Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 30-03-2005
Олександр Курилов: У Кременчуці ціни обігнали заробітну плату

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1112192812.html

Що буде далі з цінами на продукти харчування, котрі невпинно підвищуються, та розмірами "сплячої" заробітної платні? Аби відповісти на це запитання, кореспондент поспілкувався з фахівцями та переглянув економічні довідники.

Ціни зростають

Ціни на продукти харчування зростають щотижня. На побутову техніку, навпаки, поступово зменшуються. Такі головні висновки нашого життя, узяті з міського статистичного довідника за лютий 2005 року.

Цифри в довідках свідчать, що тенденція до зростання цін на м'ясні та молочні продукти зберігається. Лише за лютий м'ясні напівфабрикати подорожчали на 2,0%, яловичина - на 7%, субпродукти - на 7,7 %, сало - на 12,1%. Значного підвищення також зазнали ціни на молоко і молочні продукти. Середня ціна на молоко підвищилась на 6,9%, а сир м'який подорожчав на 26,5%. Сири тверді підвищились в ціні на 4,8%, плавлені та бринза - в середньому на 4,9%. Подорожчання стосується цукерок, шоколаду та тортів.

Вразливим для уяви є відвідування місцевих оптових ринків. Саме там запасається продуктами харчування, щонайменше, половина мешканців Кременчука.

Нинішні ціни відверто лякають. Вартість тих же, "ніжок Буша", котрі у грудні коштували 8 гривень за кілограм, нині "підросла" ще на чотири гривні. Поступово далеко не найкраща курятина наздоганяє й без того недешеву яловичину. Теж саме стосується й вершкового масла, круп та цукру...

Чи легше пересічному кременчужанину від того, що, за статистичними довідниками, у нас трохи подешевшав бензин, кольорові телевізори й магнітофони?

За останній місяць холодильники втратили у ціні 1,1%. Але вартість того, що у холодильник кладуть, рухається зовсім в іншому напрямку...

Врешті-решт нова ціна на харчові продукти позначається на збільшенні товарообігу.
За лютий 2005 року цей показник "збільшився" майже, на 16 відсотків. Натомість кількість куплених товарів не змінюється. Овочі, сало, картопля - їх обсяги у загальних показниках продаж фактично залишаються тими ж. У лютому мешканці міста купили 158 тисяч штук яєць. У березні, якщо їх і з'їдять більше, то не набагато. Головне - їсти кожному необхідно тричі на день.

Політики непокояться

Для Кременчука - міста, в якому далеко не всі можуть назвати себе багатими громадянами, тема цін звучить по-особливому. Нові цінники на товари викликають бурю емоцій. Люди голосували за нову владу, але не за вищі ціни на продукти. Городян можна зрозуміти. І місцеві політики, здається, теж добре знають, про що саме йдеться.

"Уряд наводить лад у галузях", - стверджує Михайло Гуртовий, керівник міської організації партії Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко "Батьківщина". Цей чоловік теж не в захваті від нових показників цінової політики.

Точка зору місцевих партійців наступна. Раніше були вільні економічні зони, через які завозили до України харчі. Нині пільги для організаторів таких зон скасовано. Саме цим пояснюється різке підвищення вартості курячих стегенець. Інші причини подорожчання - уряд припинив діяльність тіньових та контрабандних схем. Підприємці змушені платити всі податки. Віднедавна ці податки включають у собівартість продукції.

У свою чергу, міська організація "Батьківщини" терміново готує власне звернення до столичних партійців з приводу інфляції та зросту цін. Ще серед пропозицій, озвучених Михайлом Гуртовим, терміновий розгляд окремих питань ціноутворення в Полтавській обласній адміністрації. Йдеться про тарифну політику в енергетичній та тепловій галузі.
"Собівартість виробництва електроенергії на міській ТЕЦ - всього десять копійок за кіловат. Натомість тариф для промислових підприємств - 29 коп. Якщо нам вдасться ініціювати перегляд розцінок на електрику, то це вплине й на зменшення цін", - викладає свої погляди керівник міської організації партії Юлії Тимошенко...Відповідне звернення з цього приводу партійці обіцяють відправити якнайшвидше.

Як уряд захищатиме своїх громадян?

Урядовці України, здається, розуміють, що громадянам за нинішнього зросту цін буде не надто добре, тобто зовсім погано. Натомість уряд запропонував новий змінений Державний бюджет, який називають найбільш соціальним за останні роки.

За словами Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, з 1 січня 2005 року мінімальні пенсії збільшать на 17% - з 295 до 332 гривень на місяць. Розмір середньої пенсії підвищується на 23,5% - з 315 до 383 гривень.

Уряд запропонував також збільшити з 262 до 332 гривень розмір мінімальної заробітної плати. При цьому середня заробітна плата у бюджетників підвищиться на 57 %.
Кабмін також здійснить збільшення інших соціальних витрат. В 11,7 раз (с 764 до 8,5 тисяч гривень) збільшиться допомога при народженні дитини. 3 тисячі 384 гривні сплатять відразу після народження малюка. Ще по 426 гривні платитимуть щомісячно протягом року.

Допомога матерям-одиначкам на дітей до 6 років збільшиться з 33,5 до 188 гривень, на дітей з 6 до 18 років - з 42,2 до 237,5. Уряд також пропонує значно збільшити розмір виплати інвалідам дитинства, в 3,6-4,5 щомісяця. Діти-сироти до 6 років отримуватимуть щомісячну стипендію в розмірі 376 гривень, після 6 років - 470.

Підвищуються стипендії дітям-сиротам на 75 відсотків. Розмір державної стипендії студентам збільшиться на 17%. Мінімальна - 84,6 гривні для учнів ПТУ та 127 для студентів ВУЗів 3-4 рівня акредитації.

Чи захищені в нас робітники?

Якщо пенсіонерам та студентам влада обіцяє покращення, то робітники й інженери чималої частини промислових підприємств перебувають у значно гіршому стані. Перш за все йдеться про середній розмір заробітної плати у Кременчуці, який на початку року досяг позначки у 819 гривень. Це більше ніж раніше, але менше, ніж працівники отримали у грудні 2004. У січні 2005 заробітна плата зменшилася практично на всіх підприємствах міста.

У транспорті - мінус 18,7%, у промисловості - на 13, 1. Платня за другий зимовий місяць зросла лише у працівників місцевих готелів та ресторанів.

Серйозною больовою точкою мешканців міста залишається несвоєчасна виплата заробітної плати. На 1 лютого не одержали зарплату 1139 працівників. Кожному з них не виплачено, в середньому, по 921 гривні.

Ще одне - показник середньої заробітної плати по місту в розмірі 819 гривень не є рятівним для всіх мешканців міста-працівників промислових підприємств.

На окремих заводах люди отримують менше грошей, ніж зазначено в статистичних довідках. Так, середня заробітна плата на Кременчуцькому автомобільному заводі за 2004 рік склала лише 558,3 гривень. Ще менше коштів отримували на лікерно-горілчаному заводі - 424 гривні та КП "Приватбуд" - 229,2.

Окрема тема - скільки отримують жінки нашого міста, які працюють у легкій промисловості? Максимум: середньої зарплати у 499,3 гривні, зафіксований у минулому році на "ЗАТ "Кремтекс". Мінімум: 271,4 гривні - на ТОВ "Горизонт".

Говорити, що при таких показниках кременчужани є соціально захищеними, навряд чи доводиться.

Соціально захищені громадяни знаходяться серед лідерів з найвищими зарплатами. Попереду всіх - виробники пального та мастил. СП "Фрасмо" відзначено середньою зарплатою у 2257 гривні, СП "Кребо" - 2797,8. Але щасливчиків, котрі отримують щомісяця понад дві тисячі гривень заробітної плати, небагато. Лише 210 кременчужан. Щодо середньої зарплати у промисловості, то Кременчук не є лідером в Україні. У тій же Донецькій області, без врахування зарплати шахтарів, відповідний показник складає 960 гривень.

Що знають у міськвиконкомі?

Відома істина - міська мерія не впливає на питання встановлення цін. Ціноутворення - прерогатива держави та, меншою мірою, області. На Полтавщині для такого існує спеціальне управління. Інспектори, які є й у Кременчуці, перевіряють правильність встановлення торгових націнок. Здається, це єдина справа, що можуть робити ці фахівці.
"На жаль, місцеве самоврядування, навіть таких прав не має", - висловлюється заступник міського голови Олександр Биков.

Його твердження - Кабінет Міністрів делегував обласним адміністраціям питання встановлення надбавок на головні продукти харчування. До речі, на Полтавщині цим правом користуються. Є встановлені граничні надбавки на хліб тощо. Відповідні розпорядження з цього приводу ніхто не відміняв.

"Вся справа у тому, що ціни зростають на рівні виробників, але не продавців. Останні дотримуються встановлених правил", - вважає заступник міського голови.
Запитання, що буде далі, залишається. З цього приводу в місті, здається, не варто очікувати чітких прогнозів.

"У нас ринкова економіка, але важелі впливу на уряд в ціноутворенні присутні. Можна дотувати виробника. Так робили раніше. Є варіант зменшення розміру ввізного мита на закордонну продукцію. Яким буде урядовий шлях, поки що важко сказати", - віце-мер Олександр Биков вважає ситуацію досить складною. Рекомендації області з цієї теми до Кременчука ще не надійшли.

Хто й скільки отримує у Кременчуці?

Кількість працівників підприємств міста, які отримують такі зарплати:
777 - до 400 грн.;
1372 - до 500 грн.;
7842 - до 600 грн.;
1155 - до 700 грн.;
4357 - до 800 грн.;
5935 - до 900 грн.;
7508 - до 1000 грн.;
4937 - до 1050 грн.;
5448 - до 1700 грн.;
210 - до 2800 грн.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1112192812.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua