Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 05-03-2005
RIOnews: Тимчасовий губернатор. Непростий старт Віктора Балоги

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1110023321.html

Тимчасовий губернатор

Цього тижня губернатор Балога вийшов до журналістів. Пообіцяв, що так чинитиме щотижня. Почав по-діловому: якщо президент робить адмінрефор-му, то і в Закарпатті 30 % чиновників буде скорочено. А ще назвав п’ять головних напрямів розвитку регіону.

НАПРЯМИ

На першому місці — туризм. За словами В. Балоги, вже є два інвестори, готові вкласти великі гроші в область. Планується побудувати два гірськолижні курорти: у Рахівському районі з сумою інвестицій 250 млн. доларів та у Перечинському інвестиціями в 150 млн. дол. Щоправда, Балога не розшифрував, скільки з цих грошей перепаде для області. Бо всі ці гроші, ймовірніше, — обладнання та нерухомість, які побудують інвестори. Ці ж таки інвестори і будуть викачувати у власні кишені чималі гроші з продажу квитків на підйомники, прокату спорядження та за проживання туристів у готелях. Нам залишиться хіба що трохи готельного збору, єдиного податку і з десяток працевлаштованих горян. Керівники краю мали б розуміти, що ми самі повинні вкладати в туризм. І це вигідно, бо не було б вигідно, жоден іноземець би сюди зі своїми інвестиціями і не сунувся.

Другий напрям діяльності облвлади — ефективний захист області від природних та техногенних катастроф (повені та зсуви ґрунтів). Балога зразу ж перевів стрілки на іноземців, мовляв, це проблема не тільки Закарпаття, а значною мірою й сусідніх Угорщини й Румунії. До речі, до нашої редакції надходять листи з фотографіями, які свідчать, що чимало закарпатських сіл просто незахищені від можливих паводків. На цей рік у бюджеті на протипаводкові роботи не забито ніяких грошей. Бо всі мільйони вже використано. І виникає питання, як використано. Дамби не добудовані, береги не укріплені. Де ж ті мільйони? Здається, саме Балога повинен відповісти на це питання, бо він керував областю, коли вся Україна скидалася на боротьбу зі стихією.

Третій напрям — створення робочих місць і боротьба з бідністю. Плани гарні, але сам напрям абсурдний, тому що він не те що повинен бути не третім чи четвертим, а його взагалі не повинно бути серед напрямів. Бо це є не напрям, а мета, а всі напрями повинні працювати на цю мету.

Четвертий напрям — охорона Карпат та ефективне господарювання. Ловимо на слові. Бо есдеківська влада також проголошувала охорону Карпат одним із основних своїх завдань, а насправді просто по хижому нищила ліси, користуючись владою. Достатньо згадати екс-есдеківського, а нині соціалістичного діяча Гайдоша з його «Нумінатором». Цей не тільки монопольно рубав і вивозив ліс. Днями газета «Трибуна» оприлюднила екологічну угорсько-українську аферу, де також фігурує Гайдош. Євросоюз змусив Угорщину зайнятися утилізацією своїх хімічних відходів. Як виявилося, дебреценська фірма ЕТЕКС цю проблему вирішила швидко — відходи завозила в Закарпаття. А таким собі приймальником цих відходів стала берегівська фірма «Озон», яка також функціонує під патронатом Гайдоша. Ось так деякі сучі діти заробляють гроші на здоров’ї закарпатців.

І де гарантія, що у нової влади не виникнуть апетити безконтрольно вирубувати Карпати і загаджувати область західним хімічним лайном?

П’ятий напрям — збереження культурної спадщини. Зокрема йдеться про збереження унікальних дерев’яних церков, деякі з яких планується перевезти до Ужгорода. Мета, скажемо так, благородна. Але виконуватися це не буде. А «відмазка» будуватиметься владою на тих аргументах, що, мовляв, людям грошей на їду не вистачає і їм не до культурної спадщини....

ШУФРИЧ ПЛЮС БАЛОГА

Окрім напрямів, Балога також говорив і про Шуфрича. Він сказав, що йому зателефонували з приймальної Нестора Шуфрича і сказали, що Шуфрич та екс-губернатор Іван Різак дуже хочуть з ним зустрітися.

Тут слід трохи докладніше розповісти про цю історію, бо вона має детективний характер. Як відомо, останній рік старої влади був вкрай напруженим. Влада топтала всі закони і нищила опонентів. Що стосується Закарпаття, то тільки за те, що директор Художнього музею Дєгтярьов дозволив вивісити портрет Ющенка, Різак його миттєво звільнив. За вільнодумство есдеки довели до самогубства ректора Сливку. За членство не в партії СДПУ(о) влада звільнила начальника управління культури Мишка, а проти директора школи мистецтв Ясінського навіть порушували справу. Тільки вступ Ратушняка до фракції «Наша Україна» коштував йому тотального тиску з боку фіскальних органів та бандитів від влади. Лише Балога виходив сухим із води. І всі справи проти його «Барви» успішно закривалися.

За такої ситуації хочеш не хочеш, але закрадається думка, що колишній функціонер СДПУ(о) Балога таки зберігав добрі стосунки зі своїми співпартійцями. А у вівторок Балога таки зустрівся з Різаком та Шуфричем. Вони мирно попили чай і про щось поговорили. Прес-служба ОДА навіть повідомила, що Шуфрич з Різаком вийшли від Балоги дуже задоволеними. Як стало відомо нашій редакції, цього дня Шуфрич зібрав журналістів п’яти провідних телекомпаній України і возив їх по своїх об’єктах, нібито законно приватизованих. У пресі пройшла інформація, що Шуфрич залишився незадоволеним, як цю поїздку освітили журналісти ICTV, назвавши їх кореспондентами «М-студіо». Він сказав, що ті використали його гостинність і перекрутили факти. Насправді журналісти нічого не перекрутили, а от Шуфрич сам їх використав. І по повній програмі. Виявляється, телевізійників на трьох джипах везли з бази Шуфрича у Великій Доброні на іншу базу в Кам’яниці, але раптом кортеж повернув у бік Мукачева. Журналістам пояснили, що так треба. Їх висадили біля будинків Балоги і Петьовки й наказали знімати. Потім також повезли до будинків прокурора Бенци та його дочки. Саме в цей час Шуфрич пив чайок у Балоги. Десь через годину задоволений Шуфрич повернувся від Балоги і наказав журналістам у жодному разі не показувати сюжети про будинки губернатора і прокурора. Не треба бути детективом, щоб зрозуміти — Шуфрич міг шантажувати Балогу і в результаті вони таки домовилися. Все. Підпільний обком СДПУ(о) діє.

ГОРЯНИ БУНТУЮТЬ

А у той же час у гірських районах області пройшли багатолюдні антибалогівські мітинги. Люди протестували проти нової влади. Підприємці цих районів віддавали останні гроші, щоб відправити людей до столиці на підтримку революції. А що вони отримали натомість? Брутальне засилля «Барви». Практично всі торговельні точки змушені затоварюватися тільки на оптових складах мукачівців. Піднялися проти влади мешканці Тячівського, Хустського та Рахівського районів. Мітингуючі пообіцяли влаштувати акції протесту в Києві, щоб донести правду до президента Ющенка. Чи почує їх президент?

До речі. На прес-конференції Балогу запитали, чи має він намір залишити депутатський мандат, як це передбачено законодавством. Тим більше, що про це попросив сумісників і президент Ющенко. Балога відповідав на це питання дуже довго і відповідь була дуже не конкретною. Мовляв, до 9 березня мав би позбутися депутатства, але що це дає і таке інше. Така поведінка Балоги свідчить тільки про те, що він сам не впевнений у тривалості свого губернаторства. Скоріше, так воно і є. Допече колись Ющенка «діяльність» Балоги...

З ЛИСТА

До редакції надійшов відкритий лист громадській організації ПОРА від ужгородця Ласло Качура. У листі пан Качур просить ПОРУ бути до кінця послідовними. «Якщо вже ви ставите питання про злочинні дії мера Ужгорода Погорєлова, то ви повинні це зробити і стосовно В. Балоги за такі ж його дії на першій посаді губернатора. У тому числі за зловживання бюджетними коштами і аморальними (м’яко кажучи) його діями стосовно до наших людей. Якщо ПОРА складає «чорний список» держслужбовців, яких не можна допускати до влади і які повинні бути звільнені зі своїх посад через допущені ними неправомірні й злочинні дії, щоб очиститися владі, то хіба не першим у цьому списку мав би бути Балога? Президент заявив: «Якщо призначення губернатора — це помилка, я готовий її виправити». Так допоможімо йому це зробити!», — пише Качур.

І далі: «Треба знати менталітет наших лідерів, щоб судити про них, пам’ятати, що в них переважає принцип «торгашества», а не ідеї інтересів краю і людей. Про що говорять і наслідки їхньої діяльності. Область занепадає і деградує. Вони і їхні фірми — процвітають, збагачуються за рахунок народу. То як тоді все-таки розуміти призначення Балоги? Ми віримо президентові України і хочемо вірити йому і далі. Але будьмо послідовними, принциповими, об’єктивними! Потрібно дивитися на інтереси області, людей, а не на інтереси «Барви» і Ко. Вважаю, що акція «Ющенко — так! Балога — ні!» була б справедливою. Чесні й порядні закарпатці, впевнений, гідно б її оцінили!».

Є логіка.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1110023321.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua