Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 17-03-2005
Братущак Олексій: Голодуюче студентське наметове містечко біля Міносвіти

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1111080955.html

Третій день поспіль біля Міністерства освіти та науки України 11 студентів Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка мешкають у трьох наметах та голодують. Ця акція є продовженням протистояння студентів та ректора, якого звинувачують у тиску на студентів та викладачів під час президентської виборчої компанії. Сьогодні біля ініціативної групи проти ректора з’явилася інша група студентів, яка виступає в підтримку ректора. З обома групами довелося поспілкуватися журналісту, Братущаку Олексію.

Ректор – добра людина...

Ми приїхали для того, щоб відстоювати свою позицію – починають студенти, які виступають в підтримку ректора. – 13 чоловік зібралися грошима, приїхали на автобусі, поселилися в готелі. Ми вважаємо, що наш ректор – добра людина, багато робить для університету, виділяє багато грошей. Але знаходяться одиниці студентів, яким він не подобається. Це ті, хто мешкає в цих наметах (показує на намети). Ми також приїхали з наметами, і якщо хтось буде тиснути на нашого ректора, то також будемо жити біля міністерства в наметах.

Ми впевненні, що ректор залишиться, а з тією групою буде підписано угоду, що їх ніхто чіпати не буде, вони спокійно довчаться. Погано, що ці студенти соромлять наш університет і весь Кіровоград.

Ви боретесь проти мене? Добре, я буду боротися проти вас

Основна наша вимога – звільнити ректора, – розказують студенти другої групи. –Серед нас є ті, хто відчув тиск на собі. Одному запропонували „піти за власним бажанням” з роботи в університетській охороні та висилитися з гуртожитку через участь у мітингах на підтримку кандидата в Президенти В. Ющенка, іншому – звільнитися з роботи лаборанта комп’ютерного класу.

Кажуть, що нам платять гроші. Але я вам скажу, що проїзд до Києва нам коштував 10 грн. на кожного. 3 грн. 14 коп. від Кіровограду до Знам’янки і 6 грн. 45 коп. до Києва плацкартним потягом. Добре, що на залізниці діють студентські знижки. Кожен з нас взяв з собою 20 грн., по 10 у кожну сторону. На останні гроші ми купили собі мінералку, більше грошей не залишилося.

Сьогодні зранку у нас відбулася зустріч з міністром, який пообіцяв доповісти всю інформацію Президенту та зв’язатися з губернатором та прокурором області. Сам же міністр повноважень, щоб звільнити ректора, не має.

Вчора до нас приїздили проректор з навчально-виховної роботи Козар Ірина Анатоліївна, два декани, викладач. Вони умовляли звернути намети та поїхати додому все вирішувати там. Ми не погодилися. Тоді вони просили перестати голодувати, на що ми також не погодилися. Від представників міністерства ми дізналися, що ректор знаходиться в лікарні, нібито в нього серйозне захворювання. Але „університетська група” запевнила, якщо ми погодимося на проведення засідання Вченої Ради університету, на якому буде розглянуте наше питання, то ректор обов’язково приїде. Ми все одно не погодилися, бо Рада може прийняти позитивне для ректора рішення, а через два тижня прокуратура доведе факти порушення з його боку. Нехай Вчена Рада приймає рішення після завершення роботи прокуратури, коли вже будуть доведені факти.

Обидві групи зібрали приблизно однакову кількість підписів – близько 500. Але якщо підписи „проти ректора” збиралися добровільно (підписи були передані пану Томенко, коли він приїздив до Кіровограду), то підписи „за ректора” ходив збирав студент Михайлюк, який брав участь у з’їзді в Северодонецьку. Він пропонував студентам поставити свої підписи, а тим хто відмовлявся залякував проблемами від декана або завідуючого гуртожитком. Також підписи збирали заступники деканів, які говорили студентам, що сам ректор буде продивлятися всі підписи „з відповідними для них наслідками”.

Щодо позиції студентських організацій, то профспілка – підтримує ректора, але зараз у неї свої проблеми. Іде перевірка її фінансової діяльності, відкрилися великі махінації з коштами. Студрада ж створена за ініціативою ректора для галочки, а голова цієї Студради (одночасно є і заступником голови профспілки) від імені всіх студентів підписав угоду з Прем’єр-міністром Януковичем. Причому є підозра, що під час компанії до неї були приєднані підписи студентів, які збиралися під зверненням допомогти з ремонтом гуртожитку.

Зараз в університеті готується мітинг, була проведена прес-конференція, студенти готуються ставити намети. В нас совість чиста, за нами правда, лише правда, за нами ніхто не стоїть. А хто стоїть за ректором? Ректор – наближений до Трудової України, очолював підпільний штаб Януковича в області. Ремонт його кабінету проводився фірмою „Інкомпак”, яка належить народному депутату Ігорю Шарову, кращому другу ректора. Ми побачили, що навіть в міністерстві кабінети гірше, ніж в ректораті... Сам ректор ставиться до свого кабінету так, що напіврозвалені гуртожитки – це не обличчя університету, а от його кабінет – обличчя університету...

Для чого ж ми це все затіяли? Ми сподіваємося, що в ректора залишилася хоч краплина совісті. Ми сподіваємося, що він на це все подивиться і сам піде у відставку. Ось і все. Людина, доктор педагогічних наук, яка сказала студентам „Ви боретесь проти мене? Добре, я буду боротися проти вас”, не може очолювати педагогічний ВУЗ. До речі, Кіровоградська Пора внесла його до свого чорного списку, і якщо спочатку він був на 10-му місці з 25, то зараз він перемістився вже на 6-е, тобто „підіймається”.

Людей, які дійсно підтримують ректора дуже мало. Інші – або залякані, або куплені, або замішані у фінансових чи виборних махінаціях. Самим студентам вже кілька разів погрожували фізичною розправою. Також погрожували журналістам, які висвітлюють позицію студентів против ректора.

Разом нас багато, а прокуратуру не подолати...

Думки двох груп збігаються в тому, що крапку в цій історії поставить прокуратура. Залишилося чекати недовго, по оцінкам сторін – до двох тижнів. Чи витримають цей час голодуючі? Сьогодні протрималися, „Спілка ініціативної молоді” надала голодуючим студентам ящик мінеральної води. Крім того СІМ закликала міністерство освіти та інші державні органи не залишатися байдужими і сприяти якнайшвидшому вирішенню цієї проблеми.

PS Під час розмови підійшла жінка та питалася, чим вона може допомогти студентам, харчами, коштами? Студенти подякували, але від допомоги відмовилися, адже рішуче настроєні голодувати „до кінця”, а кошти їм не потрібні, „на дорогу додому по 10 грн. залишилися”.

17.03.05

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1111080955.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua