Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 09-03-2005
Тарас Токар: Чи стане програма "Власний дім" частиною державної політики?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1110382131.html

Відсутність роботи та сучасного житла спонукають селян переїздити до міст, або взагалі емігрувати за рубіж.

Керівники "реформованих" сільськогосподарських підприємств або виплачують своїм робітникам мізерну зарплатню, або взагалі її не виплачують.

В радянські часи держава безкоштовно надавала житло, та і селяни вчасно отримували зарплатню. Саме це їх прив'язувало до села.

Зараз цього немає.

Безкарність за невиплату заробітної платні та відсутність безкоштовного житла знищують українське село. На протидію одного з цих явищ, виходячи з сучасних можливостей держави, Президент України видав Указ "Про заходи щодо підтримки індивідуального житлового будівництва на селі".

Цим Указом передбачена державна підтримка будівництва, реконструкції та купівлі житла в сільській місцевості шляхом надання пільгових довгострокових кредитів. Головна пільга - це процентна ставка - 3% річних, а при наявності трьох дітей на момент отримання кредиту - безвідсотковий кредит.

Відомо, що жоден комерційний банк в Україні не дає таких кредитів на придбання житла з такою низькою процентною ставкою і тим більше на довгий термін. Такі кредити дають тільки обласні фонди підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, які створені обласними державними адміністраціями на виконання вищезгаданого Указу Президента України.

Зацікавленість селян в отриманні таких кредитів є значно більшою ніж можливості фондів. Через великі черги жителям села два-три роки приходиться чекати на отримання кредитів.

Головною причиною такого становища є мізерне фінансування програми "Власний дім" з місцевих бюджетів. Програма більш-менш задовільно підтримується тільки з державного бюджету. Обласні та районні державні адміністрації, посилаючись на відсутність коштів, з року в рік здійснюють імітацію виконання відповідних Указів та програм, які самі ж затверджують. Хоча всі бюджети мусять пропорційно виділяти кошти на кредитування сільських забудовників - цього не відбувається.

На жаль, депутати місцевих рад, по великому рахунку, не активізують місцеві держадміністрації відносно фінансування програми "Власний дім". Більшість з них має пристойне житло та звикла виконувати вказівки чиновників адміністрацій, а не керувати чиновниками, як того вимагає діюче законодавство.

Якщо найближчим часом докорінно не змінити відношення до виконання державної програми "Власний дім" всіх гілок влади, то руйнація українського села найближчим часом досягне свого апогею.

Нова влада мусить відродити розвиток житлового будівництва в сільській місцевості. Це не тільки сучасне житло, яке прив'язує селян до рідної землі, та покращання демографічної ситуації, а й збільшення робочих місць за рахунок відродження цілих галузей української економіки. Думаю, що нова урядова команда це розуміє, і зробить програму "Власний дім" частиною державної політики - як того вимагає час.

Тарас ТОКАР,
головний спеціаліст Обласного
фонду підтримки індивідуального
житлового будівництва на селі.
(м. Полтава).

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1110382131.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua