Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 02-02-2005
Тарас Кузьо: Взліт і Падіння Леоніда Кравчука

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1107356719.html

Чи не міг би справжній Леонід Кравчук будь-ласка встати? Я запитую, бо зовсім не ясно, які в нього насправді переконання, крім бажання забезпечити своє власне виживання. Йому варто скористатися нагодою поразки кандидата в президенти, якого він підтримував, Віктора Януковича, і слідом за Леонідом Кучмою піти з політики на пенсію. Україна повинна бути не лише без Кучми, а й без Кравчука.

Якщо чесно, мені набридло читати інтерв’ю Кравчука, в яких він змінює свої погляди швидче, ніж будь-хто інший в українській політиці. Давайте згадаємо, що він був в кожній частині політичного спектру – від комуністського ідеолога до імітування «націоналіста» Руху, тоді до бувшої «партії влади» Донбасу, Ліберальної Партії, і нарешті до Соціал-Демократів.

А так як Соціал Демократична Партія України об’єднана (СДПУо) безперечно має фашистські тенденції, то можна бачити, що Кравчук й справді був частиною кожної політичної ніші, що лише існує. СДПУ(о) підтримувала фашистські структури такі як Братство, ОУН в Україні, Рух за Єдність й УНА Коваленка.

Романтизм

У першого обраного президента України, Леоніда Кравчука, завжди було романтичне наслідування в українській діаспорі та серед деяких членів Спілки Письменників. Багато хто, особливо зі старшого покоління, вважають його заслугою здобуття Україною незалежності та державності, тобто того, що вони ніколи не сподівалися побачити за свого життя.

Кравчук виступав на конференції, яку я огранізував в Бірмінґському Університеті v Velykoi Brityanii в 1996 році, після якої відвідав прийом в моєму домі, огранізований Асоціацією Британо-Українських Професіоналів та Бізнесменів. В той час у нього ще була репутація державника. Але часи змінилися й настала пора дати переоцінку Кравчуку.

Якби Кравчук став відставним державним службовцем після складення повноважень президента влітку 1994-го, його репутація залишилася б незаплямленою. Натомість, він допоміг розбудувати один з трьох кланів, зосереджених в Києві. Політичним дахом цього клану стала Соціал Демократична Партія об’єднана Віктора Медведчука, котрий сьогодні змагається з Кучмою за статус найбільш ненависного політика України.

Нещодавно опитування Центру Разумкова показало, що підтримка політичних партій та блоків зростає, якщо додати до назви ім’я їхнього лідера. Єдиним вийнятком стала СДПУ(о), яку, як партію, підтримує 2,5%. Якщо додати ім’я Медведчука, підтримка зменшується до 1,5%!

Про рівень, до якого впала репутація Кравчука, можна судити з рішення престижної Київо-Могилянської Академії відкликати його почесний докторський ступінь, який йому вручили, коли Кравчук був президентом. Це рішення стало реакцією на широкомаштабні фальсифікації здійснені про-президентськими силами у другому турі виборів. Медведчук і СДПУ(о), а значить і Кравчук, були тісно пов’язані з цими фальсифікаціями.

В той же час, Кравчук без будь-яких проблем готовий поспішити на захист Медведчука. В його інтерв’ю Українській Правді (24 грудня) він захищає Медведчука і застерігає проти притягнення його до кримінальної відповідальності. Кравчук не бачить потреби для політиків нести відповідальність за їхні вчинки.

Кар’єра та особистість Кравчука відображають дуже дволикого та цинічного політика, що створює йому репутацію хитрого лиса. Такі риси дуже поширені серед центристського політичного угрупування в Україні, яке є ідеологічно аморфним.

Колишня керуюча номенклатура Радянської України вже давно показала свій хист до виживання. Вони змінили табори в 1990-1991 як національні комуністи. В 1990-их вони співпрацювали з націонал-демократами, будучи в той час ще політично та економічно слабкими.

З появою в політиці олігархів в 1998-1999 центристи відчули себе достаньо сильними, щоб стати самостійними. Під час другого терміну Кучми, вони намагалися монополізувати владу і створити в Україні авторитарний режим. Їм вдалося б цього досягнути, якби Віктор Янукович став наслідником Леоніда Кучму як Президент України.

Під час другого терміну Кучми, націонал-демократи, на чолі з Віктором Ющенком, перейшли в опозицію. Центристи пересунулися до співпраці з їхніми колишніми ворогами, комуністами (КПУ). Це було чітко видно під час голосування за звільнення Ющенка з посади прем’єр міністра у квітні 2001-го року, за яке проголосували КПУ і центристи.

Альянс КПУ і центристів з того часу зростав в силі. Зараз, з обранням Ющенка на пост президента, нова опозиція в парламенті може складатися з КПУ, СДПУ(о) і партії Януковича Регіони України.

Що представляє собою Леонід Кравчук?

СДПУ(о) на чолі з Медведчуком-Кравчуком нападали на Нашу Україну Ющенка й називали їх «нашистами» - гра слів, яка уподібнює ім’я партії до слова «фашисти». Кравчук повернувся до лексикону, який він вживав, коли відповідав за ідеологію Радянської Компартії України. КПУ також перейняли принизливий термін «нашисти».

Кравчук вийшов з Компартії лише в останню хвилину після того, як зірвався путч в Москві в серпні 1991-го року. В ролі лідера парламентської фракції СДПУ(о) він тепер буде близько співпрацювати з комуністами проти уряду Ющенка.

В минулому Кравчук повторно відхиляв можливість співпраці з КПУ. Але очевидно це було обманливо, так як Кравчук згоден співпрацювати з будь-ким заради власного виживання.

В його інтерв’ю Громадському Радіо (Українська Правда, 14 січня) він погодився підтримати Януковича, якщо той балатуватимется на не-сепаратистській платформі. Можливо, Кравчук проспав вибори? Передвиборна кампанія Януковича активно використовувала антагонізм між сходом та заходом країни, а після другого туру була прямо задіяна в заохочуванні сепаратизму. Медведчук і Кучма знали все про ці тактики.

Не зважаючи на те, що СДПУ(о) – найкраще організована з усіх центристських партій в Україні, у неї відсутня ідеологія. Тому коли Кравчук пояснює, що СДПУ(о) повинна бути не в опозиції до «народу», до його «інтересів», томущо «це має бути ідеологічна опозиція» (Українська Правда, 14 січня), важко зрозуміти, що саме він має на увазі. СДПУ(о) немає політичної ідеології, як всі центристські партії влади. До того ж, її діяльність підтримує авторитарно-кримінальний режим Кучми, підготовку темників, огранізацію фальсифікації виборів й інших «технологій» проти Ющенка. Це означає, що СДПУ(о) знаходиться далеко від позиції захищати будь-який народ, особливо український! Так само як і Міжнародні Соціалісти не повірили, що СДПУ(о) – соціал-демократична партія, нам також не слід цього робити.

Кравчук не зможе пояснити його постійну підтримку членства України в ЄС та НАТО, належачи в той же час до СДУП(о), яка згрупувалася з про-російськими КПУ та Регіонами України. Січнева програма СДУП(о) вороже ставиться до вступу України в НАТО, бачить членство в ЄС лише в далекому майбутньому і бачить інтеграцію України в Європу лише через російські очі.

В інтерв’ю газеті «День» (5 жовтня 2004) Кравчук заявив, що якби його обрали президентом, він підтримував би членство України в НАТО і ЄС. Як він може залишатися в СДПУ(о), з її анти-НАТО й анти-ЄС платформою?

Як сказав Олександр Зінченко, бувший лідер СДУП(о) й керівник кампанії Ющенка, СДПУ(о) стала відданим захисником про-російської політики в Україні. Січнева програма СДПУ(о) твердо підтримує Єдиний Економічний Простір між країнами СНД.

Медведчук відіграв ключову роль в заохочуванні втручання Росії у вибори в Україні в підтримку Януковича. Російські політтехнологи, котрі працювали на Януковича, стояли за більшістю брудних трюків, і зробили ці вибори найбруднішими в історії України.

Мало-русифікація Кучми-Медведчука

Владімір Путін проявив особистий інтерес у результаті виборів після лобіювання Медведчука, який дивився на нього як на зовнішнього ґаранта статусу кво для олігархів в Україні. Роль Кучми як нейтрального рефері, що очолює олігархічні клани була б зруйнована у разі перемоги Януковича, котрий він очолює один з цих кланів.

Тому СДПУ(о) Медведчука-Кравчука намагалася повернути Україну до її статусу в вісімнадцятому столітті коли вона була автономним Гетьманатом в Російській імперії. Цей малорусизм, разом з готовністю співпрацювати з нео-сталіністською КПУ проти Ющенка, показує до якої ступені Кравчук дискредитував свою репутацію.

Державних службовців змушують йти на пенсію, коли вони досягають певного віку. Можливо, настав час змушувати народних депутатів робити те саме, і Кравчуку треба слідом за Кучмою вийти на заслужений відпочинок. Ukrayina pid Yushchenko povyno buty I bez Kuchmy ta Krawchuka.

Taras Kuzio, Visiting Professor,
Institute for European Russian and Eurasian Studies,
George Washington University

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1107356719.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua