Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 09-03-2005
Олександр Демченко: Операція “СНД проти Молдови”

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1110344197.html

Я вже тільки в Молдові дізнався, що, окрім нас, ще біля сотні українців та білорусів приїхали спостерігати за місцевими парламентськими виборами. Щоправда, від скандально проросійської місії спостереження CIS-EMO.

Олексій Кочетков, один із лідерів цієї організації, може пам’ятатися вам тим, що він чи не єдиний 22 листопада спромігся заявити таке: “Выборы президента Украины состоялись, они являются легитимными и полностью удовлетворяют нормам международного права... В. Янукович одержал убедительную победу в ходе голосования.”

Усю українсько-білоруську групу в день перед виборами було затримано під Кишиневом, пізніше – вислано з країни. Можливо, ця ситуація не була б варта уваги, але несподівано мені розповідають про те, що українців для цієї поїздки набирали у Львові учасники “Чистої України”, і серед спостерігачів присутні активісти “ПОРИ”.

Що мало статися із CIS-EMO, щоб вона стала набирати лвів’ян-активістів громадянських кампаній?


...Через півгодини я вже спілкуюся із двома представниками однієї з білоруських опозиційних партій, розпитую про те, що сталося зі спостерігачами. Розповідаю трохи про свої враження від нещодавньої поїздки до Мінська. Мій подив посилюється: співрозмовники виявляться затятими опозиціонерами.

Все, ми - два українці і троє росіян – їдемо на вокзал, де мають знаходитися затримані. Досить швидко у залі очікування вокзалу знаходимо групу білорусів. Вони старші від нас, їм від 30 до 50 років. Починаємо розмову, їм цікаво довідатися про те, як проходили вибори, мені – про обставини їх затримання. Мій компаньйон відходить переговорити з одним білорусів подалі від “тихарів”. Розпрощавшись із співрозмовниками, на вулиці я наздоганяю нашу групу, до якої приєднався той білорус.

Тепер у привокзальному кафе сидить інтернаціональна команда з представників трьох братніх східнослов’янських народів. Попиваючи вино, ми обговорюємо ситуацію, і поступово вона стає все зрозумілішою...


Скоріш за все, керівництво CIS-EMO мало два сценарії:

1. Їхні спостерігачі помічають тисячі порушень виборчого законодавства. А ці люди дійсно б помітили.

В Молдові, мабуть, не було жодної дільниці, де б повністю дотримувалися законної процедури проведення виборів. Були присутні численні помилки у списках виборців: часто не вистачало якоїсь цифри з номера паспорта, чи номер взагалі був відсутній, імена нерідко були скорочені до однієї літери, а голови комісій вимагали від спостерігачів сидіти на спеціально відведених місцях, не зазирати в папери членів комісії, не фотографувати. Протоколи підписували, ще не порахувавши бюлетені, та й рахували не відповідно до визначеного порядку. Щоправда, як мені здається, у більшості випадків, усі ці порушення відбувалися лише через необізнаність членів комісій у законодавстві та бажання спростити процедуру, а не через намір сфальсифікувати вибори.

Тепер додайте до численних порушень те, що одна половина міжнародних спостерігачів від CIS-EMO – українські активісти із великим досвідом “боротьби на дільницях”, який поєднується з параноєю щодо фальсифікацій. Інша ж половина – білоруські опозиціонери та правозахисники, досвід та переконання яких також дають можливість прогнозувати їх поведінку у випадку недотримання законодавства.

2. Другим сценарієм було затримання і висилка спостерігачів. На це цілком можна було сподіватися, знаючи внутрішньомолдовську політичну ситуацію та стиль роботи їх спецслужб. З останнім в мене була можливість знайомитись протягом двадцяти хвилин, коли мене затримали за те, що я, проводжаючи білорусів, зробив фотку, на яку потрапили декілька “співробітників”.

Про планування варіанту з висилкою свідчить і те, що, як зізнався один з білорусів, на інструктажі для спостерігачів, було рекомендовано ніяк не протидіяти у випадку затримання. З контексту було зрозуміло, що не треба було вживати жодних, навіть законних, дій з власного визволення.


Не знаю, який з двох наведених сценаріїв був головним, але справдився другий. І тепер Росія має ще один привід сказати, що ті, хто не з Путіним – погані хлопці. І ось як вони це роблять: http://news.yandex.ru/yandsearch?stype=news&text=CIS-EMO&how=tm

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1110344197.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua