Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 23-02-2005
Олексій Бондаренко: Боротьба з контрабандою: щодо «Звернення ЮВТ до українських підприємців»

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1109169070.html

Пролунав заклик від ЮВТ щодо обговорення проблеми контрабанди в ракурсі проблем середнього та малого підприємництва: http://www.maidan.org.ua/static/mai/1109010458.html

Безперечно, приємно відчути турботу нового уряду про нас, "малих та середніх". Але заклики робити "пропозиції щодо оптимізації роботи уряду в напрямку протидії контрабанді", як і "боротьба з контрабандою" що розпочалася виглядає, вибачте, як дилетантство. Ось чому:

1. Саме по собі "боротьба з контрабандою" це такий саме нонсенс, як "боротьба з корупцією" або "боротьба з бідністю". Тут варто нагадати про репліку булгаковського проф. Прєображенського щодо "боротьби з розрухою". А серйозно: не треба боротися з нежиттю Нафтізіном. Бо діє на годину і зникає. Треба підвищувати імунітет! Отже треба боротися з коренями проблеми, симптомами якої є контрабанда.

2. Суть проблеми "контрабанди". Контрабанда - це коли возити нелегально вигідніше (дешевше та швидше) ніж легально. Частина перша: "Дешевше" - бо купити чиновника є насправді дешевше, ніж сплатити всі мита та податки, в т.ч. ПДВ. По-перше, тому що за діючого законодавства, рішення, щодо розмірів митних ставок залежить від чиновника. По-друге, тому що чиновник не має відповідної ані позитивної (грошової) ані негативної (покарання) мотивації працювати в інтересах держави. Частина друга: "Швидше" - бо швидше "мотивувати" чиновника зробити саме для тебе все якомога швидше, ніж чекати, наприклад сертифікації певних видів товарів чи проходження інших необмежених в часі процедур.

3. З суті проблеми (п.2) витікає, що треба зробити:
3.1. Зменшити ставки мита по товарах до рівня, скажімо, європейських. Можливо, на перехідний період треба навіть зробити 0% ставку мита (як це зробила Естонія на початку 90-х), або дуже низьку, символічну ставку мита, наприклад 1%. Цим знімається проблема суб'єктивного втручання чиновників в визначення ставок.
3.2. Зупинити дію вимог щодо сертифікації товарів для України та визнати сертифікацію ISO, TUV, FCC, РСт - тобто визнаних в міжнародній торгівлі систем сертифікацій. Принаймні, тільки так можливо ввезти комплектуючі для комп'ютерів та мобільні телефони легально. І також зменшується суб'єктивний фактор.
3.3. Обмежити час проходження процедур під загрозою адміністративної відповідальності (звільнення, штрафу) працівників митниці (наприклад 4 години на всі процедури в разі надання всієї передбаченої законом документації та сплати всіх платежів). У той самий час підвищити зарплатню митників, та поставити її у залежність, скажімо, від відсотка вчасно розмитнених вантажів.
3.4. Зняти будь-які пільги та преференції щодо експорту або імпорту в будь-яких юридичних осіб України.
3.5. Прийняти та втілити інші пропозиції від бізнесменів, сумлінних митників та економістів.

4. Щодо економістів та економіки. Якщо врахувати, що ПДВ в 20% вживався до 50% імпорту, тобто до частини, яка була легальна, чи не розумно було б зменшити ПДВ, скажімо, до 10% аби:
4.1. Запобігти зростанню цін на імпортні товари на 10% після того, як 100% поїде легально.
4.2. Запобігти інфляції, яка може виникнути через таке зростання цін.

То нащо чекати п'ятниці, шановна пані Тимошенко? Починайте діяти за очевидним сценарієм вже сьогодні: готуйте, приймайте та втілюйте необхідні постанови та проекти змін до законодавства. Це і є ваша функція як професійного уряду. А п'ятниця, можливо, тільки додасть ефективності та цілеспрямованості Вашим , я сподіваюся, системним діям по налагодженню економічно здорового та некорумпованого торгового обігу.

Олексій Бондаренко
Приватний підприємець

P.S. Прошу вважати цей лист як реєстрацію на участь у нараді
25.02.2005

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1109169070.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua