Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 01-04-2005
Юрій Діденко: Тіні минулого - право на життя?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1112347439.html

Неординарна подія в житті Миколаївського державного аграрного університету стала причиною проведення конференції трудового колективу. Напередодні було виставлено пікет студентами, які змогли знайти в собі мужність висловити гірку правду керівництву свого вузу, що, на їх думку, тут процвітає хабарництво.

Спростувати чи заперечити цю тезу і просто, і складно, але ті, хто про це заявляє, мабуть, краще знають. Тут і правоохоронним органам є підстави втрутитись та перевірити, наскільки реальні підстави для таких заяв. На тлі промов керівників держави про боротьбу з хабарництвом та корупцією це не повинно стати великою проблемою. Ще одним закидом із боку пікетувальників стало те, що у ВНЗ немає необхідної кількості викладачів з науковими ступенями. За різними даними, таких тут разом із сумісниками до 60 відсотків, хоч необхідно не менше 75. В сумісниках є професор Олексій Гаркуша. Хоча ніхто із опитаних студентів не підтвердив своєї присутності на його лекціях, а можливо, нам просто не пощастило. Але це знову робота для компетентної комісії та фахівців. Як і знайомство з результатами багаторічної роботи науково-дослідного інституту при Академії наук у Новобузькому районі, так і діяльністю та використанням коштів благодійного фонду академії, який, за словами недоброзичливців, наповнювався не без допомоги колишнього голови облдержадміністрації та добровільно-примусових внесків студентів та й витрачався… Люди різне говорять, особливо, як що це викладачі аграрної академії.

Високе рейтингове місце ВНЗ викликає не тільки гордість за нього, але й деякі запитання.

Та повернемся до конференції трудового колективу, котра пройшла в славних традиціях - ми найкращі, особливо хороший ректор. Вона безапеляційно відкинула всі звинувачення у свій бік. Але із особливим осудженням було сприйнято звернення Президента Віктора Ющенка до ректорів ВНЗ, зачитане мною, в якому наголошувалось: "Шановні ректори, я пропоную кожному, хто поводився, порушуючи закон, і змушував студентів голосувати у той чи інший спосіб, написати заяву про відставку. Це моя моральна вимога. Ви повинні понести за це відповідальність". І стосувалось це дій керівництва ВНЗ в період виборчої президентської компанії.

Але тільки повна втрата пам'яті могла стерти події, що відбувалися в аграрному університеті під час виборів Президента. Про навчання у другу зміну, організоване керівництвом ВНЗ під час приїзду нинішнього Президента в Миколаїв і продовжене до тих пір, поки Віктор Ющенко не завершив свій виступ на майдані, не говорить тут тільки лінивий. А тих, хто зумів піти із занять і бачити та чути виступ Ющенка, і нині називають героями.
А під час приїзду в Миколаїв кандидата від влади студенти університету біля обласного Палацу культури простояли на дощі та холоді майже цілий день в очікуванні зустрічі, що тривала аж п'ять хвилин. І ніхто сьогодні із тих, хто організовував ці заходи, не сказав зі сцени ні слова, чи, можливо, наступило повне безпам'ятство, а може, хтось з шанованої аудиторії дійсно про це ні слухом ні духом... Так були, мабуть, такі факти. І про це нагадав пікет, а збори щодо захисту власної невинності тому підтвердження.

А про голосування всіх студентів за відкріпними талонами на виборчій дільниці в університеті та про черги у зв'язку із збільшенням кількості голосувальників на ній годі й говорити. Зайве нагадувати, але суботи напередодні виборів студенти аграрної альмаматер провели у стінах ВНЗ, де відбувалась відповідна передвиборча обробка, і додому їх ніхто, звісно, і не думав відпускати. Забули учасники конференції, що значна частина викладачів, можливо, і не їз власної волі, були кураторами, що відстежували та контролювали дії студентів, ловили їх на вокзалах під час спроби поїхати на молодіжне віче з Віктором Ющенком чи на інші зібрання до Києва. Я особисто був свідком таких дій і на пам'ять поки не скаржусь, як дехто з учасників шановного товариства, а численні відеозйомки залишили на пам'ять не тільки героїв помаранчевої революції, а й тих, хто намагався цю революцію зупинити.

Сьогодні із сумом мусимо згадувати ті часи тотального страху та покори. Але й нині мало що змінилося. Примусом у ВНЗ збираються підписи на чистих листах, але потім виявляється, що вони стоять під зверненням на підтримку ректора Шебаніна. Ніхто не має права забороняти мати право підтримувати будь-якого кандидата, але ніхто нікому не давав права перетворювати молодь у інструмент виборчих маніпуляцій. І ті, хто допустив такі дії, не мають морального права бути поруч із студентами. Сумне враження залишилось від зустрічі з елітою ВНЗ, складалось враження, що повернувся на багато років назад. Особливо неприємно було чути викрики від ученого товариства зі спробою не дати можливості оголосити звернення Президента Віктора Ющенка. Можливо, елементарна культура у аграрному університеті нині уже в дефіциті. Тоді чого навчаємо студентів?

Своє звернення Віктор Ющенко завершив словами: "Це важка моральна провина. Кожен, хто допустив знущання над достоїнством студента, керівники, які скомпроментували себе, повинні залишити стіни університету".

Захист інтересів свого керівника та власних - це не значить, що можна не дослухатись до моральних порад Президента, навіть якщо ти за нього і не голосував.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1112347439.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua