Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 25-01-2005
Максим Ісаєнко: Помаранчі в засніженому Страсбурзі

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1106677991.html

Страсбург привітав Президента України Віктора Ющенка сніжною віхолою і загравою помаранчевих і жовто-блакитних знамен, які майоріли перед Радою Європи. Це українці – діаспора, студенти, працівники Ради Європи – зібрались привітати новообраного Президента і в спілкуванні між собою порадіти перемозі демократії в Україні. Ламаючи тісний графік офіційного візиту, Ющенко, під’їхавши до Ради Європи, одразу ж пішов поговорити і потиснути руки людям (і не лише українцям), які вишикувались перед порталом. „Ви ж були на Майдані?”, - спитав Ющенко. – „Я маю на увазі на вашому Майдані. Адже де є українці, там і має тривати боротьба за Україну.” Згодом Президент ПАРЄ Рене ван дер Лінден скаже: „Пане Ющенко, як тільки ви приїхали до Ради Європи, то одразу пішли до вашого народу”.

У фойє Ради Європи було влаштовано фотовиставку, присвячену „трояндовій” і „помаранчевій” революціям. На телеекранах демонструвались відеозаписи цих подій, які іноді вражали подібністю. Зокрема, виявлялось, що група молодих людей, яка несе грузинські прапори „п’ять хрестів”, насправді крокує наметовим містечком на Хрещатику. Тож Віктор Ющенко і Міхеіл Саакашвілі виступили разом, представивши європейській громадськості подвиг своїх народів. А Саакашвілі ще й „представив” Ющенка: „Ось перед вами людина, яку не зламали ні отрута, ні всі величезні гроші, витрачені проти нього.”

Під час виступу Ющенка на сесії ПАРЄ зал був заповнений вщерть: не лише балкони були заповнені українською громадою і журналістами, але й навіть усі європарламентарі були присутні. Представляючи Парламентській Асамблеї нового Президента України, ван дер Лінден чи не більшість свого вступу присвятив „помаранчевій революції”, яка „проторувала шлях України до об’єднаної Європи”. „Я, як і всі ми, дивились в цю неділю Вашу інавгурацію і глибоко втішені тією підтримкою, яку засвідчує Вам український народ.”

Свій двадцятихвилинний виступ Віктор Ющенко почав з визнання досягнень „об’єднаної Європи” і ролі Ради Європи в цих звершеннях. „Україна хоче стати частиною такої Європи”. Ющенко подякував цій організації за підтримку і критику подій і процесів в Україні, і, зокрема, особисто подякував за внесок у розбудову української демократії відомим мабуть усім українцям Ханне Северінсен і Ренате Вольвенд. „Тепер завдяки „помаранчевій революції” цінності свободи і демократії закріпились у свідомості народу”.

Свій улюблений екскурс в історію Президент розпочав зі згадки про Освенцим, який він відвідає завтра і з яким у нього пов’язаний особистий біль. „Я поклявся на грудочці землі не допустити в Україні проявів антисемітизму і жодної ксенофобії”, - сказав Ющенко. Згадавши про трагедії українського народу, зокрема про Голодомор, він зробив висновок про необхідність співпраці заради демократії і прав людини, про „спільну відповідальність за долю кожної європейської країни”, про верховенство права і про недопущення порушень прав людини. „Наша сила – у відданості правам людини і відповідальності за це на практиці. Я докладу зусиль до незворотності демократії і принципів Ради Європи в Україні,” – запевнив Ющенко. І гарантіями цьому мають бути незалежний суд, свобода слова, громадянське суспільство, боротьба з корупцією, організованою злочинністю і нелегальною міграцією. Він також пообіцяв публічне вирішення у найближчому майбутньому „справи Гонгадзе” та інших резонансних справ.

„Завдяки виборам в Україні почались оздоровчі процеси... Членство в ЄС – це формула добробуту в Україні,” – розпочав Ющенко „євро інтеграційну частину своєї промови. Він пообіцяв, що найближчим часом Україна отримає статус країни з ринковою економікою, а до кінця 2005 року приєднається до Світової організації торгівлі і укладе угоду про зону вільної торгівлі з ЄС.

Зупинився президент і на болючій для мільйонів українців проблемі візового режиму з країнами ЄС. На його думку, завдяки позитивним процесам в Україні „хвиля трудової еміграції повернеться назад, і українці їздитимуть до Європи на відпустки”. Завершив він свій виступ пропозицією про запровадження безвізового простору між країнами-членами Ради Європи.

Тут ви можете ознайомитись з повною і офіційною версією виступу Віктора Ющенка (в перекладі на англійську мову).
http://www.coe.int/T/E/Com/Files/PA-Sessions/janv-2005/Yushchenko%20.pdf
Між цим текстом і нашою стенограмою є невеликі розбіжності спричинені тим, що Президент виступав фактично „без папірця”.


Далі за протоколом члени ПАРЄ могли задати питання Президентові України. Незважаючи на перевищення часу, відведеного порядком денним, не всі отримали таку можливість (питання задавали в порядку запису). В основному євпопарламентарів цікавила проблема євро інтеграції і співпраці з сусідами, зокрема з Росією. Наводимо стенограму цієї частини засідання, оскільки у форматі питання-відповідь краще оцінити реальні плани політика, ніж з офіційної промови.

Першим виступив парламентар з Туреччини пан Мерджан, який поцікавився перспективами регіональної кооперації, а також співпраці з ЄС і НАТО. „Наша стратегія – це інтеграція у європейські структури, а також розвиток регіональних структур, зокрема Чорноморської ініціативи”, - відповів Ющенко і поділився планами про створення нових енергетичних проектів для єдиної Європи (що пожвавило аудиторію, оскільки усі відчули на власній кишені невигоди коливання цін на енергоносії).

Представник Угорщини був зацікавлений вирішенням „справи Гонгадзе” і „відновленням правосуддя”. Ющенко пообіцяв „поставити крапку” у цій справі, яка є „моральним іспитом”. Він повідомив, що наступного тижня зустрінеться з Лесею Гонгадзе і обговорить проблеми її сім’ї, зокрема, поховання Георгія. А кілька тижнів тому він зустрічався з Генеральним прокурором України (не уточнивши, скільки саме тижнів і хто, відповідно, був Генеральним прокурором), який пообіцяв, що найближчим часом справу буде передано до суду і що вже зараз у суді знаходяться дві справи, пов’язані з убивством Гонгадзе. „Я беру на себе політисну відповідальність за передачу цієї справи до суду і за її публічний розгляд,” – пообіцяв Президент.

Депутат від Росії пан Маргелов обережно запитав про перспективи членства України у неєвропейських організаціях. „Ви маєте на увазі співпрацю з Росією і ЄЕП?” – уточнив Ющенко. – „Росія – наш вічний сусід і стратегічний партнер.” Зупинившись на економічних аспектах співпраці (рух капіталу, робочої сили, митна політика), він не заперечив саме існування ЄЕП, але заявив, що принципи його формування мають відповідати національним інтересам (це стосовно створення наддержавного органу) і принципи ЄЕП не мають суперечити принципам ЄС. Загалом, Ющенко висловив бажання гармонізувати рух до Європи і розвиток відносин з СНД.

Представник Французького парламенту був стурбований проблемою сепаратизму і поцікавився, у який спосіб Європа може допомогти Україні у вирішенні цієї проблеми. „Я переміг у 17 областях плюс місто Київ. Досі президенти отримували підтримку максимум у 15 областях... Природних причин для протистояння Схід-Захід нема,” – завірив Ющенко. Він висловив переконання, що усі спекуляції на сепаратизмі і федералізмі є авантюризмом, що ідею федералізму не підтримає ні Схід, ні Захід і що поділити Україну неможливо. Звичайно, підтримка Європою цілісності і соборності України дуже важлива.

Польський парламентар Анджей Манька, як безпосередній сусід України, був стурбований майбутнім ядерної енергетики України, зокрема закриттям Чорнобильської АЕС і розвитком Хмельницької АЕС. Своє питання він завершив побажанням, вимовленим українською мовою: „Майбутнє нас чекає, будьмо разом”. Віктор Ющенко нагадав, як у 2000 році, коли був прем’єр-міністром України, організував міжнародну допомогу Україні для закриття Чорнобильської АЕС. „Програми були зірвані, і я не хочу це коментувати”, - нагадав Ющенко про саботаж європейських партнерів. Але Україна односторонньо виконала всі умови домовленостей: за рахунок спеціального фонду добудувала два блоки на Хмельницькій АЕС. Зараз Президент працює над системою ядерної безпеки української енергетики і готовий буде доповісти з цього питання.

Польський соціаліст Марек Поль, задаючи питання вперемішку то російською, то польською мовами, дуже емоційно поцікавився становищем національних меншин на Україні, і передовсім поляків, згадавши проблему з облаштуванням цвинтаря „орлят” у Львові. Віктор Ющенко заявив, що високо цінує співпрацю з Польщею і висловив задоволення вирішенням проблем спільного болючого минулого, згадавши заяви обох парламентів з приводу Волинської трагедії і операції „Вісла”. Він також повідомив, що говорив з представниками Львівської міськради з приводу зміни рішення щодо поховань „орлят”. Президент також заявив, звертаючись до представників усіх національних меншин: ”Ваші діти будуть говорити мовою батьків і ходитимуть до своїх храмів”. Цю заяву аудиторія зустріла оплесками і тупотінням, яке з Західній Європі теж означає схвалення промовця.

Французька соціалістка пані Дюрьє поцікавилась цілями України щодо розвитку демократії і регіональної співпраці на загал. „Мені не подобається, як і всім українцям, що в Україні була кримінальна влада, нема верховенства права і незалежного суду, а ЗМІ контролювала одна людина з Адміністрації Президента, яка вирішувала, що показувати, а що ні, і яку інформацію давати”, - сказав Віктор Ющенко. – „Мені не подобається, що 55% економіки знаходиться в тіні, що журналісту можна відрізати голову. Мої цілі – не допустити цього”. Він повідомив про раніше створений фонд „В центрі Європи” і про те, що нова програма уряду, яка буде незабаром представлена Верховній Рада, має демократичне і євроінтеграційне спрямування. „Вже нема переслідувань журналістів, є вільні ЗМІ, у людей нові очі, вони вільно дихають”, - запевнив Віктор Ющенко і повідомив, що вперше з приводу порушень виборчого законодавства порушено 136 кримінальних справ. Він поділився проектом „зібрати бізнес України і подати йому руку". Його намір про зменшення податків, які всі платитимуть, зустріли оплесками.

Німецька соціалістка Єлена Гофман (росіянка за походженням, свою промову почала з вітання російською мовою), поцікавилась, у який спосіб Україна може працювати водночас з Росією і ЄС, слугуючи мостом між ЄС і Сходом. „Росія – це наш вічний сусід з великим ринком, який треба використовувати в інтересах України”, - прагматично відповів Ющенко. – „Росія – наш стратегічний партнер. Моє серце належить Європі. Але Україну не чекають у Європі з чемоданами українсько-російських проблем. Натомість чекають Україну, яка прийде в Європу вирішивши ці проблеми. Західні кордони України – це східні кордони ЄС, чий ринок має місткість у 6 разів більшу, ніж російський. Треба знайти ключ до європейських дверей. Але їх не можна відчинити риторикою, а лише справами. І ми будемо робити ці справи, доки ви самі не скажете: Чому ви не в Європі? Ми вас чекаємо!” (оплески).

Грузинська парламентарка пані Тевдорадзе поцікавилась виконанням Україною своїх зобов’язань перед ЄС і внесенням змін до Конституції. Віктор Ющенко висловився, що нещодавно внесені зміни до Конституції були компромісом і „ряд депутатів їх не поділяє” (зокрема що стосується імперативного мандату народних депутатів і загального нагляду прокуратури). „У парламенті є критична маса, яка готова вносити зміни у цій та інших частинах Конституції”.

Колишній „більшовик” і заступник голови української делегації в ПАРЄ Раханський привітав (українською мовою) Віктора Ющенка з обранням і поцікавився станом виконання зобов’язань перед Радою Європи з тим, щоб перейти до пост моніторингового діалогу з цією організацією. Президент пообіцяв досягнення цієї мети „протягом найближчих двох кварталів”.

Представник Польщі, привітавши „вибух народної енергії” в Україні, поцікавився перспективами іноземних інвестицій в Україну і модернізацією економіки. Навівши цифри – 6 мільйонів на рік інвестицій в Україну і більше 7 мільярдів у Польщу, - Віктор Ющенко зробив висновок, що „капіталу дискомфортно в Україні”. „Корупція пронизала усю владу. Мені не подобається, що в парламенті ходять гроші. Я зроблю так, щоб не було цього. Регуляторна політика возвеличує роль бюрократа. Це треба змінити. Я зберу раду інвесторів з провідних компаній світу, а також малого і середнього бізнесу України”. Він пообіцяв зміну політики цін, фіскальної і регуляторної політики. „Україна для Європи – сплячий слон. З правильною, ефективною внутрішньою політикою через рік в Україні буде най модерніший ринок”. (оплески).

На питання швейцарського ліберала Марті про боротьбу з торгівлею людьми і зокрема немовлятами, Ющенко відповів, що готовий до всебічної міжнародної співпраці для подолання цієї біди.

Естонський республіканець Міхельсон поцікавився, а чи сформоване в Україні бачення її ролі на міжнародній арені. „Україна знаходиться у центрі Європи не лише географічно”, - відповів Ющенко. – „Це серце Європи. Майбутнє Європи неможливе без України. Європейська інтеграція буде йти не лише із заходу на схід, але й зі сходу на захід. Відповідь на питання, „коли Україна буде в ЄС?”, знаходиться не в Брюсселі, а у Києві. Дорогу до Європи не вислано трояндами, будуть і шипи. Влада має пам’ятати свою стратегічну ціль. Ефективна двостороння політика вестиметься з усіма сусідами. Я так і казав учора Путіну: я хочу бачити ефективну двосторонню політику. Не буде візантійської політики. Я бачу свою країну європейською і демократичною, без проблем з сусідами, із заможними людьми.”

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1106677991.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua