Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 07-03-2005
Мойсей ФІШБЕЙН: До музиканта Яна Табачника, який збирається демонстративно почепити жовту шестикутну зірку

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1110199028.html

До музиканта Яна Табачника, який збирається демонстративно почепити жовту шестикутну зірку

Маестро,

ніколи не бувши з Вами знайомим, змусив себе звернутися до Вас.

Навряд чи Вам відоме моє єврейське ім’я: української поезії Ви, либонь, не читаєте, проживши більшу частину життя в Україні, розмовляєте лише мовою іншої держави. Я український поет і перекладач, моє єврейське ім’я знане всьому українському світові. Втім, не лише українському (електронну адресу однієї з енциклопедій, де Ви можете прочитати про мене, – ізраїльської – подаю: www.eleven.co.il). Радянська влада (яка любила й обдаровувала званнями Вас) руками свого КДБ свого часу випхала мене з України. Понад півтора року тому Блок Віктора Ющенка „Наша Україна” уможливив моє повернення. Не Ваш улюбленець Кучма (до якого листовно зверталася українська еліта), а саме „Наша Україна”, до якої входить і Микола Томенко.

Маестро, я не є прихильником віце-прем’єр-міністра Томенка. Чимало з того, що робить цей віце-прем’єр-міністр, вважаю малохудожньою самодіяльністю. Але звинувачувати Миколу Томенка в антисемітизмі, як це робите Ви, – несправедливо й підло. Ви, либонь, не гірші за Таїсію Повалій, яка жадала запровадження надзвичайного стану, Іво Бобула, який мав концерти „під патронатом Кучми”, любительку Януковича Наталію Могилевську та багатьох інших, чий шлях – „від співучості – до співучасті”. Але це не дає Вам жоднісінького права навіть натякати на ототожнення Миколи Томенка з натхненниками й організаторами Кришталевої ночі та Бабиного Яру. Ви погрожуєте почепити жовту шестикутну зірку, щоб заявити світові про антисемітизм нової української влади? Що ж маю почепити я, щоб заявити світові про україножерство в Україні? Що маю почепити я, щоб заявити світові про те, що українців в Україні перетворено на національну меншину, а мою рідну українську мову в Україні упосліджено? Що маю почепити я, лауреат премії імені Василя Стуса, щоб заявити світові, що один із Стусових гонителів, головний Кучмин адміністратор досі не покаявся? Що маю почепити я, щоб заявити світові про антиукраїнський погром, який багато років чинило Ваше оточення? Маестро, Ваше право любити Кучму. Моє право звинувачувати вас.

Ви пнетеся поставити себе в один ряд із Альбертом Ейнштейном і Томасом Манном тільки тому, що Вам також судилося народитися євреєм. Це звучить кумедно, ба навіть жалюгідно. Бодай тому, що ці велети духу до таких пігмеїв, перед якими запобігали Ви, просто не наближалися. Втім, не забуваймо, що народитися євреєм судилося не лише Ейнштейну, а й Кагановичу.

Маестро, Ви хочете почепити жовту шестикутну зірку, яку „під час війни не побоявся вдягти король Бельгії, щоб підтримати переслідуваних гонителями своїх співгромадян – євреїв”. Чому ж Ви не чіпляли її тоді, коли Кучма називав євреїв „жидами”, „жидьонишами”? Чому ж Ви не чіпляли жовту шестикутну зірку тоді, коли Кучмина зграя била Вашого співгромадянина – єврея, „жидьониша” Олександра Єльяшкевича? Чому ж Ви не чіпляли жовту шестикутну зірку тоді, коли за ґратами Кучминої буцегарні катувався Ваш співгромадянин – єврей, „жид” Борис Фельдман?

Так, наша нова влада не безгрішна (безгрішний лише Бог). Але нарешті ми маємо в Україні українську владу. Нарешті ми маємо в Україні українського Президента. І я щасливий із цього.

Маестро Табачник, для того, щоб Вас уважали справді українським митцем, треба ним бути. Навіть залишаючись євреєм.

Мойсей ФІШБЕЙН,
член Українського Центру Міжнародного ПЕН-клубу
та Національної спілки письменників України,
лауреат премії імені Василя Стуса.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1110199028.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua