Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 11-02-2005
Тетяна Чорновол: Лапті й пенсіонери проти корупції

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1108156175.html

Лапті й пенсіонери проти корупції

Одна історія про двох – екс-головного даїшніка країни в лаптях від Луценка, і пенсіонера, який хоче ловити злочинців.

Новий міністр МВС України Юрій Луценко розпочав «чистку» авгієвих конюшень МВС. Символічно перші лапті дісталися дісталися генералу Сергію Попкову, який дав команду на мобілізацію внутрішніх військ під час помаранчевої революції.

Другі лапті були сплетені начальнику департаменту Державтоінспекції Геннадію Георгієнку. Якщо це і є приклад довгообіцяної боротьби з корупцією, то Луценко, на думку Анни Користовської голови причорноморського центру захисту прав людини «Рутенія», потрапив в яблучко. «Я чудово знаю «послужний» список Георгієнка, коли він ще працював начальником ДАЇ Одеської області, і це просто таки хрестоматійний приклад корупції»,- вважає правозахисник.

Анна Користовська вже писала про корупцію в ДАЇ Одеської області в свій час заступнику генерального прокурора Ользі Колінко і в інші інстанції. Безрезультатно…Хоча факти викладені Анною не вкладаються тверезомислячій людині в голову, вони б більше підійшли до збірника сатири і гумору – чорного. От наприклад, кілька фактів про пана Георгієнко, які Користовська отримала від співробітників ДАЇ й просила розслідувати Ольгу Колінко в 2004 році.

Переповідаю за документом. Перший сюжет з умовною назвою - «Теща моя ласкава»: співробітник обласного управління ДАЇ Городянський (Користовська називає його наближенним Георгієнко), вкрав з штрафплощадки автомобіль ВАЗ-2107 для… тещі. Однак, як на зло, цей вияв синової любові засікло управління внутрішньої безпеки. Георгієнко робить все можливе, щоб поховати справу свого підлеглого: стрілочники звільнені, Городянського підвищено на посаді. Користовська має свідчення людей, що за це вдячний Городянський виклав шефу вдвічі більше ніж коштувала злощасна машина.

Сюжет другий «З даїшників по нитці – джип для керівництва»: Георгієнко купує в кредит два джипа для керівництва ДАЇ Одеської області. Кредит повністю не виплачується, фірма Інж-проект подає в суд, рахунки ДАЇ арештовуються, співробітникам не виплачується зарплата, а сам Георгієнко від’їжджає на новому джипі «Тойота Круізер» на нову посаду керівником департаменту Державтоінспекції України в Київ. В результаті, керівництво ДАЇ Одеси залишається без джипа, а прості співробітники без зарплати.
Третій сюжет, де Георгієнко виступає одним з головних героїв автору розповів його колега підполковник міліції, цей сюжет викладений більш детально, адже від вирішення питання залежить долі резонансних справ в місті Ізмаїлі і, можливо, доля самого Георгієнка.


В Одеській області є таке місто – Ізмаїл, на самому березі Дунаю. Місцеві розповідаючи байки про своє славне місто, не забудуть похвалитися: що саме до них кілька раз приїжджав Віктор Медведчук, ще будучі головою Адміністрації Президента Кучми купувати собі автомобіль. Чому саме в Ізмаїл? Невже в столиці гірші автосалони? Відповідь на це питання, коштувало підполковнику в. о. керівника ізмаїльського відділу УБОП Івану Бодлеру служби.

Головним убопівцем Ізмаїлу він встиг пропрацювати лише рік. В 45 років його відправили на пенсію і всі резонансні справи, які він напрацював за цей рік лягли намертво на дно в архівах. За словами заступника МВС Одеської області І. Паука, така рекомендація відносно Бодлера поступила їм з самої Адміністрації Президента. Чи випадковий збіг?

Яка ж це була за відповідь через яку підполковника попри його бажання відправили на пенсію? Якщо узагальнити факти отриманні в ході розслідування Іваном Бодлером вимальовується цікава картина: це з старенький іномарок, які ввозяться в Україну на митницях деруть скажені гроші, круті нові Мерседеси перетинаючи кордони України не платять в бюджет ні копійки.

А тепер все по порядку…

Почалася ця історія з банальних кримінальних розборок пару років тому – один ізмаїльський авторитет замовив вбивство іншого авторитету. Вбили. Наче нічого особливого в цій історії не має, звичайний сюжет бандитського життя, і сам замовник Циган пережив три замаха: залишився без ноги, без руки і без ока. Однак підполковнику в. о. керівнику УБОП м. Ізмаїлу Івану Бодлеру впала в очі цікава деталь – вбивці працювали на «нульовому» Мерседесі. Ну звідки, питається, у звичайних бандитів маленького міста така крута машина?

І почалася розкручуватись ниточка слідства. І ось який клубок накрутив завзятий УБОПовець, розповідає сам Бодлер: « Морським шляхом контрабандою на Україну звозилися престижні імпортні автомобілі ціною близька ста тисяч доларів. Всього в ході розслідування підтверджений факт ввозу в Україну 16 іномарок за підробленими документами, однак це лише вершина айсбергу. Машини йшли в контейнерах, де за документами знаходився зовсім інший вантаж. За тим в Придністров’ї вони реєструвалися на мертвих душ, в прямому сенсі мертвих, а потім покійники разом з своїми авто від’їжджали на постійне місце проживання в Україну. В Ізмаїлі автомобілі офіційно ставили на облік. Хоча жодної копійки за «розмитнення» не було заплачено. Після цього машини відправлялися в автосалони Одеси для реалізації. Слідство документально довело збитки державі на 2 млн. грн. Однак основні суми поки що залишились за кадром. В цьому ланцюгу легалізації контрабандних іномарок було завязано чимало представників силових структур, які «відмивали» автомобілі, і їх покровителів у владі».

Остання ланка знизу цього ланцюга начальник Ізмаїльського МРЕО ДАЇ Д. Бурдик, в ході слідства, зізнався про свою роль. За незаконну реєстрацію одного автомобіля, який коштує десятки тисяч він отримував в принципі мізерну суму – 100 доларів. За його словами цей бізнес йому підкинув перший заступник начальника Ізмаїльського райвідділу міліції майор Якименко, який запевнив, що у випадку чого все зійде з рук, бо діють вони з відома перших осіб ДАЇ в Одеській області в тому числі і Геннадія Георгієнка.

Подальший розвиток справи довів це більше ніж переконливо. В ході службового розслідування, яке визнало факт зловживання службовим становищем корупціонери правоохоронці майже не постраждали, не пощастило лише Бурдику, він був звільнений з органів і отримав догану, хоча міг і за грати, як мінімум за хабар. Перший заступник начальник Ізмаїльського райвідділу міліції Якіменко раптом пішов на підвищення - став начальником Болградського райвідділу, що ж стосується керівника ДАЇ в Одеській області Геннадія Георгієнка, то він був скоро призначений заступником керівника УДАЇ МВС України. (До речі, Анна Користовська в своїй доповідній Колінко також вказує на те, що Георгієнко покривав контрабандні перевозки).

Єдиний, хто насправді у цій історії постраждав це завзятий підполковник відділу з боротьби з організованою злочинністю, що розслідував цю справу - Іван Бодлер. 29.04.2204 пізно ввечері, тоді ще виконуючого обов’язки начальника ізмаїльського УБОПА викликали в Одесу. Там заступник начальника міліції одеської області І. Паук повідомив Бодлеру, що до них прийшов папір з Адміністрації Президента, щоб його Бодлера негайно відправили на пенсію. В той же вечір кадрова комісія так і вирішила. Треба сказати, що безпосередній керівник Бодлера начальник УБОПа Одеської області полковник
Згама був надзвичайно здивований таким рішенням і звільнення свого підлеглого вважає не законним. До всього іншого в Одесі навіть не спромоглися грамотно оформити наказ про звільнення на ньому дата стоїть 28 квітня 2004 року, а прийнятий він на основі рішення кадрової комісії від 29 квітня 2004 року. Бодлер спробував оскаржити звільнення в суді, і суд тягнеться до сих пір.

Що ж стосується справ, які розслідував підполковник, то слідство по всім крім однієї ним з його звільненням припинилось повністю. «І ту останню намагаються поховати. Бідний прокурор, якому доручили нею займатися не знає куди від мене очей сховати, соромно, скільки він на мені заробив. Він тільки «забуде» про справу, а я вимагаю в генпрокуратурі активізувати розслідування, і йому знову несуть в рукаві. Пам’ятаю на такому «тарабані» їздив, а тепер пересів на симпатичну іномарку»,- сміється Бодлер. До речі, неугодним для керівництві обласного МЗС він став не лише через справу з контрабандними іномарками, вона стала так би мовити останньою краплею. Чого лише варта нині «заморожена» справа стосовно організованої групи, яка незаконно приватизувала в Ізмаїлі ряд підприємств і відношення до якої, за словами Івана Бодлера, має народний депутат Іван Плохой.

Після уходу Бодлера з органів припинено розслідування замовних вбивств в Ізмаїлі, хоча в одній з них Бодлеру залишилось зробити останній крок, щоб передати справу до суду . До речі, не розкриття замовлених вбивств в Ізмаїлі десять років вперто тримається на відмітці 100 відсотків. Припинено розслідування і низки економічних злочинів початих Бодлером, кожен з яких – міліонні збитки державі. «Хочеться якомога скоріше повернутися до своїх справ, адже з кожним втраченим днем ускладнюється майбутнє розслідування»,- говорить Бодлер. Він сподівається, що обіцянка нового міністра Юрія Луценка, відновити на службі тих, хто був не законно звільнений, стосується і його особи.

Цікаво чи буде новий міністр йти до кінця, адже те, що Юрій Луценко «сплів лапті» для начальника Департаменту ДАЇ Геннадія Георгієнка - лише пів справи, щоб її завершити можна, наприклад, відновити на службі Івана Бодлера, який має на руках безліч доказів, щоб передати до суду кримінальну справу, де колишньому високопосадовому правоохоронцю доведеться відповідати за корупцію на лаві підсудніх.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1108156175.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua