Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 19-03-2005
Олена МАКАРОВА: Демократія - це поінформований народ
"Юридичний вісник України", №9 (505)

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1111244564.html

Демократія - це поінформований народ

Стара влада, яку, народ здолав під час помаранчевої революції, найперше характеризувалась тим, що була по всій "вертикалі" і "горизонталі" вкрита таємничістю. Обравши нового - народного - Президента, народ сподівається, що нова влада буде відкритою, діятиме прозоро. Але ось знову "замайоріли" у Секретаріаті Президента, по міністерствах і відомствах всілякі грифи, що утаємничують інформацію.

Співголова Харківської правозахисної групи, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров, наголошуючи на неприпустимості такої ситуації надіслав відкритий лист Президенту України Віктору Ющенку.

На лист щонайперше зреагував керівник Секретаріату Президента Олександр Зінченко, котрий заявив про не можливість відмовитися від указів "Не для друку" начебто через необхідність збереження державної таємниці. Ця реакція, наголошує Євген Захаров та учасники альянсу громадських активістів "Майдан", відверто розчаровує, бо свідчить або про незнання того, що грифи "Не для друку" та "Опублікуванню не підлягає" є самочинними і незаконними, або про нерозуміння сенсу питання взагалі. Адже демократія передбачає добре поінформований на род, інакше це не демократія.

Органи державної влади, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах Конституції та законів. Використання грифів "Не для друку", "Опублікуванню не підлягає", "Для службового користування" не передбачено жодним законом. Натомість ст. 34 Конституції передбачає можливість обмеження доступу до інформації тільки "Законом в інтересах національної без пеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для під тримання авторитету і неупередженості правосуддя". На сьогодні єдиним таким законом є Закон "Про державну таємницю", котрий визнає тільки грифи "Особливої важливості", "Цілком таємно", "Таємно". А відтак практика продукування "секретних матеріалів" не лише не відповідає демократичним вимогам - вона є неправомірною, за винятком актів, що підпадають під дію Закону "Про державну таємницю".

Найбільш "улюбленим" грифом Адміністрації Президента, а нині Секретаріату, є гриф "Опублікуванню не підлягає". Гриф "Не для друку" використовували уряд та відомства, а ось уряд в новому складі такий гриф ще не використовував (будемо сподіватись, що і не вдаватиметься до подібних актів!). Гриф "Для службового користування" використовують усі відомства, а найбільше - силові структури. Але за будь-яких умов повинен бути і якийсь порядок цього службового користування: хто має право поставити цей гриф, на який тер мін це робиться, хто може його відкликати. На сьогодні існує лише спеціальна інструкція, видана ще у 1998 році Кабінетом Міністрів щодо використання грифу "Для службового користування", але на законодавчому рівні ні використання цього грифу, ні інших не регулюється. Отож, наголошують правозахисники, закон має чітко сказати, інформація якого ґатунку може бути закритою, на яких підставах засекречуватись, список має бути вичерпним, а процедура втаємничення чітко виписана в законі.

На даному ж етапі є важливим, щоб усі ці втаємничені стали відкритими. В іншому випадку, якщо Секретаріат відмовить надати інформацію щодо змісту указів Президента України, правозахисники залишають за собою право (хоч як би цього не хотілося робити) подати скаргу до суду. У будь-якому випадку, вони налаштовані на те, щоб привернути увагу Віктора Ющенка до цієї проблеми. Адже, погодьтеся, можливо, що тут питань більше навіть не до Президента (адже не він особисто ставить ці штампи), а до Секретаріату, відомств та міністерств, які, за деякими даними, прагнуть заховати за втаємниченими грифами навіть свій штатний розпис. Чи сприятиме така практика побудові правової держави?

Олена МАКАРОВА

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1111244564.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua