Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 14-01-2005
Юрій БОХАН: Скільки ще Донбас ганятиме свій порожняк?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1105716956.html

Одним із найбільш “забійних” аргументів до цього часу мітингуючих донецьких сепаратистів є посилання на те, що Донецька область нібито є потужним донором надходжень до загальнодержавного бюджету, які до цього часу, на їх думку, назад не повертались.

Але, як свідчить аналіз, Донецька область дійсно є “потужним донором”, але в іншій сфері, сфері кримінальній, сфері, де до цього часу не припиняється пограбування держави, народу, накопичених за довгі роки підневільної праці багатств певними і відомими структурами та особами.

Для наочності наведемо промовисті факти із інтерв’ю начальника Департаменту державної служби боротьби з економічною злочинністю Міністерства внутрішніх справ України Віктора Шапоренка, яке він дав газеті “Урядовий кур’єр” буквально напередодні старту виборчих президентських змагань 2004 року (див.: “Правоохоронці допомагають шахтарям”//“Урядовий кур’єр” - 01.07.2004, автор Галина Сторожук).

“У гірничодобувній галузі промисловості, - сказав Віктор Шапоренко, - накопичилося чимало проблем, починаючи від незаконного видобутку вугілля, яке виходить на поверхню, до нецільового використання бюджетних коштів, виділених для потреб галузі”.

Для того, щоб читачі уявили масштаби роботи Департаменту у цьому напрямі, Віктор Шапоренко навів такі цифри: у підпорядкування Мінпаливоенерго входять 658 підприємств вугільної галузі, з яких 442 – акціонерні товариства. Крім того діє 32 державні холдингові компанії. Для розв’язання проблем неперспективних шахт при їх закритті створено Державне підприємство “Укрвуглереструктуризація”. З державної казни для потреб вугільної галузі виділено понад 1 мільярд 425 мільйонів гривень.

Департаментом спільно з ГУБОЗ, як свідчить далі Віктор Шапоренко, вжито ряд організаційних і практичних заходів, спрямованих на стабілізацію криміногенної ситуації у цій галузі. Напрацьований та реалізується спеціальний план з виявлення тіньових схем, злочинних груп з тим, щоб припинити зловживання з боку посадовців. Тільки у 2004 році органами міліції викрито 472 корисливих злочини, з них 420 - зі збитками майже на 18 мільйонів гривень. До суду направлено 214 кримінальних справ. З кожного третього розслідування до кримінальної відповідальності притягаються керівники підприємств галузі.
Найбільш характерними на сьогодні зловживаннями є нецільове використання та розкрадання бюджетних коштів, які спрямовуються на державну підтримку галузі, покриття витрат із собівартості продукції, виплату заробітної плати, штучне створення заборгованості з метою доведення вугільних підприємств до фіктивного банкрутства, а також заниження вартості активів і акцій вугільних підприємств, які приватизуються.

Гостро стоїть проблема виплати боргів із заробітної плати: борг працівникам галузі станом на перше півріччя становив 555,3 мільйона гривень. (Зауважимо, що це третина від загальних боргів з усіх галузей економіки).

З цього приводу, зазначає Віктор Шапоренко, порушено 28 кримінальних справ, пов’язаних з коштами, призначеними для погашення заборгованості із зарплати, 14 – щодо керівників за навмисну її невиплату.

80 відсотків підприємств вугільної галузі є збитковими. Однак, незважаючи на суттєве збільшення бюджетного фінансування галузі за останні три роки, їх кількість не зменшилась. За результатами фінансово-господарської діяльності, дебіторська і кредиторська заборгованість існує на кожному із них.
Так ось де та каламутна водичка, у якій і до цього часу за сприяння уряду Януковича, донецькі вугільні барони продовжують ловити рибку (певно, що золоту)!

Як говориться, коментарі зайві.

Але питання залишаються. І в першу чергу пов’язані з наполегливими намаганнями команди Януковича, їхніми прихильниками в Донбасі затягнути процес передачі влади до новообраного Президента України Віктора Ющенка. Наприклад, скільки кримінальних справ, про які у своєму інтерв’ю говорив Віктор Шапоренко, пройдуть “зачистку” під пильним наглядом Азарова чи інших керівників Партії регіонів, скільки ще фінансів буде вкрадено, скільки награбованих коштів ще буде перекачано вугільними баронами у власні кишені, поки Шуфрич з Чорноволом бігають навколо будинку Верховного Суду України та ніяк не можуть до нього втрапити?

Хто дасть відповідь: Білоконь, Піскун, Смєшко?

Тим часом прибічники Януковича біля пам’ятника Володимиру Лєніну в Донецьку продовжують волати: “Донбас порожняк не гоніт!”

Гонить та ще й як гонить!
Пора б уже і припинить.

Юрій БОХАН, для “Майдану”

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1105716956.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua