Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 23-02-2005
Асоціація молодих кінематографістів: Зараз або ніколи

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1109167585.html

Президенту України Віктору Ющенку
Прем'єр-міністру Юлії Тимошенко
Віце-прем'єр міністру з гуманітарних питань Миколі Томенку
Віце-прем'єр міністру з євроінтеграції Олегу Рибачуку
Віце-прем'єр міністру з адміністративної реформи Роману Безсмертному

Ініціативна група Асоціації молодих кінематографістів виступає за радикальне реформування українського кіно.

Процеси, пов'язані з реформуванням українського кіно, і далі приховані від уваги громадськості. При цьому старі гасла про необхідність державної підтримки національного кіно дискредитують саму ідею народження НОВОГО УКРАЇНСЬКОГО КІНО.

Сучасний український кінематограф мусить бути конкурентноздатним та різноманітним. Це кіно, насамперед, жанрове (комерційне) – захоплююче видовище, яке відповідає очікуванням українських глядачів та здатне консолідувати суспільство. Це авторське кіно (арт-хаус) – фільми, що здатні представляти Україну на міжнародних кінофестивалях.

Виходячи з прагматичних засад, ми здаємо собі звіт в тому, що поява в Україні принципово нових фільмів можлива лише на базі сучасної кіноіндустрії.

Демагогією з приводу "відродження духовності" проблему не вирішити. Кіно – мистецтво індустріальне, його подальший успішний розвиток вимагає не лише творчих ресурсів, але насамперед технологічних, та сучасної законодавчої бази. Тому роль держави полягає в тому, щоб створити умови, при яких кіно здатне існувати та розвиватися і в якості бізнесу, і як мистецтво.

До уваги старшого покоління українських кінематографістів: держава повинна допомогти національному кінематографу вижити в кризовий період, але це зовсім не означає, що держава повинна бути безвідмовним фінансовим донором для задовільнення будь-яких творчих фантазій.

Життєздатне національне кіно є необхідністю для країни, в якій живе 48 млн. людей. У тому числі й необхідністю економічною – сьогодні Україна становить собою ринок збуту для продукції виключно іноземних кінокомпаній.

1. Ми вимагаємо від влади публічності та відкритості у всіх питаннях, пов'язаних з реформуванням кіноіндустрії.

2. Ми вважаємо головним завданням комплексний маркетинговий аналіз галузі, із залученням в якості експертів незалежних іноземних консультантів

3. На підставі висновків повинна бути створена концепція української кіноіндустрії, як прогнозованої та самоокупної галузі. Далі конче потрібен проект послідовного запровадження цієї концепції.

Проте вже очевидно, що настав час на cтворення Державного комітету з кіно, який би існував поза структурою Міністерства культури та мистецтв України, ухвалення закону про держпідтримку кіноіндустрії України, інших нормативних та правових актів в галузі кінематографії: виробництві, дистрибуції, кіно- та відео- показу.

Необхідно подбати про розвиток інфраструктури кінематографії та створення повного технологічного циклу кіновиробництва в Україні, розробку та затвердження юридичного визначення "національний фільм", державне сприяння суб'єктам підприємницької діяльності різних форм власності у національному кіновиробництві.

Ми виступаємо за створення громадської спостережної ради з питань державної підтримки кіно, розвиток міжнародних зв'язків в галузі кінематографу, вступ України в міжнародні організації, створення нових експертних комісій для надання державних грантів українським кінематографістам, скасування цензури. Висновки експертної комісії з класифікації фільмів для кінопрокату повинні мати рекомендаційний характер.

Вважаємо важливим розробку та запровадження системи пропаганди національного кіно, тобто просування фільмів до глядача. Включно з державним фінансуванням участі національних фільмів у програмі міжнародних кінофестивалів класу "А", а також реформування державної кіноосвіти у відповідності до вимог сучасної кіноіндустрії.

Лариса Артюгіна, Аксінья Куріна, Тетяна Кієнко, Костянтин Денисюк, Костянтин Шафоренко, Олександр Шапіро, Дмитро Тяж лов, Тарас Ткаченко, Тарас Томенко, Ганна Яровенко, Віталій Тименко, Ганна Шкарупа

______________________________________________________________

Майдан-Інформ: Невдовзі після оприлюднення цього листа прес-служба віце-прем’єр-міністра України Миколи Томенка оприлюднила таку інформацію:

Виступаючи сьогодні під час парламентських слухань на тему “Національна кінематографія: стан, проблеми та шляхи їх вирішення”, віце-прем’єр-міністр України Микола Томенко наголосив на тому, що необхідно або боротися за створення нового міністерства з питань кіно, або впровадити ефективну модель управління цією галуззю, яка б не ставила перед собою мету, як „вициганити” у держави гроші, а яка б у комплексі, починаючи від задуму фільму і завершуючи його прокатом, пропагувала у ньому певні цінності і повертала у людей повагу до українського кіно.
Особливу увагу, за словами Миколи Томенка варто приділити обов’язковій системі конкурсу, якщо у фінансуванні фільму є хоча б якась частка державних коштів. „Сама ідея конкурсів мусить бути не лише ідеєю кінематографії та телебачення, а ідеєю всього суспільства, де молода людина може через публічний конкурс заявити про себе”, - вважає віце-прем’єр. На його думку, не можна допускати того, що в Україні є певна кількість людей, які ділять між собою право знімати фільми за державні кошти.
„Нам необхідно здійснити якісний прорив у кінематографії і показати, що конкурентне українське кіно може існувати”, - переконаний Микола Томенко. Тому, на його думку, „виділяти кошти з держбюджету треба не під чиїсь звання чи заслуги, а під унікальність сценаріїв та ідей, які через продюсерування здатні просунути цей фільм на території бодай кількох інших країн”.
Але, за словами віце-прем’єра, кінематографія в нашій країні спочатку має стати елементом сприйняття передовсім українців, які вже забули про те, що є українське кіно.
„Лише законом прийняти рішення про відродження культури українського кіно не можна. Коли ми думаємо про кінематографію, то повинні вийти за межі власне кіно та його законодавчої підтримки. Перш за все необхідно змінити моду на українську культуру”, - вважає Микола Томенко. Тому, на його думку, поки керівництво країни та політична еліта не зробить кіно модним, доти жоден закон і жодна установа не поверне всім українцям повагу до українського кіно.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1109167585.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua