Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 27-02-2005
Олександр Наказненко: Футбол без Суркісів як Україна без Кучми
Київ

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1109530474.html

Набуває обертів справа щодо права власності на київське “Динамо”. Раніше віце-прем’єр з гуманітарних питань Микола Томенко висловився про внесення клубу до списку другого пулу підприємств, які були недооцінені під час приватизації. Після цього Печерський районний суд Києва прийняв визначення про арешт 98,71% акцій ЗАТ “Футбольний клуб “Динамо” (Київ)”. У такий спосіб суд задовольнив заяву представника компанії “Пасифік Інтернешнл Спорт Клабз Лімітед”, що має намір у майбутньому подати в суд позов про відновлення переважного права на придбання цих акцій.

Компанія володіє іменними акціями клубу в розмірі 0,1% статутного фонду. Вона вважає, що в процесі відчуження акцій у розмірі 98,71% статутного фонду відповідно до пропозицій компаній “Комерко комерсіал Лімітед”, “Когнімакс Венчурес Лімітед”, “Соккер Маркетінг Інтернешнл Лімітед” та інших протягом 2000-2004 років було порушено її право переважної покупки цих акцій, відчуження яких було здійснено з порушенням законодавства.

Вважають, що за офшорною компанією “Пасифік Інтернешнл Спорт Клабз Лімітед” стоїть російський бізнесмен Костянтин Григоришин. Він ще у грудні минулого року пообіцяв відібрати у Суркіса футбольний клуб “Динамо”. Як можна зрозуміти зі слів Григоришина, раніше вони з Суркісом були діловими партнерами. “Головний футболіст” використовував бізнесмена в ролі інвестора “Динамо”, за що розплачувався з ним акціями клубу.

За словами Григоришина, свого часу Григорій Суркіс настійливо запропонував йому 20% (2 з яких потім довелося “подарувати” Кучмі) київського “Динамо” в обмін на 40% акцій Запорізького феросплавного заводу. Потім під ці 20% футбольного клубу Суркіс вимагав у Григоришина все нові відсотки акцій інших підприємств, до яких мав відношення цей бізнесмен. Пояснював це тим, що ціна “Динамо” зростала, а вартість активів залишалася фіксованою. На думку Григоришина, ринкова вартість активів, які він віддав за право володіння акціями “Динамо”, загалом становить не менше 200 мільйонів доларів.

У серпні минулого року за рахунок емісії акцій було збільшено статутний фонд клубу з одного до 173 мільйонів гривень. За словами керівництва “Динамо”, всі тодішні співвласники мали першочергове право і можливості докупити акції пропорційно до своєї дольової участі в статутному фонді. Іншої думки Костянтин Григоришин, який вважає цю емісію незаконною і заявляє на свої права щодо 18% акцій. Хоча вони виявилися знівельованими згаданою додатковою емісією.

– Ми вважаємо цю емісію незаконною, – сказав Григоришин у грудневому інтерв’ю “Українській Правді”. – А також всі наступні перепродажі акцій “Динамо”, внаслідок яких всі акції переписали на двох фізичних осіб – Згурського і Ігоря Суркіса. Оскільки вони не платили за ці акції, а Суркіс ще є президентом “Динамо” (Київ) – особою, що підписує документи – то я вважаю подібне шахрайством з акціями. Це стаття Кримінального кодексу. Я хочу довести, що Суркіс не має права тримати ці акції, він за них не платив, а переоформив безплатно. При цьому з його боку є офіційна пропозиція про продаж 90% “Динамо” нашій компанії. На що ми дали згоду й надали фінансові гарантії… Хоча в мене немає мети забрати “Динамо (Київ), я заберу його з принципу. У мене є мета – повернути активи, які вони забрали. А якщо ні – заберу “Динамо” (Київ). Юридичні позиції в мене дуже сильні.

– Всі кажуть, що “Динамо” (Київ) збиткове – навіщо воно вам?

– “Динамо” (Київ) не така вже погана структура. Лише бренд коштує щонайменше 100 мільйонів доларів. У мене був покупець на 18% акцій “Динамо” – він одразу був готовий викласти 30 мільйонів доларів, розуміючи з якими проблемами доведеться зіткнутися… Саму команду якомусь російському олігарху можна продати за дві сотні мільйонів доларів. Крім того, “Динамо” (Київ) це ще чимало власності. Стадіон “Динамо” з землею та тенісними кортами. Гадаю, це десятки, якщо не сотні мільйонів доларів. А ще десятки гектарів землі в Конча-Заспі, бази в Криму, Закарпатті…

Такі от заяви-наміри Григоришина. Оцінку рішення Печерського суду і взагалі, про те, що думає з цього приводу нинішній президент клубу Ігор Суркіс можна дізнатися з його інтерв’ю Бі-Бі-Сі:

– Це чиста спекуляція, в яку київське “Динамо” все одно не вдасться затягнути… Є певні люди, які хочуть, мабуть, не докладаючи зусиль, заробити політичний капітал. Навколо імені київського “Динамо” сьогодні дуже легко заробляти політичний капітал. Ми працюємо в тому ж таки ключі, як і раніше… У нас все законно.

– Віце-прем’єр з гуманітарних питань Микола Томенко не виключає, що питання про київське “Динамо” аналізуватимуть в другій хвилі перегляду приватизаційних процесів, що відбувались в Україні.

– Я думаю, що він взагалі не в курсі справи про те, що він говорить. Щоб ви розуміли, “Динамо” ніколи не приватизувалось, це була громадська організація… “Динамо” команда благополучна, і, мабуть, це багатьом сильно муляє очі.

– Які наслідки матимуть рішення Печерського районного суду Києва для київського “Динамо”?

– Абсолютно ніяких наслідків.

– Тобто керівники київського “Динамо” цілковито переконані, що власники клубу не зміняться?

– Абсолютно. Я це гарантую. Перед мільйонною армією вболівальників гарантую, що все, що було: і традиції, і все, що закладено в київське “Динамо” за останні десять років, коли ми були акціонерами – все це триватиме і далі. Все буде розвиватись, і ми будемо йти вперед до мети, яку визначили акціонери клубу.

Після таким завірянь Суркіса-молодшого мимоволі пригадуються урочисті клятви його старшого брата ще далекого 1997 року. Тоді на Майдані Незалежності перед уболівальниками від імені також присутніх на цій урочистості тренерського складу та футболістів тримаючи руку на серці Григорій Суркіс обіцяв вже 1998 року привезти до Києва кубок Ліги чемпіонів. Як бачимо, везе ще й досі.

На разі суттєвішими за всі ці завіряння Суркісів видаються оцінки ситуації щодо “Динамо” фахівців з економіки. Так міністр економіки Сергій Терьохін вважає, що арешт акцій ФК “Динамо” (Київ) є “рутинною судовою процедурою”.

– Наскільки мені відомо, там дійсно були проблеми з розподілом прибутків серед акціонерів, зокрема, приховувалися суми від трансферів футболістів, – сказав Терьохін в інтерв’ю “Лігабізнесінформ”. – Коли вже почали переглядати справедливість приватизації “Криворіжсталі”, “Укррудпрома”, то нічого не заважає подивитися, чи все було правильно, коли в міліціонерів украли клуб “Динамо”.

З приводу приховувань коштів від продажу футболістів інтернет-сайт “Чемпіон” наводить перелік приблизних сум найприбутковіших трансферів гравців (тепер вже колишніх) київського “Динамо”: Андрія Шевченка у “Мілан” за 25 мільйонів доларів (1999 рік), Сергія Реброва в “Тоттенхем” за 16 мільйонів доларів (2000 рік), Кахи Каладзе в “Мілан” за 10 млн. доларів (1999) рік, Юрія Максимова у “Вердер” за 2,5 мільйони (1998), Олега Лужного у лондонський “Арсенал” за 2 млн. доларів, Юрія Калитвинцева у “Трабзонспор” за 1,8 млн. доларів.

Що й казати, вочевидь не випадковим видається ототожнювання Суркісами власних інтересів з долею флагмана українського футбольного, інтересами багатомільйонної армії вболівальників. Мовляв, без Суркісів ні “Динамо”, ні футболу в Україні не буде. Перефразовуючи відомий вислів, можна зробити висновок – Суркіси люблять себе в футболі, а не футбол у собі. Передовсім себе і у вітчизняному, і в міжнародному футболі, а не власне успіхи й здобутки гри мільйонів. Звідси й апелювання цих “футболістів” до всіх і вся. Залякування санкціями керівних міжнародних футбольних структур. Та запрошення в гості ознайомитися з роботою ФК “Динамо” (Київ) Президента України. За часів Кравчука та Кучми Суркіси звикли вирішувати питання через “задній прохід” будинку на Банковій. Думають, що й зараз це пройде. Наче не відчувають, що часи змінилися, а відтак доречніше запрошувати ознайомитися з роботою клубу “Динамо” генерального прокурора та голову податкової адміністрації.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1109530474.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua