова техніка, технологічне обладнання...). В зв'язку з цим постає питання: чи варто поспішати з вступом до світової органзації торгівлі, яка вимагатиме від України відкрити свій ринок для імпорту, а відтак і для увічнення виробничої відсталості України. Так, міжнародний розподіл праці необхідний. Але він має бути справедливим. Не можна зголоситися на такий розподіл, де в окремих країнах будуть розумні освічені люди, здатні розробляти новітні технології, а Україна перетвориться на країну дурнів та невігласів, де люди можуть тільки плавити метал, вирощувати соняшник. Чекаю, що адміністрація Ющенка зверне із шляху дебілізації України. Ми можемо боротися за ринки високотехнологічної продукції.

П'яте. Я сподіваюся, що адміністрація В.Ющенка знайде правильну пропорцію між великою промисловістю, з одного боку, та малим і середнім бізнесом - з іншого. Малий бізнес, тобто торгівля, сфера обслуговування, ресторанний, готельний, таксомоторний бізнес успішно розвиваються тільки за умови, коли в державі на нормальному рівні працюють великі підприємства. На малому підприємстві можна обслуговувати автомашини, але нерентабельно їх виготовляти. і таких прикладів є дуже багато.

Написав і подумав: "Ось ще одна соціальна утопія!" Дуже хочеться, щоб хоч щось з цих пропозицій було втілене в життя.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1104915221.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua