Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 18-02-2005
Леонід Шульман: Ще раз про програмне забезпечення. Звернення до Президента та Уряду

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1108684035.html

Леонід Шульман, д-р фіз.-мат. наук: Ще раз про програмне забезпечення. Звернення до Президента та Уряду

Вельмишановні керівники України! Складається враження, що Ви, як люди з економічною, а не фізико-математичною освітою, не почули звернення Спільноти вільного програмного забезпечення (майдан, 15.02.2005) , але якщо й почули, то не зрозуміли, яка серйозна загроза безпеці держави створюється практичною монополізацією програмного забезпечення державних установ України компанією Майкрософт. Офіційні високопосадовці і Ви п. Президент фактично схвалили захоплення ринку ПЗ американською фірмою, не розуміючи загрози, яка цим створюється.

Спробую пояснити. Комерційний програмний продукт продається у вигляди готових до вжитку скомпільованих програм, якими можна користуватися, але які не піддаються аналізу, тобто навіть кваліфікованому спеціалісту дуже важко детально розібратися, як саме працює програма. Такі програмні коди називають закритими. Комерційні програмістські фірми не продають первинного коду програм, писаного однією з мов високо рівня, в яких можна розібратися, знайти помилки і при необхідності модифікувати їх. Це – програми з відкритим кодом.

Чим же можуть загрожувати державі прогами із закритим кодом? Колись, дуже давно мені потрапила на очі американська монографія з системології. Там обговорювалася гіпотетична ситуація. В американську установу, яка розробляє програмне забезпечення для протиповітряної оборони США впроваджено радянського шпигуна. Шпигун-програміст закладає в програму блок, яки працює таким чином. Якщо виявиться, що до США наближаються два літаки, які летять на висоті 8300 м на віддалі 2.2 км один від одного (цифри я вигадав, бо не пам’ятаю, які там були в книзі– це не має значення), то програма автоматично вимикає всю систему протиповітряної оборони. Виявити такий програмний блок досить важко, бо програма відмінно проходить тестування. В книзі даються детальні вказівки, як треба перевіряти програму. Зокрема, рекомендується, якщо в програмі буде виявлено блок коменд, до яких програма не звертається, негайно поставити до відома службу безпеки.

Описаний шкідницький трюк – не єдина можливість комп’ютерної злочинності. Програми із закритим кодом можуть виконувати шпигунські функції, наприклад, передавати через мережу Інтернет інформацію про діяльність користувача комп’ютера. З цих прикладів випливає, що там де є проблема охорони державної таємниці, комп’ютери не можна під’єднувати до Інтернету. Так само слід заборонити викорстання в державних установах програмного забезпечення з закритим кодом, зокрема операційних систем фірми “Майкрософт”.

Не слід побоюватися, що така політика ізолює Україну. Безкоштовні операційніх системи типу Юнікс (до яких належить Лінукс) по-перше, кращі, і, по-друге, мають розроблені для них програмні продукти, які повністю замінюють програмне забезпечення фірми Майкрософт, до того ж таким чином, що документи створені, наприклад, безкоштовнj. Програмою Open Office, яка краща за Microsoft Office, взаємно зрозумілі з цією програмою.

Отже, прислухайтесь до Спільноти вільного програмного забезпечення. Підтримка вітчизняних програмістів дешевше і ефективніше за повну передачу ринку програм у монополію Білла Гейтса.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1108684035.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua