Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 13-01-2005
Наталка Ліщинська: Вимога часу

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1105620459.html

Навколо прем”єрства розгорілись справжні баталії. Громадяни із роздратуванням спостерігають, як соратники перетворюються на противників (а ще ж навіть інавгурації не було). Однак, чи має вся ця боротьба за посаду якийсь сенс для нас? Є така річ, як вимога часу. Досить уважно читаючи програму кандидата у президенти В.А.Ющенка, я для себе зробила висновок, що це програма реформатора. Звичайно, не всі наші громадяни вивчали, що ж такого нового пропонує Віктор Андрійович, але особистість часом більше говорить за усі програми. Віктор Андрійович переміг у цих перегонах власне тому, що найкраще відповідає вимогам іншого суспільства, що встигло викристалізуватись на противагу кучмізму. Отже, спробую проаналізувати, якого прем”єра вимагає наш час. Глянемо на давно і успішно працюючий тандем двох найяскравіших політиків України – Віктора Ющенка та Юлію Тимошенко. Чи щось змінилось від часів їх прем”єства і віце-прем”єства? Змінилось багато, та ще й в бік зміцнення цього надзвичайно ефективного політично-дружнього союзу. Юлія Володимирівна дуже гармонійно здатна співпрацювати з Віктором Андрійовичем і, схоже, саме завдяки своїм взаємодоповнюючим якостям ці політики так багато здатні зробити. Уявіть собі В.Ющенка без Ю.Тимошенко, Помаранчеву революцію без цього вогню. А тепер, навпаки, Юлію Володимирівну без Віктора Андрійовича, неконтрольовану пожежу без остуджуючої животворної води. Зараз стає зрозуміло, що лише Віктор Андрійович здатен спрямувати у конструктивне русло всю енергію цієї непересічної особистості, якою, без сумніву, є Ю.Тимошенко. Наш час каже: на посаді прем”єра повинна опинитись розумна, дуже рішуча, грамотна економічно, і, що особливо важливо, готова обстоювати і виконувати програму нового президента, людина. Юлія Володимирівна повністю відповідає цим вимогам. Вона вміє наступати на горло власній емоційності задля досягнення спільної мети, виконання рішень свого президента, якому, очевидно, довіряє, як собі. Сумніватись, що Віктор Ющенко не зуміє відстояти у парламенті будь-якого поданого на посаду прем”єра кандидата, означає дуже недооцінювати нового президента і його здібності в управлінні державою.

Але можна глянути і на інші кандидатури з цієї ж точки зору. Можливо, є достойніший претендент? На щастя, наш час проявив багатьох політиків, як талановитих і здатних досягати своєї мети, долаючи різноманітні перешкоди. Цей список міг би очолити Олександр Мороз, очевидно, проте - деяких необхідних якостей для прем”єра йому бракує... У Петра Порошенка з цим краща ситуація, однак він не користується зараз таким рівнем довіри з боку простих громадян Помаранчевої революції, як Ю.Тимошенко. Про пана Кінаха якось і не хочеться писати, що ж поробиш, коли є кращі... З когорти другої черги теж важко знайти сильнішого прем”єра, ніж Ю.Тимошенко (може, наближено надається Анатолій Матвієнко), однак є достойні кандидати у міністри в наступному Кабміні.

Що цікаво, але увесь склад списку першої черги, виключаючи Кінаха, імовірно буде у різні часи займати омріяну посаду прем”єра. Бо мине рік, відбудуться парламентські вибори і зміниться вимога часу. Потрібен буде прем”єр, здатний твердо проводити у життя непопулярні заходи, не зважаючи на невдоволення частини суспільства, отут і може посісти місце прем”єра Петро Порошенко, а далі, після наступних виборів президента, прийде зоряний час Олександра Мороза (або когось із його партії).

Ми знаходимось на самому початку важкого, але й дуже плідного та цікавого періоду нашої історії. Швидше за все, за наступні десять років нашій країні доведеться подолати шлях, на який іншим народам знадобилися десятиліття, а у деяких проблемах – навіть століття. За соціально спрямованим періодом неминуче настане час непопулярних, хоч дуже перспективних, рішень. Нова європейського типу соціал-демократія зуміє зрости, витіснити на маргінес комуністичну продажну партію і вибороти перемогу за наступне десятиліття. Знову прийде час на соціальну політику і перед Україною неминуче постануть якісно нові проблеми. Щоб все це справдилось, треба тільки зуміти обирати з багатьох ймовірних варіантів той, який відповідає вимогам часу.

Наталка Ліщинська.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1105620459.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua