Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 25-02-2005
Микола Романюк: По–доброму, полюбовно побороти корупцію не вийде

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1109322094.html

Новій владі не варто витрачати зусиль на пошук лагідно-миролюбного алгоритму поведінки, яка б привернула на її бік симпатії її ... ворогів. Сам факт перемоги демократичної опозиції нажив їй могутніх і непримиримих ворогів в особі олігархічно-бюрократичних кланів, які звикли до казкових темпів збагачення шляхом корупції, шахрайства та експлуатації народу.
Не слід забавлятись миролюбством до живих ворогів демократії. Вже сьогодні нова влада нажила собі купу активних ворогів і ворогів демократії взагалі. Коли сьогодні не почати карати головних злочинців попередньої епохи, завтра нова влада одержить собі в десятки, сотні раз більше активних ворогів.
Звичайно , можна залишити грабіжникам награбоване в ім’я соціального миру. Але миру в цьому випадку якраз і не буде, так як грабіжники швидко вийдуть з режиму розгубленості та очікування і потужністю своїх капіталів наваляться на нову владу, щоб підкупити її функціонерів і не дати щезнути каналам казнокрадства та швидких збагачень.
Не вийде замирити популістською риторикою грабіжників та пограбованих. І що саме смішно, що проти нової політики в 1-у чергу виступлять саме грабіжники, і це попри те, що нова влада навіює пограбованим: заради майбутнього миру та спокою давайте не будемо робити ревізій і аналізу попередніх злочинів, давайте сприймемо все по факту і змиримось з існуючими реаліями: жменька багатіїв володіє основними багатствами і експлуатує всіх інших громадян, ну а народ хай багатіє думками про майбутнє.
Не може бути лагідної демократії в суспільстві, де 40% населення - за президента з кримінальним минулим. Революція не має права відмовлятись від методики комплексної дії кнута та пряника, якщо не буде забезпечена критична маса новацій, успіху не бачити.
Навіть якщо нова влада досягне значних успіхів в задекларованих напрямках розвитку країни, то і тоді появиться багато „нових розчарованих”, бізнес яких зорієнтований на швидке та легке збагачення поза конкурентним середовищем. Коли влада відбере в злочинців джерела легкого збагачення, це приведе їх до люті та сплеску ворожнечі в суспільстві. Вся міць злочинних капіталів вдарить в лице нової влади через канали ЗМІ, судової системи, мітингових пристрастей. Коли народний президент почне тягнути миролюбні нюні до ворогів демократії, вони над ним ще в 10 раз більше познущаються. Не можна допускати ситуації, коли нову владу заставляють оправдовуватись перед вчорашніми можновладцями , які створили руїну, а тепер влаштовуються її критиками-інспекторами. 14 років країну ґвалтували і паплюжили, а тепер ті, хто при награбованому , всі оточили себе найдорожчими адвокатами, охоронцями і вимагають до себе законності і толерантності як до найпочесніших громадян.
Основні вороги демократії повинні бути постійно пригнічені, причавлені, під пресом репресивних органів. На екранах повинні мелькати не картинки з провокаційних мітингів закуплених маргіналів, а репортажі з судових засідань над провідними злочинцями минулої епохи. До невідворотної перемоги демократії ще дуже далеко , війна тільки починається.
Не можна випускати чи пропускати логічні етапи боротьби. По недоумкуватості ви можете пожаліти чи захистити свого ворога, він вас у відповідь - ніколи, тому що дурних багато, але вони не при купі. Очікувати , що на вашу дурницю ворог відповість своєю дурницею не виходить, так як ви через помилки оголюєте свої слабкі сторони, підставляєте себе під удар , а це найкраще видно з протилежної сторони.
Коли задекларована боротьба добра і зла, то її потрібно вести по науці, по правилах, а не по якихось стихійних і суб’єктивних поняттях жменьки неофітів при владі. На публіку говориться про мир і дружбу всіх зі всіма, а за лаштунками влади ворогу ламається хребет і вішаються ланцюги на його руки та ноги. Невже не знайдеться жодного стратега, який би заглядав на прийдешню ситуацію хоч би на 2 кроки вперед? Носії добра і зла живуть і діють по законах точних наук, а не по жанру емоційних перевтілень. З ворогом можна шукати примирення лише після того, як його вдасться перевести в розряд слабкого суперника і ні на хвильку раніше.
Новітня епоха корупції, шахрайства, експлуатації людини людиною для української спільноти не є якимсь випадковим зальотом чи непорозумінням. Це виявилось свідомим вибором народу реалізації своїх ментальних побажань. Якщо взяти ментальні пристрасті спільноти, то на сьогоднішній день потяг до законності, справедливості, чесності по своїй силі вчисту програє потягу до особистої прямої вигоди, недовірі до ближнього, обережності і хитрості.
Нова влада повинна забезпечити належний рівень активності репресивних органів, без акуратного терору ситуацію не переламати. Чим швидше влада візьметься за покарання основних фігурантів корупції та казнокрадства, тим легше для суспільства пройде вся компанія відмови від шахрайських, корупційних схем як у вищих ешелонах влади, так і серед простонароддя.
Чільним злочинцям потрібно дати в пику зразу , чітко і ясно. І тоді іншим зразу перехочеться шукати в нових умовах позазаконних шляхів швидкого і легкого збагачення. Любителям легкого і швидкого збагачення, а таких серед бізнесменів і можновладців тепер чи не більшість , потрібно організувати ланцюг яскравих та болючих публічних стресів, як легко щезає нажите поза законом і перетворюється в фіаско життя. Шахрайські традиції старої епохи потрібно зламати демонстративно і публічно на прикладі кількох показових антикорупційних процесів. Зробити це видовищно і театралізовано , причому в стислі стоки. Народ потрібно переконати, що вигідніше жити в спокійному достатку в рамках закону, аніж ризикувати всім заради швидкого збагачення за рамками закону. Якщо ж влада проявить м’якотілість, половинчастість і обмежиться покаранням дрібних чиновників і несунів, то боротьба з корупцією прийме хронічний характер з негативним прогнозом на вилікування. Політика суть конструкція діяльності, задля своєї збалансованості та ефективності вона повинна містити як жорсткі, так і м»які елементи. Грізні заяви добре компонуються з обережними діями, жорсткі заходи - з заспокійливими заявами. Коли вживаються сильнодіючі ліки, їм в доповнення додаються допоміжні ліки, які пом’якшують побічну дію основних ліків, така логіка і тут. Ну а сама неефективна політика - це слабка політика м»яких заяв і м»яких заходів, і для нас це сама велика загроза. Не йде мова про суцільний, масовий терор, а про вибіркові, показові покарання чільних злочинців, інакше не оминути метастаз стихійного суцільного терору-розбрату, переділу власності на місцях.
Все-таки ментальність, звички, традиції нашого народу - все на стороні крутійства, шахрайства. Для переходу до звички законослухняності народу потрібен перелом свідомості, шок, стрес , ну і нормальний закон, а не вегетаріанські вмовляння.
Ще один канал боротьби з традицією експлуататорських відносин між власниками та найманими працівниками - введення на ринок економічного життя нормальних європейських інвесторів. Український роботодавець призвичаївся до експлуатації найманих працівників, за рахунок цієї експлуатації він звик списувати всі свої втрати від примітивного менеджменту, прорахунків та корупційних ризиків. Поява на ринку більш цивілізованих роботодавців з сучасним менеджментом та технологіями однозначно буде мати для спільноти більше плюсів ніж мінусів. Зрозуміло, що європейські інвестори також будуть настроєні на вижимання поту з нашої найманої робочої сили, але тут можна задати набагато кращі соціальні стандарти стосунків з роботодавцем, так як вони до цих стандартів привчені.
Докладніше про колізії боротьби добра і зла, про закономірності ведення ворожнечі та співробітництва можна прочитати тут http://zhurnal.lib.ru/r/romanjuk_n_w/dizdoc.shtml

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1109322094.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua