Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 25-03-2005
Олександр Кізима: Буржуазна революція в Долині

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1111736838.html

Становлення демократії в Долині

Постреволюційні події в Долині, що включали боротьбу груп впливу за місце голови РДА та нову модель управління районом досягли кульмінації. Акція „Тепчука геть!” спрямована проти голови районної ради супроводжувалася підтримкою підприємницьких структур Долини, об’єднаних асоціацією „Підприємці Долинщини”, Конгресу українських націоналістів та вилилася в протистояння біля дверей актового залу засідань районної ради. Яка ж основа цих подій? Що заставило підприємців вийти на вулицю у вівторок – найбільш прибутковий день для долинян? Невже одіозна фігура пана Тепчука – людини, про яку більшість долинян навіть не знає? Чи може це боротьба за якісь матеріальні блага, до яких має доступ голова райради і не бажає ділитися з іншими?

Звичайно ж, події в Долині – це наслідок Помаранчевої революції в Україні. Це повстання середньогго класу, авангардом якого є підприємці – люди, котрі привикли в житті розраховувати на самих себе. Саме вони в результаті Президентських виборів зрозуміли – стара кучмістська номенклатура неефективна в управлінні, вона стоїть на шляху розвитку суспільства і підприємництва. І середній клас вирішив прийняти участь в управлінні майном громади. Управлінні чесному та ефективному.

Місія революційного проекту в Долині – „Ефективна, чесна і прозора влада на службі в громади”. Особливе слово має „на службі” – середній клас усвідомив для себе, що завданням чиновників є „служба”.

Цією акцією підприємці прагнули сказати: „Досить нам тих беззмістовних формальних програм, що приймаються і ніби-то виконуються державними чиновниками. Досить голослівних заяв про дбання за народ, та створення при цьому маси формалізованих процедур, що цьому народу ускладнюють життя. Ми бажаємо, аби бюджет громади був відомий всім і написаний для всіх зрозумілою мовою. Ми бажаємо знати чим займаються люди, які прийняті на службу громаді, ми бажаємо аби цілі своєї роботи вони отримували від нас і аби вони перед нами звітували за проведену роботу”.

Мова йде про побудову нової фундаментальної моделі управління громадою – і методам кучмістської номенклатури у ній вже нема місця.

Направду, не йдеться про якийсь перерозподіл майна чи матеріальних благ в районі – йдеться про зміну підходів до управління районом. І на жаль, депутатський корпус, котрий зараз є присутнім у раді не показав бажання йти на розмову з народом.

Пан Тепчук клявся, що піде у відставку після виходу з відпустки, в травні, та для чого йому та відпустка перед відставкою, якщо він відпочиватиме на пенсіїї весь свій час чіткої відповіді дати не зміг. Більшість же депутатів поводилася так, ніби громадська думка для них важить не багато, чим і спричинили до перенесення мітингу до входу в зал засідань.

Головний же висновок який можна зробити – між громадою і її представниками в районій раді на разі немає діалогу, і нам ще треба пройти шлях, щоб люди, які бажають представляти інтереси громадян району навчилися їх елементарно слухати.

Та асоціація «Підприємці Долинщини», її члени – підприємці, намірені послідовно втілити в життя місію проекту і добитися від влади, аби вона дійсно відповідала принципам ефективності, чесності та прозорості. Щодо пана Тепчука – його відставка є одним із завдань, яке треба виконати на цьому шляху. Та однак справа звичайно ж не в одній людині – справа в системі відносин між громадою і владою, що склалася, і саме її треба змінити. Депутати мають врешті зрозуміти – вони не якийсь закритий клан, а представники громади, а тому повсякчас мають погоджувати свої дії з тим, що від них чекають громадяни.

А громадяни зі своєї сторони мають навчитися впливати на депутатів на публічних обговореннях, громадських слуханнях, круглих столах, і робити це конструктивно.

Для цього ще багато треба зробити – потрібно виробити ці механізми взаємодії між владою та громадою, потрібно запровадити систему встановленя цілей, ситсему оцінки, систему зворотнього зв’язку. Потрібно добитися управлінської команди, яка б могла ці цілі реалізувати і повести громаду в майбутнє.

Але іншого шляху в нас немає – якщо ми віримо в майбутнє Долинського району і збираємось бути до нього причетними.

До подій 22 березня в м. Долина

Що відбулося в м.Долина. Коротка хронологія.

22 березня закінчився термін, який громада м.Долини винесла для вирішення питання про відставку голови районної ради.

В понеділок ввечері, з погодження міської влади, перед будинком адміністрації було розбито наметове містечко. Група добровольців залишилася на ночівлю.

Вівторок. 9.30 – колона демонстрантів при підтримці автоколони таксистів міста центральною вулицею прибули до будинку адміністрації. 10.00 Початок сесії районної ради, паралельно проходить мітинг біля входу до будинку адміністрації. Вимога депутатів –підприємців внести до порядку денного питання про відставку голови районної Ради. Пропозиція набирає 7 голосів із 54 можливих. Підтримали вимогу лише депутати – підприємці та депутати фракції „Наша Україна”. Мітинг переноситься під вікна сесійної зали. Революційні барабанщики починають відбивати свій марш. Депутати нервують. Нормальний хід сесії зривається. Голова районної Ради озвучує заяву про те, що після закінчення відпустки, в перших числах травня, він подає у відставку. При цьому він дає слово офіцера.( пан Тепчук колишній начальник РВ УМВС ). Заява проголошена в сесійній залі в присутності більше сотні осіб.

На вулицю, де чекали кілька сот учасників мітингу пан голова не насмілився вийти. Так як і не зміг вмотивовано пояснити, чому відпуск в статусі голови районної ради має для нього настільки принципове значення. Через депутатів-підприємців інформація потрапляє до мітингуючих. Довіри до висловленої заяви немає. Люди хочуть заяву і вже. 12.00 Депутати приймають рішення зробити перерву на обід.

В мітингуючих виникає стихійне рішення блокувати виходи із сесійної зали. 12.00-16.00. Блокування виходів сесійної зали.. Спроби депутатів прорватися силою. При цьому дехто із них отримує пошкодження. Вийти не вдалося. Самі нетерплячі із сесійної зали вистрибують через вікна- а це рівень майже другого поверху. Під вікнами виставляються пікети. Цей шлях на „свободу” перекритий. Хоча вигляд поважних громадян солідного віку і статусу по районних мірках, які роблять спроби вилазити через вікна викликають у мітингуючих адекватну реакцію. Всі події відбуваються на фоні постійної словесної перепалки між „слугами народу” і представниками цього ж народу. Перепалки такого рівня культури , що цитувати не можна, оскільки серед читачів можуть бути жінки і неповнолітні.

До мітингуючи виходить мер міста пан Романюк. Його заява звучить приблизно так: „ Якщо голова районної ради після закінчення відпустки не дасть заяви про звільнення, тоді я- мер подам у відставку.”При цьому він просить мітингуючи розійтися і розблокувати виходи із зали. Особливого успіху заява мера не викликала. Але в цей момент, коли увага більшості мітингуючих була прикута до мера „народні обранці”, зробивши героїчні потуги, зламали двері запасного пожежного входу, розкидавши барикади із бочок вирвалися на свободу. „Почесна” хода „слуг” народу була озвучена не найкращими побажаннями із вуст народу. Оскільки пан Тепчук дав усну заяву про свою відставку організатори акції прийняли рішення продовження акції відкласти до часу закінчення відпустки. Наметове містечко згорнули. Акція не закінчилася. До очищення влади ще дуже далеко. І справа не тільки в голові. Багато -чисельний депутатський корпус, який пройшов у раду в 2002 році під прапорами „заЄДУ”, помінявши зовнішню атрибутику в душі залишилися „ кучмістами”.

Тижневик „Добра справа”, заснований Асоціацією підприємців Долинщини , згідно закону України „Про засоби масової інформації” проведе дослідження про діяльность кожного із народних обранців. До виборів 2006 року громада буде знати всю правду, щоб наступного разу не зробити помилки у виборі. Боротьба за очищення влади продовжується.

P.S. Дуже хотілося щоб якомога більше людей в УкраЇні дізналося про те, що Голова районної ради п.Тепчук – дав слово офіцера про свою відставку. Мер міста Долина п.Романюк дав слово про свою відставку у випадку порушення словом пана Тепчука.

P.S. 2. Пан Піскун І пан Луценко, постійний читач „Майдану,” повинні знати про спроби відкрити кримінальну справу проти організаторів мітингу по обвинуваченню в порушенні конституційного права громадян на свободу пересування.

Олександр Кізима, Долина, Івано-Франківщина

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1111736838.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua