Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 05-03-2005
Lynx: Феофанія - як все відбувалося

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1110045073.html

Частина 1.

Не ТОМУ ЩО модно, а ТОМУ ЩО достатньо на то підстав, почнемо з Януковича.

Полювання на заповідні землі.
Дія перша. Донецьк. Ботанічний сад.

Першими особами держави, що потрапили до чорного списку „винищувачів заповідників” стали кандидат в Президенти України В. Янукович і бізнесмен, президент футбольного клубу „Шахтар” (Донецьк) Ринат Ахметов.

Небезпідставні звинувачення у передачі заповідних земель у приватні володіння (як правило – під елітне житло) проти них висувають вчені і природоохоронці. Першою значною „жертвою” варварства нинішнього прем’єр-міністра став Донецький ботанічний сад, на території якого зростають 5,тис видів рослин (у т.ч. 97 занесених до Червоної Книги України) і ведуться важливі наукові дослідження. Першим кроком В. Януковича (тоді він обіймав посаду губернатора Донецької області) стала передача 147,25 га території ботанічного саду (більше половини його площі) Донецькій обладміністрації. Цього вдалось досягти внаслідок скорочення фінансування ботсаду. Окрітого, попередньо статус ботсаду змінили з загальнодержавного на регіональний, що дозволяє змінювати його межі рішеннями місцеворганів влади, а не Верховною Радою, як це буває із заповідними об’єктами загальнодержавного значення. Таким чином були створеумови для перерозподілу заповідної землі.

Цікаво, що начальник Донецького обласного управління Мінекології С. Куруленко, що готував це розпорядження, незабаром був переведений Януковичем до Києва, на посаду заступника міністра екології!!!

Відібраний у ботанічного саду дендрарій безпосередньо межує із садибою, у якій тоді мешкав Янукович. З іншого боку до ботанічного саду примикає люксовий готель, що належить Ринату Ахметову. Місцеві жителі впевнені, що готель і є резиденцією Ахметова. Був підготовлений Указ Президента України про зміну меж ботанічного саду, що мало вивести з його території ще 59 га землі… що врешті повинна була б примкнути до резиденції Ахметова. Для загладжування конфлікту з адміністрацією, готель подарував ботсаду, „на реконструкцію оранжерейного комплексу” 3 млн гривень.

Фінансова бідність Національної академії наук і ботсадів зокрема стала в пригоді екологічним злочинцям. Як би це вилучення було здійснено, то вихідна територія ботсаду зменшилась би в 5 разів!!!

Природоохоронці вжили усіх можливих заходів по розголошенню незаконної діяльності, пов’язаної із Донецьким ботанічним садом і президент України, п. Кучма Л.Д., відхилив Указ про зміну меж ботанічного саду, не підписавши його. Система дала збій… (Під час своє поїздки в Донецьк, Віктор Ющенко гарантував що усі землі заповідника будуть повернені з приватних рук)

Дія друга. Київ. „Феофанія”

Наступним кроком у розвитку подій стало підвищення Януковича і переїзд його до Києва, де він попередньо резиденції не мав. Для облаштування було обрано заповідну землю на півдні Києва в урочищі „Феофанія”, що має статус парка-пам’ятника садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, що перебуває у віданні Національної академії наук України а саме державного заповідногогосподарства “Феофанія”. ДЗГ “Феофанія” займає площу 152,22 га. Окрім природоохоронного (тут мешкають “червонокнижні” тварини рослини; тут ще збереглися дуби-велетні, яким по кілька сот років.), ДГЗ “Феофанія” має ще й величезну історичну та культурну цінність: з давніх часів ці місця згадуються як священні. Саме тут знаходиться знаменитий Свято-Пантелеймонівський собор, побу1905-1912 роках святі джерела з лікувальними властивостями – Святого великомученика Пантелеймона, “Сльзи Божої Матері” та ін.

Починаючи з березня 2004 року, коли була розпочата “реконструкція та благоустрій” заповідного урочища “Феофанія” по Києву почаходити стійка чутка про те, що Янукович буде собі будувати там дачу, - саме для цього там, (начебто), і розпочата ця “реконструкція”. Офіційно оформлення цієї “справи” розпочалося зі звернення до прем’єр-міністра Януковича групи депутатів-
Пехоти, Павлюка та ін., де зокрема йдеться про таке: “…існує нагальна потреба негайного втручання Уряду для вжиття невідкладнизаходів, які б забезпечили не лише збереження заповідника, але й його розвиток, виконання вимог існуючих нормативів…”; і далі:“…просимо Вас дати доручення щодо розробки на замовлення Державного заповідного господарства “Феофанія” НАН України… проекту
реконструкції заповідника…, а також сприяти у здійсненні Київською міською радою та міською державною адміністрацією таких заходів (оформити відповідним розпорядженням): будівництво огорожі, доріг, тротуарів, бюветів, зовнішнього освітлення, каналізводопостачання, газопостачання, … телефонізації … Одночасно слід забезпечити обмеження руху автотранспорту по території заповідника шляхом установки відповідних знаків та шлагбаумів”.

І закінчується це послання такою багатозначною фразою: “Переконані, шановВікторе Федоровичу, що фінансування і виконання зазначених заходів свідчитиме про державний підхід до збереження та розвитку унікальної місцевості на території міста Києва”.

(до чого призвела така "турбота" і такий підхід дивіться у нашому фоторепортажі, що з"явиться незабаром Майдан-Інформ)

Цьому зверненню депутатів передувала довготривала переписка між Януковичем, Омельченком і групою депутатів. Друге звернення групи депутатів (щоправда, вже у іншому складі)- Рибака, Бондаренка, Коновалюка та ін. звучить ще цікавіше: “Останнім часом, зважаючи на чисельні звернення керівників депутатських груп та фракцій, зокрема, Кравчука Л.М., Богатирьової Р.В., Шарова І.Ф., Гапочки М.М., Ващук К.Т., Шевчука С.В., Гавриша С.Б., Рибака В.В., Кабінетом Міністрів України дано ряд доручень відповідним міністерствам та відомствам, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям щодо
організації, збереження, використання і відтворення природних ресурсів та об’єктів природно-заповідного фонду, у тому числі і Києві. Як результат, цілу низку важливих питань було вирішено” <…> “Визначивши межі Державного заповідного господарства “Феофанія” НАН України, Київська міська рада створила умови для комплексного вирішення питань по його реконструкції та збереженню...”

Але ж... Київрада не має компетенції приймати рішення про зміну меж об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Цим займається Верховна Рада за поданням Кабінету Міністрів та наявності відповідного наукового обгрунтування.

Київрада рішенням, без наукового обгрунтування, просто як факт, констатує передачу території, яку займає старий сад та господарські будплощею 30,36 га ДЗГ „Феофанія”; цим же рішенням із території ДЗГ „Феофанія” вилучаються 30,36 га заповідного лісу, які перевоземлі лісового фонду. На цих землях вже ініційована приватна котеджна забудова (репортаж тут) . Протягом останніх двох років там було виділенодля індивідульної житлов забудови 27 ділянок по 0,1 га, причому досить відомим особистостям, наприклад таким, як Рябець ОлексаІванович та Рябець Лариса Михайлівна.

Таким чином, за допомогою вищезгаданого “фокусу” площа ДЗГ не зміналася, але відбулася нерівноцінна підміна територій, і відомдля чого: люди кажуть, що саме тут, біля озер, які ВЖЕ викопали відповідно до проекту “реконструкції” назаповідній території, буде побудована дача Януковича – так, щоб Свято-Пантелеймонівський монастир із вікна було видно... А ще
“Феофанії” говорять про те, що основні роботи по “реконструкції” поспішали завершити до виборів президента. (не встигли - М-І) Реконструкція дій просувається надзвичайно швидкими темпами: в результаті так званої санітарної рубки було знищено кілька тисяч дерев, буквально за кілька днів навколо заповідного урочища був зведений 3-х метровий залізний паркан. Уже розчищено від дерев декілька майданчиків – явно під будівництво; прямо через заповідной ліс прокладено дороги з освітленням і шлагбаумами, пішохідні доріжкплиткою, такою, як на Хрещатику...

На “реконструкцію та благоустрій” території ДЗГ “Феофанія” із держбюджету України виділено 17 млн грн; на “реконструкцію та благоустрій” території, що була вилучена із заповідного господарства вищезазначеним чином - 7 млн грн із бюджету м. Києва. Сумарно ці кошти у обсязі 24 млн грн були виділені тільки на період цього року (2004).

Судячи з усього, у даному випадку “реконструкція” заповідного урочища “Феофанія” має на меті забезпечити новозбудовані котеджі чиновників (або їх родичів) комунікаціями за рахунок платників податків, тобто нас з вами. Іншим чином пояснити будівництво огорожі, доріг, тротуарів, освітлення, каналізації, проведення водопостачання, газопостачання та телефонізації немає можливосНаразі невідомо, скільки коштів знадобиться для того, щоб завершити “реконструкцію” ДЗГ “Феофанія” у наступному році (2005).

І, як водиться – епічний кінець. Вже під час виборів Янукович 24 листопада підписує документ Кабінету Міністрів про видялення навколо Феофанії передбачених законодавством охоронних зон...

Називаємо їх: 1 зона – забудови до 3-х поверхів, 2 зона забудови до 2-х поверхів і 3 зона – забудови, відповідно до розташованої поряд забудови.

Цікаві „охоронні зони”. Між усім в останню 3-тю зону потрапили усі землі, незаконно з „Феофанії” вилучені.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1110045073.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua