Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 26-01-2005
"МУЗИКА СВОБОДИ": Відкритий лист учасників акції до НОВОЇ ВЛАДИ

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1106764713.html

Відкритий лист учасників акції "МУЗИКА СВОБОДИ" до НОВОЇ ВЛАДИ

Як казав Володимир Буковський, комунізм у СРСР не був переможений, він розвалився під власною вагою. В Україні не було процесу декомунізації на зразок польського, чеського чи угорського: розпочавшись з заборони компартії, він на цьому й закінчився. Колишня партійна верхівка практично зберігала керівні позиції на всіх рівнях влади. Неготовність суспільства до змін, загальна дезорієнтованість, "розруха в головах" (М.Булгаков) критичної маси населення зумовлювали відсутність політичних і економічних реформ і неможливість швидкого старту демократичних перетворень.

Отже, не дивно, що в Україні брутально порушуються права людини. Одним з найнебезпечніших системних порушень в сфері прав людини було значне обмеження свободи висловлювань. Наявність цензури в мас-медіа, закриття "небажаних" ЗМІ та звільнення журналістів, утиски від величезної кількості судових позовів про захист честі і гідності, побиття і навіть вбивства журналістів, необґрунтоване обмеження свободи доступу до офіційної інформації, тенденція до дедалі більшого засекречування інформації, встановлення контролю в Інтернеті, масове незаконне прослуховування - все це було ґрунтом на якому тримався злочинний посттоталітарний олігархічний режим. Другою найболючішою проблемою була, і нажаль, залишається практика катувань і жорстокого поводження, вибиття зізнань у скоєнні злочину, погані умови утримання в закритих установах.

У сфері соціальних та економічних прав була штучно створена така система відносин, за якої різниця в доходах між найбіднішими і найбагатшими верствами населення в 4-5 разів перевищувала і перевищує відповідну різницю в країнах Європейського Союзу та США. Не менше, ніж 15% населення продовжує перебувати за межею бідності. Всі ці проблеми не є новими, їхнє коріння сидить глибоко у минулому - у радянській практиці, а в деяких ділянках права - навіть у практиці дореволюційної імперської Росії.

Після помаранчевої революції і перемоги Віктора Ющенка на президентських виборах відкривається шлях для докорінної зміни політичних еліт і глибинних демократичних перетворень, значного розширення простору свободи, який вже частково відвойовано в ході самої помаранчевої революції.

Але на нашу думку, існує низка небезпек, які можуть завадити таким перетворенням. До них ми б хотіли привернути увагу нової влади.

1. Спроби збереження старої системи відносин у суспільстві: у політиці, в бізнесі, в культурі, навіть у повсякденному житті, адже за цими потворними правилами жило все суспільство, включаючи представників нової влади. І треба мати неабияку волю для того, щоб відмовитись від старих правил всупереч власним інтересам.

2. Цю загрозу буде посилювати проникнення у владу "старої речовини". Зрозуміло, що багато-хто перефарбувався у помаранчевий колір до революції, і абсолютна зміна еліт неможлива, але від її глибини залежатиме успіх усіх демократичних перетворень.

3. Існує небезпека у зосередженні нової влади у найближчий час на проблемі подолання бідності і заплющенні очей на політичні права та громадські свободи. Можливі спроби усунення системних порушень в сфері соціальних та економічних прав без подальших реформ щодо політичних прав та громадянських свобод є, образно кажучи, спробою поставити віз попереду кобили, і, на наш погляд приречені на провал.

4. Конкретною загрозою для демократичних перетворень є прийняття так званої "політреформи". Реформа Конституції - це не "політреформа", що є розмінною монетою в переговорах між різними політичними силами, а є реформою права, що має стояти над політикою і втілюватися тільки в результаті договору між громадянським суспільством і державою. Реформа Конституції України за проектом змін та доповнень №4180, на нашу думку, є неприпустимою.

Ґрунтом будь-якого режиму є культура. І перемога помаранчевої революції була досягнута завдяки тому культурному ґрунту, що сформувався в Україні на сьогодні. Одним з головних завдань нової влади, ми бачимо, сприяння зміцненню цього ґрунту. Тому потрібна виважена культурна політика і прийняття низки законодавчих актів, які б сприяли поза державній підтримці української культури, зокрема, закону "Про меценатство".

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1106764713.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua