Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 25-03-2005
Lexx: Гроші для уряду ЮВТ: ТУТ!

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1111758920.html

1. Як «ухопити» тіньову економіку?

Як і легальна економіка, тіньова економіка існує тільки за умови наявності засобів обертання, тобто грошей. Гроші тіньової економіки – це готівка, передусім в доларах США та гривні, а також на рахунках офшорних компаній.
Захід навчився робити опір брудним грошам з тіньового обігу через те, що унеможливлює використання таких грошей для суттєвих операцій, насамперед на ринках нерухомості, та в інших суттєвих операціях з придбання товарів та послуг. Україна вже зробила крок на ринку нерухомості, який хоч і непопулярний, але безперечно сприяє вилученню нерухомості з тіньового обігу.
Але все одно існує величезна тіньова економіка яка починається від речових ринків, бензоколонок з величезним неконтрольованим готівковим грошовим обігом. З цих грошей насамперед й живиться тіньова економіка, паразитуючи при цьому на легальній економіці.

2. Просте завдання для уряду: зробити виключно безготівковим обіг по нафтопродуктах та товарах, вартість яких перевищує 500 грн.

Так, це дуже просто. Зробити багатомільярдний ринок нафтопродуктів безготівковим. Дозволити розрахунок за нафтопродукти банківським переказом або кредитними картками – для цього на сьогодні абсолютно вистачає банківської та інформаційної інфраструктури. Це призведе по-перше до збільшення надходжень в бюджет (десь на _мільярд_ гривень на рік) у вигляді ПДВ, податку на прибуток та соціальних податків на заробітну платню (яку треба буде сплачувати стовідсотково легально), а по-друге забезпечить банківську систему коштами, які необхідні для фінансування імпорту сирої нафти в Україну з Росії.

Близький за змістом крок можна зробити по всіх придбаннях, вартість яких перевищує певний розмір, скажімо 500 грн. Задля придбання таких товарів споживач матиме відкрити собі пластикову картку. Це по-перше знов-таки суттєво додасть коштів банківській системі, а по-друге створить повноцінну основу для контролю доходів за непрямим методом.

В подальшому планку, поза якою мають відбуватися безготівкові розрахунки, можна зменшувати. Можна легко уявити собі звичайний міський ринок, де розрахунки між продавцями та покупцями відбуваються у влаштованому для цього розрахунковому центрі, де банк приймає кредитні картки покупців в оплату товарів на ринку та зараховує кошти на рахунки продавців. При цьому доходи продавців та видатки покупців стають абсолютно прозорими для держави.

А готівка? Так, будь-яка кількість готівки поза певною межею, скажімо 10 000 грн., має бути поза законом. Але це вже справа МВС.


-----
Коментар Майдан-ІНФОРМУ:
За альтернативними думками, висловленими на Вільному форумі http://www2.maidanua.org/news/view.php3?bn=maidan_free&trs=-1&key=1111869701 , пропозиції, висловлені у цій статті, є надмірним зарегулюванням ринку, що призведе до гальмування економічних процесів (таким чином не досягнувши мети, декларованої автором статті), а також можуть відкрити можливості до широкого втручання держави в приватне життя громадян.

Просимо всіх небайдужих долучатися до дискусії!

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1111758920.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua