Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 09-02-2005
Зоряна Іленко: Львів – проти помаранчевої революції в Молдові
Вголос / www.vgolos.lviv.ua

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1107965722.html

До плану дискредитації молдовських “помаранчевих” причетна наша СБУ?

Львів фігурує у скандалі, в якому замішані СБУ, російські спецслужби, парламентарі Молдови і кримінальні авторитети Придністров’я. Звинувачення полягають у тому, що у Львові нелегально друкували велетенську партію лей (національна валюта Молдови) з однією метою – вщент підірвати економіку Молдови.

Доштамповані леї мали спричинити страшну інфляцію в Молдові, на тлі якої президентом міг би стати тамтешній Ющенко – Юріє Рошка, кандидат від опозиції. Молдовська влада мала б подати це так, що леї виготовлялися на друкарських верстатах потужної друкарні “Prag-3”, що належать Рошці. Однак у сценарії щось збилося, і в друкуванні грошей наша СБУ звинуватила львівських друкарів.

Кремль боїться “помаранчевих” молдован


Юріє Рошка у Молдові – найбільша неприємність для Кремля після Ющенка. Лідер молдовських “помаранчевих”, голова опозиційної Християнсько-демократичної народної партії, є основним претендентом на найвище крісло держави. 6 березня парламент вибиратиме президента Молдови. Кремль там має свого Януковича – мера Кишинева Серафима Урекяна. Він мав би здійснити запропонований Москвою план Придністровського врегулювання, оскільки теперішній президент відмовився від військової присутності Росії у Придністров’ї.

Паралелі між Молдовою та Україною не випадкові. Молдова теж пережила щось схоже на “Ґонґадзе-2”: зник один із депутатів ХДНП, колега по бізнесу Рошки. Тоді радикальна опозиція звинуватила у вбивстві “комуністичну владу”. Рошка став єдиним визнаним і потужним опозиціонером, а значить – мішенню. З молдовської преси: “Як встановила спеціальна парламентська слідча комісія, Юріє Рошці належить 70% акцій типографії “Prag-3”, будівля на вулиці Влайку Пиркелаб, яку він здає в оренду компанії Union Fenosa за три тисячі доларів на місяць”. Крім цього, Рошці належали будівлі, що є власністю Фонду християнської демократії (його засновниками є сам Рошка і зниклий депутат).

Рошкою цікавилася й Генпрокуратура – вона мала перевірити фінансування передвиборчих акцій у Молдові фірмою “Паньєвропіен груп”, яка зареєстрована у Ліхтенштейні, але надала типографії “Prag-3” (там, до речі, друкується опозиційна газета “Флукс”) обладнання на 2 млн доларів. Розгорівся скандал, але Рошка впевнено повідомив, що всі звинувачення – “це фарс”. Хоча визнав, що дійсно володіє відсотками акцій і типографії “Prag-3”, і газети “Флукс”, але це мало не єдині підприємства, які сплачують усі податки і не ведуть подвійної бухгалтерії. В свою чергу, Рошка поставив вимогу перед парламентом “надати список державних квартир, куплених на державні гроші для депутатів за останні 10 років”.

Саме друкарня “Prag-3”, яка належить Рошці, є дійовою особою молдовського політичного скандалу. Опонент Рошки у парламенті Семен Драган припустив, що до економічної диверсії проти Молдови має дотичність Рошка – додрукувавши у Львові леї, аби штучно взгвинтити інфляцію.
Він повідомив, що, за інформацією українських правоохоронців, в Україні віддруковано майже 20 млн лей (у доларах – півтора мільйона) “для дестабілізації економічної ситуації перед парламентськими виборами. Розподіл цих грошей на території Молдови повинен був би організувати лідер ХДНП Юріє Рошка”. На це Рошка відповів, що не здивується, якщо в цьому парламенті почує, що “загибель Юрія Гагаріна – справа рук членів ХДНП, а Володимир Ленін був поранений її активістами”.

Заява противників Рошки співзвучна з даними нашої СБУ: вони вважають, що у Львові мали віддрукувати аж 100 млн лей (7,5 млн доларів), але встигли тільки 20. Однак, за версію есбеушників, винними є ...директор львівської друкарні “Папуга” та його друкарі. Мовляв, вони нелегально штампували “суперміцну” молдовську валюту.

Друкар – офірний цап

Одеське управління СБУ порушило кримінальну справу за фактом “виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів чи білетів державної лотереї”.

Як свідчать матеріали справи, один із “замовників” виготовлення лей, Сергій М-лик (висококласний поліграфіст), сам прийшов до есбеушників і написав явку з повинною. Він повідомив, що займається збутом фальшивих лей – забувши при цьому, що в будь-якому випадку йому “світить” до 12 років тюрми. До речі, це не перша подібна справа в його біографії, а отже, можна припустити: СБУ скористалася послугами підставної особи.

Після явки з повинною Одеське СБУ робить контрольну закупку фальшивих лей, чим доказує: фальшування має місце. Водночас з’являється “Клопотання про надання правової допомоги по кримінальній справі № 221”, де першим рядком у справі проходить цікава фраза: “Нинішня кримінальна справа політичної мети не переслідує”. Але, згідно з показами, вказується зовсім інше: “Поддельные леи предполагалось использовать для дестабилизации экономического положения Республики Молдовы в канун президентской кампании и продвижения его (Юріє Рошки. – Авт.) кандидатуры на пост президента РМ”.

Далі, згідно з цим документом, М-лик відбув до Москви на НПП “Знак”, де отримав 10 тисяч листів із водяними знаками для виготовлення лей. Для тих, хто не знає: НПП “Знак” виконує замовлення російської ФСБ.

З водяними “листами” М-лик приїхав до Львова, де нібито у друкарні “Папуга” і віддрукував майже 20 млн лей банкнотами по 200 лей. Усю валюту мали передати у Придністров’я одній з високопоставлених осіб (натякається чи то на сина, чи то на зятя президента Придністров’я), а далі через тамтешнього кримінального авторитета – до Молдови.

Але чи треба працівникам СБУ пояснювати, що купюри, які могли б стовідсотково замінити оригінал молдовських лей, у Львові виготовити неможливо: немає відповідного устаткування. Та й навіщо друкарні “Папуга” штампувати таку величезну кількість непопулярної валюти? Отже, напрошується висновок: коли опозиція в Україні взяла гору, автори витівки вирішили дискредитувати молдовських “помаранчевих” в особі Рошки, а свої сліди замести, спихнувши все на львівських друкарів. Складається враження, що СБУ вирішила попасти в кількох зайців: і ФСБ догодити, і молдовську опозицію облити брудом, і отримати нові звання та медалі.

Ця справа – замовлення ФСБ Росії

Директор львівської друкарні “Папуга” Тарас Гаталяк просидів у Одеському СІЗО майже півроку. Окрім Гаталяка, звинувачення пред’явили ще п’ятьом особам – переважно простим друкарям. Усі інші, яких можна трактувати як замовників, по справі проходять як свідки. Цікаво, що людину звинуватили у злочині в той час, коли самих лей правоохоронці не відшукали – як і необхідних матриць чи взірців. Хіба що в одного з друкарів вдома знайшли один лист із водяними знаками, який міг би використовуватися для підробки лей. Але це був лише лист, і його походження мали б з’ясовувати під час слідства. Не доведено достеменно, що леї, які “контрольно закупили” есбеушники, виготовлено саме у львівській друкарні. Розшифровки телефонних дзвінків також часто не відповідають місцю, де був той чи інший підозрюваний. Так само мають місце й часові суперечності.

Сам Гаталяк стверджує, що справу сфабриковано. На думку Гаталяка, есбеушники просто “прибрали” його на період президентської кампанії в Україні, налякавши тим самим інші “опозиційні друкарні”.

Наша друкарня виконувала багато замовлень для опозиційних сил, друкувала українську книгу про ОУН-УПА, релігійну літературу, – каже Тарас Гаталяк. – А оскільки мене посадили, то всі замовлення перервалися. Мене часто змушували підписувати якісь свідчення. А вже після другого туру виборів, коли стало зрозуміло, що президентом буде опозиційний кандидат Ющенко, мене відпустили. Тепер же в терміновому порядку намагаються провести справу через суд, аби знову посадити. Я припускаю, що ця справа може бути чиїмось сценарієм, аби і в інших країнах не пройшла демократія. Я не розумію, чому СБУ не займається справами, які належать до її компетенції, а бавиться в політичні ігри на замовлення ФСБ Росії.

Зоряна Іленко, “Аргумент-газета”, 9 лютого 2005 року. , 09.02.2005 - 13:01

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1107965722.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua