Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 12-01-2005
Роман РАК: Володимир: "Пора" стане цербером демократії
"ПОСТУП"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1105537079.html

-- Чи задоволена "Пора!" результатами виборів?

-- Ми вважаємо результати виборів позитивними. Це суттєва перемога усіх, і зокрема кампанії "Пора". Однак це не означає, що з перемогою Ющенка в Україні раптом встановиться ідеально демократичний лад. Це тільки одна з перших сходинок для того, щоб Україна стала демократичною державою. Інша -- допомогти чиновникам, які фальсифікували вибори, не затриматись при владі. Роботи залишилось ще багато, але все-таки вважаємо, що перемога Ющенка і Помаранчева революція -- це серйозне досягнення. Найбільше досягнення, на нашу думку, -- це зміна свідомості людей, це те, що вони виявилися готовими захистити свій вибір, протистояти владі.

-- Чи вважаєш Ти, що в Україні справді народилося громадянське суспільство? Чи можливе таке ж збурення народу у тому разі, якщо новий Президент буде вести себе всупереч волі народу?

-- Я думаю, що це схоже на народження громадянського суспільства, бо ні в історії України, ні деінде такого ще не було. Те, що народ піднявся і відчув силу поставити на місце владу, -- це дуже важливо. Люди не піднялися лише за Ющенка, аби зробити його Президентом, просто він уособлював для народу демократичні принципи. Але якщо Ющенко чи його команда діятимуть не так, як обіцяли, то люди будуть готові виступити, щоб поставити на місце вже нову владу. Переконаний, що перебування на Майдані є дуже корисним для людей. Вони навчилися контролювати владу.

-- "Пору" організовували як структуру, що повинна була працювати на чесні вибори. Вибори відбулись, і більшість експертів стверджує, що чесно. Чи діятимете Ви далі?

-- Головна мета кампанії -- це все таки не чесні вибори, а розбудова громадянського суспільства. Чесні вибори -- це лише короткотривала ціль. Єдине, що нині можна обговорювати -- це те, в якому форматі буде діяти "Пора". Дуже багато чуток було стосовно того, що ми перетворюємось на партію. Можу сказати, що переважна більшість активістів кампанії проти того, щоб "Пора" стала партією. Це можна обґрунтувати хоча б тим, що ми утворювались як антипартійне утворення, бо більшість порівців або колись була в партіях, або вже є, або ніколи не хотіла там бути. Серед принципів "Пори" немає пункту про боротьбу за владу. Можливо, саме завдяки цьому ми й здобули довіру серед населення і привабили активістів.

Ми переконані, що якщо заженемо себе в межі партії, то це буде повторення сумного досвіду Руху, студентського голодування 90-х, які намагалися утворити партію "Молода Україна", чи сербського "Отпору". Тоді "Пора" просто зникне. Тому ми думаємо, що найбільш доцільним буде перетворення кампанії в рух чи громадську організацію. Але в якому форматі ми діятимемо, буде вирішено на з'їзді кампанії після інавгурації нового Президента. Ми вважаємо, що потрібно трохи відпочити і переосмислити все те, що відбулось.

-- А що конкретно Ви робитимете?

-- Я думаю, що все-таки ми повинні стати таким собі цербером демократії. На жаль, цей цербер буде потрібний в Україні ще впродовж декількох років. Можливо, нам доведеться ще створювати громадський тиск на владу, аби ліквідувати залишки кучмізму. Це, наприклад, можуть бути конкретні чиновники, яких треба покарати за фальсифікацію виборів, тощо.

-- Чи означає це, що "Пора" йде в опозицію?

-- Ні, це не свідчить про опозицію, бо наразі не є сформованою влада. Тобто табір Ющенка буде змінюватися, і поки що немає, до кого йти в опозицію. А в опозиції ми будемо до брехні, нечесних політиків, тих, хто не враховує народної волі.

-- Які найближчі плани "Пори"?

-- Повинні відбутися реґіональні з'їзди "Пори" щодо подальшого формату кампанії, а згодом і всеукраїнський форум.

-- Чи буде "Пора" поширювати свою діяльність на інші країни незалежно від подальшого формату її діяльності?

-- Думаю, що це не буде залежати від формату. У нас вже є серйозні міжнародні зв'язки. Ми розпочинали з того, що налагодили контакти з "Отпором", "Кмарою", "Зубром". Думаю, зі "Зубром" зв'язки посилюватимуться. Свого часу вони нам розказували про діяльність руху в Білорусі, а тепер і ми можемо їх чогось навчити. Уже є сайт pora.org.ru. Хоча ми й не знаємо тих, хто його створив, однак у Росії в нас теж є контакти з молодіжним середовищем. Також надходять відповідні сигнали з Молдови та Казахстану.

-- Хто з наших сусідів стане першим, до кого завітає "Пора"?

-- Ми будемо допомагати всім, хто нас попросить, і кому зможемо. Однієї країни назвати не можу.

-- Відомо, що є дві "Пори": жовта і чорна. До виборів Ви намагалися не показувати, що існує дві структури. Як буде тепер? Діятимете разом чи окремо?

-- Дійсно, інформації про дві структури раніше не поширювали, щоб не потрактували це як розкол. Хоча ці дві структури засновували як абсолютно окремі і самостійні. Жовта "Пора" розпочинала свою діяльність як інформаційно-просвітницька, а ми проводили акції. Думаю, що це було гарне взаємодоповнення. А про дві структури відомо стало після того, як керівництво жовтої "Пори" (там, на відміну від усієї кампанії, яка діє на кшталт "Отпору" і "Кмари" з безлідерною мережею, зберегли чітку ієрархічну структуру), зокрема Владислав Каськів, почали говорити про створення партії. Як виявилося згодом, про це активісти кампанії дізналися із ЗМІ. Що ж стосується разом чи окремо, то це, на мою думку, вирішуватимуть на форумі, який відбудеться незабаром.

-- Представники жовтої "Пори" на відміну від чорних називають власні прізвища і посади в структурі. Чому так?

-- Коли йшлося про об'єднання двох кампаній, головною нашою умовою було дотримання принципів "Пори". А це, нагадаю, є безлідерність, фінансова незалежність, невикористання учасниками кампанії своєї участі в ній для кар'єрного чи політичного зростання чи ще чогось. Тобто те, що дехто називає себе координатором чи лідером, -- це порушення принципів. Тоді ми домовились, але ситуація згодом погіршилась, певні особи вперто називають себе координаторами "Пори". Ми висловлювали своє незадоволення і Владиславу Каськіву, і Євгену Золотарьову, але, на жаль, це не допомогло. Тому ми вважаємо, що це є бажання окремих людей пропіаритись і використати надбання "Пори" для кар'єрного зростання.

-- Найціннішим у таких структурах, як Ваша, є люди. У кого є більший людський ресурс - у Вас чи в жовтої "Пори"?

-- Оскільки ми постійно проводили акції прямої дії і в Києві, і в реґіонах, то ми бачили своїх людей і знаємо, на що вони здатні. А інформаційна робота не передбачає задіяння великої кількості людей. Висновок можна зробити самому.

-- Більшість активістів, за твоїми словами, є проти реорганізації в партію. Але якщо окремі особи все ж таки створять партію і зареєструють її, що робитимете?

-- Ну, партію просто так не реєструють. Це роблять для того, щоб отримати якісь політичні дивіденди. А якщо партія утвориться всупереч волі активістів "Пори", то ці люди втратять будь-яку моральну повагу. Активісти кампанії одразу заявлять про це, і тоді моральний капітал, набутий "Порою", їм буде недоступний.

-- Ще наприкінці минулого року представники жовтої "Пори" на прес-конференції обмовились про розпуск кампанії. Прокоментуй цей факт.

-- Можу відповісти словами Марка Твена: "Чутки про мою смерть дещо перебільшені". Кампанія "Пора!" буде існувати й надалі, я в цьому переконаний, бо, на жаль, роботи для неї в Україні ще дуже багато.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1105537079.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua