Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 25-01-2005
Віталій Шевченко: Звернення до журналістів телекомпанії "Україна"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1106648418.html

Звернення до журналістів телекомпанії "Україна"

Шановні колеги! Близько двох місяців тому ви зверталися до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з приводу мого реагування на звернення глядачів з критикою низки ваших передач на тему виборів. Оскільки вибори давно вже закінчилися, а проблеми в стосунках між ТРК "Україна" та Національною радою залишаються, я також хочу скористатися правом звернутися до вас особисто, а не через посередників - ваших керівників, які лукавлять.

19 січня 2005 року Національна рада справді оголосила попередження керівництву ТРК "Україна". Зауважте - керівництву, а не самій телекомпанії. Національна рада підтримала один з трьох варіантів формулювання, запропонований мною, за що я дуже вдячний своїм колегам - адже колектив не винен у порушеннях, які свідомо чинилися вашою адміністрацією. Прошу зауважити цю обставину, оскільки останнім часом стосунки між ТРК "Україна" та Національною радою з подачі вашого президента Г.Кондаурова трактуються в ЗМІ виключно як посягання на свободу слова. Насправді все значно простіше.

Національна рада попередила керівництво "України" за безпрецедентний випадок - відмову надати спеціальному позавідомчому контролюючому органу, яким, згідно з Конституцією України, є Національна рада, відеозапис передач, які викликали обурення багатьох глядачів. І на які посилалися як на підтвердження дій, що стали приводом для відкриття Службою безпеки України (доручення Генеральної прокуратури України) кримінальної справи за ознаками сепаратизму. Не Національна рада відкривала цю справу і не вона буде робити висновки. Але саме вона мала зробити те, що й повинна була зробити - запросити запис телепередач. А ваша телекомпанія зобов'язана була зробити те, чого не зробила, - надати ці записи.

Наскільки мені вдалося з'ясувати, за багато років існування Національної ради це був єдиний випадок такого зневажливого ставлення до законної вимоги конституційного органу. І якби ми не прореагували на нього (до речі, в найм'якішій формі, що випливає з наших нормативних документів!), то Національну раду треба було б розпускати. Як би вона після цього взагалі могла вимагати від телерадіомовників дотримання вимог законодавства і не допускати зловживань свободою слова? Наголошую: суть і зміст будь-яких передач телекомпанії "Україна" не мав жодного відношення до оголошення попередження вашому керівництву! Ця санкція - наше реагування на його недисциплінованість та безвідповідальність.

Ці вади стосуються передусім президента ТРК "Україна" Г.Кондаурова. На мій погляд, Геннадій Євгенович повівся в цій ситуації як боягузлива й нещира людина, яка не вміє визнавати своїх помилок і намагається відстоювати честь мундира навіть тоді, коли це йде на шкоду очолюваному ним колективу. Замість того, щоб визнати свою неправоту (а може, й вибачитися перед очолюваним колективом), Г.Конадуров влаштував кількаденне всеукраїнське шоу на тему "з яким документом і в якій формі звертався Шевченко до Кондаурова з приводу надання відеозаписів".

Нещирість і несолідність цих занять полягають хоч би і в тому, що керівництву телекомпанії "Україна" вже довгий час відомо, як оформлялася телеграма-запит (ніяких порушень з мого боку чи з боку Національної ради допущено тоді не було). Також було відомо й те, що мій помічник І.Неживий не прогулювався до Донецька за кошти Національної ради, а легально, за рішенням Центрвиборчкому, займався там виборами як член однієї з територіальних комісій, маючи на це законне право. Зрештою, яке це має відношення до ігнорування законної вимоги Національної ради? Пан Кондауров вишукує дешеві й несуттєві факти, щоб не визнавати, що він підвів свій колектив.

Програвати треба вміти (знайомі мені журналісти називають публічні заяви Г.Кондаурова "четвертим туром виборчої кампанії"). Треба вміти і визнавати свої помилки. Особливо ті, що шкодять колективу. А вдаватися до лукавства та всіляких вивертів - керівникові не личить. У роздмуханій вами історії з "тиском Національної ради" та "погрозами Шевченка" немає жодного грама політики! І не варто, шановний Геннадію Євгеновичу, спекулювати на "утисках свободи слова" та на "політичній цензурі", коли йдеться про звичайнісіньке службове недбальство.

Сподіваюся, що з моїм зверненням буде ознайомлено журналістів ТРК "Україна". Ваше звернення до Нацради, шановні колеги, у нас було публічно розглянуте (до речі, за моїм наполяганням). Інша річ, що відреагувати на нього належним чином Національна рада так і не змогла з тієї самої причини - бо керівництво ТРК "Україна" не надало записів передач, які мали пряме відношення до вашого звернення...

З повагою до вас і з намірами постійно дбати про свободу слова
Віталій ШЕВЧЕНКО,
член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1106648418.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua