Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 09-01-2005
Дмитро Євдокимов: Майбутнє СБУ: дві альтернативи

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1105233070.html

Активні процеси демократизації нашого суспільства, що розпочались під час помаранчевої революції, ставлять багато питань стосовно перебудови системи органів державної влади України, в тому числі й органів спеціального призначення на засадах демократизму, професіоналізму та стандартів країн розвиненої демократії.

У процесі історичного розвитку держава завжди мала у своєму розпорядженні спеціальні органи для здійснення політичного контролю і переслідування інакомислячих, захисту цілісності і безпеки, боротьби зі зрадниками, шпигунами і диверсантами, проведення інформаційно-аналітичної діяльності.

У залежності від кола функцій розрізняються два типи спеціальних служб держави. До першого належать спеціальні органи держав з антидемократичним режимом, і їхньою головною задачею є політичний терор, охорона монополії на владу правлячої еліти, захист інтересів насамперед держави, а не суспільства та громадянина. Як приклад можна привести КДБ СРСР, сучасні органи безпеки Білорусі та, до недавнього часу кучмівської України....

Як другий тип виділяємо органи безпеки демократичних держав, де крім захисту державності й основ конституційного ладу найважливіша роль приділяється охороні суспільних цінностей, життя і здоров'я громадян, національної згоди. Саме ці функції дають підстави відносити спецслужбу до правоохоронних органів.

Українське суспільство підійшло до питання про перегляд повноважень СБУ, її подальшу декагебізацію та демократизацію. Зокрема, прикладом є законопроект народного депутата Андрія Шкіля, минулого літа відхилений профільним комітетом Верховної Ради.

У чому полягала суть запропонованих змін? В позбавленні СБУ зайвих функцій, що можуть бути використані на шкоду громадянському суспільству та втягувати спецслужбу у політичні інтриги (що ми й спостерігали за президентства Кучми).

Окрім захисту державного суверенітету, територіальної цілісності, контррозвідки і розвідки, на неї покладені і такої задачі, як попередження, виявлення і розкриття злочинів проти миру, тероризму, ОЗД у сфері керування й економіки, корупції. Тобто СБУ виконує (а вірніше, дублює) деякі функції органів МВС, ДПА, інших силових структур. І хоча в законі підкреслено, що мова йде лише про злочини, що складають погрозу інтересам України, по суті, будь-яке правопорушення порушує інтереси держави. Через заширокі повноваження СБУ виявилася між спеціалізацією спецслужби на природних специфічних задачах і тотальному контролі нею усіх важливих суспільних сфер в обхід інших правоохоронних органів. У багатьох ситуаціях СБУ законом надане право переймати невластиві спецслужбі функції, як-от - боротьби з вивозом культурних цінностей, незаконним виробництвом алкогольної продукції, корупційними діяннями і так далі. Безсумнівно, на певному етапі таке коло компетенції був цілком виправдане і дало свої плоди. Однак, це позбавляє інші правоохоронні органи можливості реалізовувати свій потенціал, а також змушує СБУ діяти в занадто багатьох напрямках, що знижує якість роботи в найголовнішому. Окрім того, як вже зазначалося, подібні функції перетворюють СБУ на фактичну загрозу громадянському суспільству в умовах антидемократичного режиму в країні (яскравий приклад – режим Л. Кучми, коли органи безпеки були безпосередньо причетні до переслідувань опозиції і виконували функції політичного органу). У зв'язку з цим, можливо, прийшов час переглянути повноваження СБУ, частково передавши їх МВС, митниці, а самій СБУ надати можливість зосередитися безпосередньо на розвідувальній і контррозвідувальній діяльності, захисту державності і суверенітету, держтаємниці, боротьбі зі шпигунами, зрадниками та терористами. Таку реформу можна було б здійснити шляхом внесення змін у Законі "Про службу безпеки України".

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1105233070.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua