Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 30-01-2005
Олег Листопад: Кучма "косив" кабанів не гірше ніж Брежнєв і Хрущов
ЕкГ "Печеніги"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1107091055.html

Після протесту Генпрокуратури Рада міністрів автономії скасувала свою постанову, де йшлося про відчуження комерційним фірмам понад 300-х гектарів Ялтинського лісового заповідника. У своє виправдання уряд каже, що рішення приймалося після відповідного указу Кучми. Не зміг уникнути спокуси покористуватися землею й прокурор Криму, через підставну особу - мешканця Донецька - той незаконно оформив на себе земельну ділянку в Лівадії. Втім порушили кримінальну справу проти Гальцова за фактом утиску та незаконного звільнення працівників кримської прокуратури.

Л. Буджурова, Х. Усеїнов, Сімферополь, програма Вікна, СТБ
http://stb.ua/newsline/192//995/

ЗАПОВІДНИКИ ЗАСТОЮ
Кучма "косив" кабанів не гірше ніж Брежнєв і Хрущов

Допомагаючи один одному, перебираємося через двометровий бетонний паркан. А потім, як партизани, ховаючись за соснами, де поповзом, де перебіжками, добираємося до мети нашої подорожі - "скромних мисливських будиночків", які пам'ятають ще Брежнєва, Хрущова, Щербицького і багатьох інших - навіть... Фіделя Кастро. Ці "будиночки" заховані у хащі Заліського заповідно-мисливського господарства (МЗХ). Тільки армійський досвід дозволяє нам знайти натягнутий в траві дріт охоронної сигналізації. Уф! Фотографуємо брежнєвські хороми і тим же шляхом вибираємося назад. Зробили і фото мисливських вишок з ліхтарями, що стоять поруч і цілодобово горять - щоб кабани не лякалися і приходили до них і вночі - тоді мисливцям, навіть після пиятики, не промахнутися. Втім, для гарантії їм бувало ще й ноги зв'язували!

Це був 1990, четвертий післячорнобильський рік, коли в Залісся високі гості через острах їсти радіоактивне м'ясо навідувалися рідко й охорона була вже не так пильна. Але полювання все-таки проводилися - просто з метою убити тварину! Залишалася тою ж мета й інших мисливських "заповідників" - догоджати обраним любителям кривавих утіх. Охорона ж природи отут була свого роду побічним продуктом. МЗХ нараховувалося в Україні чотири: Заліське, Дніпровсько-Тетерівське, Кримське й Азово-Сиваське. Два - на Київщині, два - у Криму.

Група екологічних організацій, очолювана Володимиром Борейко, повела рішучу боротьбу з профанацією ідеї заповідності, із привілеями чиновників палити в усе живе на "царських полюваннях", за повернення кримським заповідникам їх сугубо наукового, природоохоронного статусу, який вони мали до 1957 року. Було зібрано багато інформації. У Кримське МЗХ-"спецсафарі" Борейку допомогли проникнути працівники того ж МЗХ - завантажили в багажник "Москвича" і благополучно провезли через КПП. Для "штурму" Дніпровсько-Тетерівського господарства Київський міськком комсомолу (так-так, прогресивний був комітет, принаймні в охороні природи) дав Борейку машину, так ще хлопців з комсомольського оперативного загону з кінокамерами. Скориставшись замішанням сторожи, група хоробро прорвалася крізь ворота, і, не зменшуючи газ, помчалася до "землі обітованої". Тут, зокрема, увагу привернуло озеро, навколо якого горіли цілодобово ліхтарі - раптом кому з бонз серед ночі порибалити заманеться. У Центральному державному архіві кінофотодокументів Борейку вдалося придбати компартійних та радянських бонз на полюваннях у МЗХ.

Кампанія із перетворення одних МЗХ у заповідники, а інших - у звичайні мисливські господарства вдалася! Завдяки перебудові, завдяки наполегливості і сміливості природоохоронців. Розповідь про ці справи буяє масою соковитих деталей і цікава сам по собі, але це - історія. Чимало можна розповісти про криваві забави лідерів інших пострадянських країн та їх попередників у колишніх республіках СРСР.

Ми ж будемо зараз говорити про сьогоднішній день і про своє, рідне. Тому що пройшло небагато часу, і усе повернулося на круги своя. У незалежній Україні знову з'явилися "царські полювання", з тією тільки різницею, що полювали на них не перші секретарі компартії Союзу й УРСР, а Президент України і його найближчі соратники. От що розповів усі той же Володимир Борейко, який ні на мить не переставав стежити за станом справ у цих унікальних куточках природи.

Президенту України Леонідові Кучмі, напевно, соромно було проводити час у "скромному" і "занедбаному" брежнєвському будиночку у вже знайомому нам Заліссі. Ремонт обійшовся у 860 тисяч гривень. Плюс мільйон щороку на утримання цієї резиденції. Зараз "кабани особливого призначення" коштують дорого, не те що за Хрущова та Брежнєва.

В Азово-Сиваському національному парку під керівництвом колишнього прем'єр-міністра Павла Лазаренка на острові Бирючий організовано інше мисливське кубло. Сюди завезли 1000 "КАМАЗів" чорнозему, були пробурені свердловини, споруджені басейни з прісною водою, відремонтовано фінські будиночки, поставлений готельний "модуль", розбитий вертолітний майданчик. На будівництві ударно трудилися понад 200 солдатів та будівельників. У якості "виконроба" об'єкт контролював сам мер Дніпропетровська. Зараз на Бирючий не допускають навіть інспекторів Мінекології. Зате саме завдяки цьому тут вільно почувають себе браконьєри усіх мастей, які перетворили острів на свою базу і місце перевалки браконьєрські виловленої риби, зокрема, червонокнижних осетрових.

Президент Кучма виявився прихованим натуралістом - чи то ботаніком, чи то зоологом. Бо інакше для чого йому власні заповідники? Указом Кучми № 278 від 25. 02. 2000 і розпорядженням Кабміну України № 165 від 06. 04. 2000 з лісового відомства Державному управлінню справами - недоброї слави ДУСі - передали Кримський заповідник і Азово-Сиваський національний парк. Указ був з позначкою "не для друку". По суті ці установи були перетворені на усе ті ж спецмисливські господарства.

Влітку 2004 я просив у директора Кримського МЗХ дозволу на відвідання святого джерела Козьми і Даміана, яке знаходиться на території цієї установи. Той погодився, але лише за умови, що я поїду своїм авто. Тоді б він зміг посадити зі мною когось із співробітників і знав би, що я не забреду "куди не слід" і потім не напишу "чого не треба"... Оскільки авто у мене не водиться, джерела так і не побачив. Та директора не виню. За таких як у нього начальників розстатися з місцем - раз плюнути. А побачити я міг, наприклад, новенькі мисливські вишки, яким не місце на території закладу, який офіційно продовжу;вав іменуватися природним заповідником.

Є й інші МЗХ у підпорядкуванні ДУСі - наприклад, Білоозерське (Київщина), яке поки що не встигло особливо прославитися.

Слід зазначити, що ДУСю очолив найдосвідченіший мисливець України і великий знавець спецсафарі Ігор Бакай. Він знаменитий тим, що ще на початку 1990-х ледве не перший в Україні створив приватне спецмисливське угіддя.

Знаходиться воно на півночі Черкаської області, на півострові Трахтемирів, на території національній святині України (тут у часи Київської Русі святилища були). Є в угіддях палац, вертолітний майданчик, звірину на забій завозять, охорона з автоматами шмигає.

Причому цинізм "нових українців" не знає меж. Академік-секретар Відділення загальної біології Національної Академії наук України Дмитро Гродзинський розповідав як одного разу до нього прийшли люди від Бакая з пропозицією створити при його спецсафарі наукову раду з академіків. Ми вам будемо добре платити, а ви нам - поради давати, як краще кабанів розводити...

У бакаєвському господарстві дуже любив бувати Віктор Черномирдін - повноважний посол Росії в Україні. На одній з фотографій він зображений разом зі своїм другом Бакаєм, а в ногах - 20 загублених кабанів.

Кучмі можна, а мені не можна? - подумалося прем'єр-міністру України Вікторові Януковичу. Переїхавши в Київ, відразу ж відродив забуте Дніпровсько-Тетерівське спецгосподарство. У 2003 перепорядкував її Кабміну, знайшов гроші на будівництво нового паркану, вишок, мисливських будиночків, ремонт адміністративної будівлі. Усю територію господарства оточив рів триметрової глибини, побудовано цех для первинної обробки дичини, велетенський причал на півтора десятка катерів. Охорона - "на рівні" (за неперевіреними даними тут "тримали оборону" численні працівники МВС, на "дачках" ДУСі - СБУ). Мешканці села, яке мало нещастя опинитися на території цього МЗХ, потрапити додому можуть лише за спеціальними перепустками.

Керівництво Дніпропетровської області організувало мисливське кубло в Дніпровсько-Орельскому заповіднику. Дичину "нові українці" б'ють у заповіднику з засідок, з вертольота, а рибалять з катерів.

Секретар Ради національної безпеки й оборони України В. Радченко (колишній голова Служби безпеки України) у лютому 2004 звернувся до Президента України Кучми з великою доповідною запискою на 14 аркушах. У ній він повідав главі держави про численні випадки порушення Законів України, пов'язаних з використанням землі в Криму. "На території Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника, - пише В. Радченко, - ведеться будівництво в районі джерела "Хаста-Баш" з великими вирубками, замовника не встановлено".

Уявляєте! "Замовника не встановлено"! І це пише в офіційному документі чи не найбільш інформована особа в державі, наділена найбільшими повноваженнями. Насправді, звичайно, прізвище замовника він знає. Як відомо, воно було всім робітником, що будують і досі дачу в заповіднику. Просто Радченко побоявся його назвати...

Зараз злочинна влада Кучми-Януковича пішла у відставку, що дає нагоду навести лад і з "царськими полюваннями". Зокрема, громадські екологічні організації вимагають від нового керівництва України передати Кримський заповідник та Азово-Сиваський національний парк Міністерству охорони природи, прибравши з них мисливські вишки та коптильні-солильні. На базі Дніпровсько-Тетерівського та Заліського з урахуванням цінності їх природних комплексів (за винятком території елітної забудови) створити або заповідники, або національні парки - ні того, ні іншого на території столичної (!) області досі ще немає! З підпорядковуванням тому ж Мінприроди. Окремо треба вирішити питання з "дачками" на території Кримського заповідника - можливо доцільно там створити тренінговий центр для працівників заповідної системи, музей природи на кшталт існуючого у Карпатському біосферному або дослідницькі лабораторії тощо. Але залишати їх у статусі "бази відпочинку" дуже небезпечно - обов'язково виникне у когось спокуса знову тут "полікувати нерви", і - пішло-поїхало...

Під час одного з виступів на Майдані Віктор Ющенко, тоді іще кандидат у Президенти, повідомив, що на півмільйона бездомних дітей адміністрація Кучми витрачає менше грошей, ніж на елітні мисливські господарства, якими керує ДУСя. Час відновити баланс, пане Президент!

Олег Листопад *

Підготовлено ЕкГ "Печеніги" Українська коаліція "За дику природу"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1107091055.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua